Deprem Travma Psikolojisi

Tırnak Batması

Tırnak batması, tırnağın ayak parmağına doğru büyüdüğü yaygın bir sorundur. Enfekte tırnak batmasında tırnaklarını tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler ampisilin, amoksisilin ve vankomisindir. Enfeksiyonu önlemek için Asetaminofen, polimiksin ve neomisin gibi topikal krem ​​uygulalanmalı.

Tırnak Batması

TIRNAK BATMASI NEDİR?

Tırnak batması hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Tırnak batması tırnaklarınızın kenarları veya köşeleri tırnağın yanındaki deriye doğru büyüdüğünde oluşur. Tırnak batması acı verici olabilir, ancak acıyı hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler var. Tırnak batması genellikle ayak başparmağınızda oluşur.

Tırnak batmasında; Batık bir ayak tırnağı, ayak tırnağınızın köşesi veya kenarı kıvrıldığında ve çevreleyen cilde doğru büyüdüğünde meydana gelir. Bu ağrı, kızarıklık ve şişmeye neden olabilir. Durum hem erkeklerde hem de kadınlarda çok yaygındır. Büyük ayak parmağınızın etkilenme olasılığı daha yüksektir.

TIRNAK BATMASININ NEDENLERİ

-Ayak parmağınızı çarpmak gibi ayak tırnağı travması

-Çok sıkı ayakkabılar giymek

-Ayak tırnaklarını çok kısa kesmek

-Ayak tırnaklarını bir açıyla kesmek

- Tırnak batması gençler gibi terli ayakları olan kişilerde daha yaygın olabilir.

- Ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı insanlar da daha yüksek risk altında olabilir.

- Ayak tırnaklarını yanlış kesmek

- Düzensiz, kavisli ayak tırnakları

- Çok sıkı çoraplar ve çoraplar

- Ayakklarınız için çok sıkı, dar veya düz olan ayakkabılar gibi ayak başparmağına çok fazla baskı uygulayan ayakkabılar

- Tırnak batmasında; Ayak parmağınızı çarpmak, ayağınıza ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar topa vurmak dahil ayak tırnağı yaralanması

- Kötü duruş

- Ayaklarınızı temiz veya kuru tutmamak gibi uygun olmayan ayak hijyeni

- Genetik eğilim

- Atletik aktiviteler sırasında ayaklarınızı yoğun bir şekilde kullanmak, özellikle tırnak batmasına eğilimli olmanıza neden olabilir.

- Bir nesneyi tekrar tekrar tekmelediğiniz veya uzun süre ayaklarınıza baskı uyguladığınız faaliyetler, ayak tırnağınıza zarar verebilir ve tırnak batması riskinizi artırabilir. Bu faaliyetler şunları içerir:

TIRNAK BATMASINA NEDEN OLAN AKTİVİTELER

-Bale

- Futbol

- Kickboks

- Futbol

TIRNAK BATMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Tırnakta acı hissetme

-Tırnakta iğne batma hissi

- Tırnağın yanındaki ciltte hassasiyet, şişlik veya sertleşme

- Ayak parmağına basınç uygulandığında ağrı

- Parmak çevresinde sıvı birikmesi

AYAK PARMAĞINIZ ENFEKTE OLURSA, BU BELİRTİLERE DİKKAT:

-Kırmızı, şişmiş cilt

- İltihap

- Ağrı

- Kanama

- Sızan İrin

- Ayak parmağı etrafındaki derinin aşırı büyümesi

- Belirtilerin kötüleşmesini önlemek için batık ayak tırnağınızı mümkün olan en kısa sürede tedavi edin.

BATIK AYAK TIRNAKLARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tırnak batmasında; Doktorunuz büyük olasılıkla ayak parmağınızı fizik muayene ile teşhis edebilecektir. Ayak parmağınız enfekte görünüyorsa, tırnağın deride ne kadar derine indiğini göstermek için bir röntgen çekmeniz gerekebilir. Bir röntgen, batık tırnağınızın yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya çıkarabilir.

TIRNAK BATMASI İÇİN TEDAVİLER

- Enfekte olan tırnak batmasını tedavi etmek için kullanılan bazı antibiyotikler ampisilin, amoksisilin ve vankomisindir.

- Batık bir ayak tırnağı olup olmadığını görmek için parmağınızı kontrol edin

- Batık ayak tırnaklarını evde tedavi edebilirsiniz.

- Ancak tıbbi tedavi gerektirebilecek komplikasyonlara neden olabilirler. Diyabetiniz veya zayıf kan dolaşımına neden olan diğer durumlarınız varsa, komplikasyon riskiniz daha yüksektir.

- Batık ayak tırnağınız enfekte ise antibiyotik kullanın

- Kötü bir şekilde batık bir ayak tırnağınız varsa, pediatri uzmanına başvurmalısınız

Bir ayak hastalıkları uzmanı, aşağıdakiler gibi başka tedaviler sunabilir:

- Batık tırnağın bir kısmını kesmek

- Tüm batık tırnağı çıkarmak. Bu işlem yapıldığında parmağınızı uyuşturmak için bir lokal anestezik enjeksiyonu yapacaksınız.

TIRNAK BATMASINDA CERRAHİ TEDAVİ

Tırnak batması için farklı cerrahi tedavi türleri vardır. Kısmi tırnağın çıkarılması, yalnızca cildinize batmakta olan tırnağın çıkarılmasını içerir. Doktorunuz ayak parmağınızı uyuşturur ve ardından ayak tırnağını daraltır. Kısmi tırnak çıkarma, gelecekte batık ayak tırnaklarını önlemek için yüzde 98 etkili. Kısmi tırnak çıkarma sırasında, kenarları tamamen düz olacak şekilde tırnağın kenarları kesilir. Batık tırnağın tekrar oluşmasını önlemek için tırnağın kalan kısmının altına bir parça pamuk yerleştirilir. Doktorunuz ayrıca, tırnağınızın tekrar uzamasını engelleyen fenol adı verilen bir bileşikle ayak parmağınızı tedavi edebilir.

Batık tırnağınız kalınlaşmadan kaynaklanıyorsa total tırnağın çıkarılması kullanılabilir. Doktorunuz size lokal bir ağrı enjeksiyonu yapacak ve ardından matriksektomi adı verilen bir prosedürle tüm tırnağı çıkaracaktır.

TIRNAK BATMASI AMELİYATINDAN SONRA

Ameliyattan sonra doktorunuz sizi ayak parmağınız bandajlı olarak eve gönderecektir. Muhtemelen önümüzdeki bir ila iki gün boyunca ayağınızı yukarıda tutmanız ve ayak parmağınızın düzgün şekilde iyileşmesini sağlamak için özel ayakkabılar giymeniz gerekecektir.

Tırnak batması ameliyatından sonra, mümkün olduğunca hareketten kaçının. Bandajınız genellikle ameliyattan iki gün sonra çıkarılır. Doktorunuz burnu açık ayakkabı giymenizi ve ayak parmağınız iyileşene kadar günlük tuzlu su banyosu yapmanızı önerecektir. Ayrıca enfeksiyonu önlemek için size ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler verilecektir.

BATIK TIRNAK NE ZAMAN UZAR?

Kısmi bir tırnak çıkarma ameliyatından sonra ayak tırnağınız muhtemelen birkaç ay sonra uzar. Tırnağın tamamı tabana kadar çıkarılırsa, bir ayak tırnağının yeniden büyümesi bir yıldan fazla sürebilir.

TIRNAK BATMASI İÇİN EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Enfekte olmayan batık ayak tırnakları normalde evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, eğer ayak tırnağınız deriyi deldiyse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, tıbbi tedavi alın.

Enfeksiyon belirtileri şunları içerir:

-Sıcaklık

-İrin

- Kızarıklık ve şişlik

- Evde tedavi

Batık tırnağınızı evde tedavi etmek için;

Ilık, sabunlu suda bekletin

Etkilenen ayağı ıslatmak şişliği azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayağınızı günde üç kez 20 dakikaya kadar ılık sabunlu suda bekletebilirsiniz. Kastilya sabunu iyi bir seçenektir. Suya Epsom tuzları eklemek ek rahatlama sağlayabilir.

Elma sirkesine batırın

Elma sirkesi, günümüzde tırnak batması da dahil olmak üzere hemen hemen her şey için bir halk ilacıdır. Bilimsel kanıtlar en iyi ihtimalle sınırlı olsa da, antiseptik, iltihap önleyici ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Bu çareyi denemek için, 1/4 fincan elma sirkesi ile birleştirilmiş bir ılık su leğeni hazırlayın. Etkilenen ayağı günde 20 dakikaya kadar ıslatın. Ayağınızı ıslattıktan sonra iyice kurulayın.

Alanı diş ipi veya pamukla doldurun

Uygun tırnak büyümesini teşvik etmek için batık bir ayak tırnağının kenarının altına küçük parçalar halinde pamuk veya mumlu diş ipi sokmanızı önerir. Her tıbbi grup aynı fikirde değil. Tırnağınızın altına pamuk yerleştirmek ağrıyı artırabilir ve zararlı bakterilerin gelişmesine izin verebilir. Uygulamadan önce pamuğu veya diş ipini alkole batırmak bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Antibiyotik merhem sürün

Reçetesiz satılan antibiyotik merhem veya krem ​​kullanmak iyileşmeyi hızlandırabilir ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Merhemi, genellikle günde üç defaya kadar, üreticinin talimatlarını izleyerek etkilenen ayak tırnağına uygulayın. Bu merhemler arasında Neosporin, Polysporin ve Bactroban bulunur. Uygulamadan sonra ayak tırnağını bandajladığınızdan emin olun.

Rahat ayakkabılar ve çoraplar giyin

Çok sıkı olan ayakkabı ve çoraplar ayak parmaklarınızı sıkıştırabilir. Bu, batık ayak tırnaklarının önde gelen nedeni olarak kabul edilir. Batık bir ayak tırnağının gelişmesini veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için, ayağınıza oturan ancak yine de ayak parmağı yatağında yeterli alan bırakan ayakkabılar ve çoraplar veya çoraplar giyin. İyileşme sürecinde ayak tırnaklarınıza baskıyı sınırlamak için mümkün olduğunca ayakkabılardan kaçının veya sandalet giyin.

Reçetesiz bir ağrı kesici alın

Asetaminofen (Tylenol), batık ayak tırnağı ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Günlük önerilen 3.000 miligramdan fazlasını almadığınız veya alkolle birlikte almadığınız sürece yan etkiler olağandışıdır.

Şişlik varsa ibuprofen (Advil) hem ağrıyı hem de şişliği giderdiği için daha iyi bir seçenek olabilir. İbuprofenin bazı yaygın yan etkileri karın ağrısı, mide rahatsızlığı ve ishali içerir. Tüm reçetesiz ağrı kesicileri üreticinin veya doktorunuzun belirttiği şekilde alın.

Bir parmak koruyucu kullanın

Bir ayak koruyucusu, batık ayak tırnakları için bir yastıklama bariyeri sağlar. Ayak koruyucuları, etkilenen bölgeye uyan halkalar veya tüm ayak parmağı için bir kaplama olarak mevcuttur. Dr. Scholl's gibi bazı parmak koruyucu markaları, kolay düzeltme için ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan ilaçlı bir jel ile birlikte gelir. Tedaviyi, batık ayak tırnağı gidene kadar belirtildiği şekilde kullanın.

Bir parmak desteği deneyin

Ayak parmakları genellikle ince, yapışkan, kompozit malzemeden yapılır ve parmağınızın üst kısmına yapıştırılır. Keskin, batık bir tırnaktan cildinizi korumaya ve tırnağınız uzadıkça tırnak kenarlarını kaldırmaya yardımcı olurlar. Ayak parmakları internette ve bazı eczanelerde mevcuttur.

Oral antibiyotikler hakkında doktorunuza danışın

Enfekte olmamış batık ayak tırnakları için oral antibiyotikler rutin olarak reçete edilmez. Durumu iyileştirdiklerine dair hiçbir kanıt yok. Yine de, enfekte bir tırnağınız veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, oral antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

- Tırnak batmasında, Ağrıya yardımcı olması için asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçları alın.

- Tırnak batmasındaUyuşturucu krem ​​veya sprey kullanmayı deneyin. Bu, altta yatan herhangi bir enfeksiyonu tedavi etmeyecek, ancak bir yara varsa ağrıya yardımcı olabilir.

- Ayağı günde birkaç kez ılık suda bekletin. İnsanlar ayrıca ağrı ve şişmeye yardımcı olmak için Epsom tuzu ekleyebilirler.

- Ayak ve ayak tırnağına hafifçe masaj yapın. Bu, iyileşme sürecini hızlandırırken ağrıya yardımcı olabilecek bölgeye kan akışını iyileştirir.

- Ayağı ıslattıktan sonra kurulayın ve enfeksiyon riskini azaltmak için antibakteriyel krem ​​uygulayın.

- Batık ayak tırnağı iyileşene kadar açık parmaklı gevşek ayakkabılar giyin.

- Kişiler tırnağa çentik açmamalı veya tırnağın kenarlarını tekrar tekrar kesmemelidir. Bu stratejiler batık ayak tırnakları riskini azaltmaz.

- Batık bir ayak tırnağı çok ağrılıysa, yürümeyi zorlaştırıyorsa veya enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, doktor tırnağı tedavi edebilir.

- Günde üç ila dört kez ayaklarınızı yaklaşık 15 ila 20 dakika ılık suda bekletmek.

- Diğer zamanlarda ayakkabılarınız ve ayaklarınız kuru tutulmalıdır.

-Zeytinyağına batırılmış bir pamuk topuyla cildi ayak tırnağının kenarından uzaklaştırmak

- Ağrı için asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ilaçlar kullanmak

- Enfeksiyonu önlemek için polimiksin ve neomisin (her ikisi de Neosporin'de bulunur) gibi topikal bir antibiyotik veya bir steroid krem ​​uygulamak

- Birkaç günden birkaç haftaya kadar evde tedavileri deneyin. Ağrı kötüleşirse veya çivi yüzünden yürümekte veya diğer aktiviteleri yapmakta zorlanıyorsanız, doktorunuza görünün.

- Ayak tırnağı evde yapılan tedavilere yanıt vermiyorsa veya enfeksiyon oluşursa ameliyat olmanız gerekebilir. Enfeksiyon durumunda, tüm evde tedavileri durdurun ve doktorunuza görünün.

TIRNAK BATMASININ KOMPLİKASYONLARI

Tırnak batması Tedavi edilmediği takdirde, batık bir ayak tırnağı enfeksiyonu, ayak parmağınızdaki kemikte enfeksiyona neden olabilir. Bir ayak tırnağı enfeksiyonu ayrıca ayak ülserlerine veya açık yaralara ve enfekte bölgeye kan akışı kaybına neden olabilir. Enfeksiyon bölgesinde doku çürümesi ve doku ölümü mümkündür.

Diyabetiniz varsa ayak enfeksiyonu daha ciddi olabilir. Küçük bir kesik, sıyrık veya batık ayak tırnağı bile kan akışının olmaması ve sinir hassasiyeti nedeniyle hızla enfekte olabilir. Şeker hastalığınız varsa ve batık bir ayak tırnağı enfeksiyonundan endişe ediyorsanız hemen doktorunuza görünün.

Batık ayak tırnaklarına genetik yatkınlığınız varsa, aynı anda tekrarlayabilir veya birden fazla parmakta görünebilirler. Yaşam kaliteniz ağrı, enfeksiyonlar ve birden fazla tedavi veya ameliyat gerektiren diğer ağrılı ayak sorunlarından etkilenebilir. Bu durumda doktorunuz kronik ağrıya neden olan ayak tırnaklarını çıkarmak için kısmi veya tam matriksektomi önerebilir. Ayak bakımı ve diyabet hakkında daha fazla bilgi edinin.

TIRNAK BATMASI NASIL ÖNLENİR?

Tırnak batmasında; Batık ayak tırnakları, birkaç yaşam tarzı değişikliği yaparak önlenebilir:

- Ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin ve kenarların kıvrılmadığından emin olun.

- Ayak tırnaklarını çok kısa kesmekten kaçının.

- Uygun ayakkabı, çorap ve tayt giyin.

- Tehlikeli koşullarda çalışıyorsanız çelik burunlu çizme giyin.

- Ayak tırnaklarınız anormal şekilde kavisli veya kalınsa, batık tırnakları önlemek için ameliyat gerekebilir.

TIRNAK BATMASINDA BATIK BİR AYAK TIRNAĞINI KESMENİN EN İYİ YOLLARI NELERDİR?

Tırnak batmasında; Bir ayak tırnağı deriye doğru büyüme riski altındaysa, onu nasıl düzgün bir şekilde keseceğini öğrenmek, tırnak batmasını önleyebilir. Bununla birlikte, bir çivi zaten batıksa, kişi onu daha da kötüleştirebileceği veya enfeksiyonlara neden olabileceği için evde kesmekten kaçınmalıdır. Batık bir ayak tırnağı, genellikle ayak başparmağındaki bir ayak tırnağının kenarı deriye doğru büyüdüğünde gelişir. Batık ayak tırnakları çok ağrılı olabilir.

İnternet, batık ayak tırnaklarını kesmek için pek çok tavsiye sunsa da, bunu evde yapmak sorunu daha da kötüleştirebilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.

Bir ayak tırnağı batık olma riski altındaysa, insanlar bunu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilir:

- Tırnakları düz bir şekilde kesin. Onları yuvarlak veya sivri yapmaktan kaçının.

- Tırnakları çok kısa kesmekten kaçının. Köşeleri cilde gevşek bir şekilde yaslanacak kadar uzun bırakın.

- Ayak tırnakları için özel olarak tasarlanmış makas veya makas kullanın.

TIRNAK BATMASINI ÖNLEMEK İÇİN TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

İyi oturan ayakkabılar giymek, batık ayak tırnaklarını önlemeye yardımcı olabilir. Birkaç basit strateji, tırnak batması riskini azaltabilir:

- Tırnak batmasında; Ayak tırnakları için özel olarak tasarlanmış makasları kullanın, çünkü bunlar doğru şekildir ve tırnakları hızlı bir şekilde kesmek için yeterli kuvveti sağlar.

- Tırnak makası kullanmadan önce ve sonra yıkayın. Kirli makasların kullanılması, tırnağın altındaki deriye bakteri ve enfeksiyon bulaştırabilir.

- Ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin. Tırnak, ayak parmağından önemli ölçüde kısa olmamalıdır. Ayak tırnağının acıtacak kadar kısa kesilmesi veya ayak parmağından çok daha kısa kesilmesi, tırnağın alışılmadık bir şekle dönüşme riskini artırır.

- Ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesin. Yuvarlak veya sivri şekiller, ciltte büyüyebilecek şekilsiz kenarlar oluşturur.

-  İyi oturan ayakkabılar giyin. Çok sıkı ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırabilir ve potansiyel olarak tırnak batmasına neden olabilir. Sivri burunlu ayakkabılar, özellikle rahatsız olduklarında veya parmakları sıkıştırdıklarında riski artırabilir.

Tırnak batmasında; Bazı insanlar, ya genetik ya da tıbbi koşullar nedeniyle, diğerlerine göre batık ayak tırnaklarına karşı daha savunmasızdır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozuklukları yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden oluyor.
  • Genellikle eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen romatizmal hastalıklar ağrı, tutukluk ve zaman içinde fonksiyon kaybına yol açıyor.
  • Aşil tendonu yaralanmasında 6 ay sonra spora dönüş mümkün olabilir.
  • Çok ayakta durma, o bölgeyi zorlayan egzersizler, obezite, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, fazla düz veya çukur ayak yapısı gibi değişik faktörler t
  • Eklemlerin en önemli yapısını oluşturan kıkırdakların kısmen ya da tamamen soyulup bütünlüğünü kaybetmesi halinde eklemlerde oluşan ağrı kişinin yaşam
  • Randevu Al