Yanlış yapılan sağlık ve güzellik hataları

Herkesin günlük yaptığı bakımlar ve işlemler var. Ama bunların nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz? Mesela kahveden hemen sonra diş fırçalamak, kulak temizlemek, saçları çok sık yıkamak, sııcak suyla banyo yapmak zarar veriyormuş! İşte Bu sağlık ve güzellik hatalarını yapmayın!

Yanlış yapılan sağlık ve güzellik hataları

Kahveden Sonra Dişleri Hemen Fırçalamayın

Kahve, gazlı içecekler ve meyve suyundaki asit veya şekerin dişlerinizin mine adı verilen dış kabuğunu yok ettiği doğrudur. Ama onları hemen temizlemeye çalışmayın. Asitli bir yiyecek veya içecek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçaladığınızda, o zayıf mineyi çıkarmış olursunuz. Bunun yerine suyla iyice çalkalayın ve fırçalamadan önce en az 1 saat bekleyin.

Havuza girmeden önce saçlarınızı yıkayın

Havuz suyunda saça zarar veren ve sarı bukleleri yeşile çeviren kimyasallar vardır. Saçınızı kurumuş bir sünger gibi düşünün: Yüzmeden önce duş alırsanız, saçları  ıslatırsanız havuzda o kadar ıslanamaz. Dışarı çıktığınızda saçınızı hemen yıkayın, tercihen bir yüzme sonrası şampuanı ile.

Çok Fazla Şampuan ya da  Çok Az Şampuan mı kullanıyorsunuz?

Şampuan, saç derinizin doğal yağlarını yok eder. Çok fazla yaparsanız, saç dipleriniz donuk ve kuru olacaktır. Ancak ne sıklıkla saçınızı yıkadığınız saç tipinize bağlıdır. İnce, düz saçlar için, yağ ve kir birikirse her gün şampuanlayabilirsiniz, ancak birçok uzman 2 ila 3 günde bir yapmanız gerektiğini söylüyor. Daha kalın veya kıvırcık saçlar, temizlikler arasında birkaç gün ila bir hafta sürebilir. Kuaförünüze saçınız için hangi rutinin ve ürünlerin doğru olduğunu sorun.

Saç Kremi Kullanın

Saç Kreminin belki de saçlarını ağırlaştıracağından endişe ediyorsun. Ya da bunun için zamanınız yok. Ancak saç kremsiz saçlar kurur ve donuklaşır. Saçlarınızın pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlamak için saçınızı her yıkadığınızda hafif bir saç kremi uygulayın. Kremi saç tellerinizin uçlarına koyun (köklere değil). Ve masaj yapın!

Kulak Çubukları zararlı

Kulak çubukları iyi hissettirebilir, ancak pamuklu kulak çubukları aslında kulak kirini daha derine iter. Dahası, kulak zarınıza veya duymanıza yardımcı olan küçük kemiklere bile zarar verebilirsiniz. Peki kulak kiri nasıl temizlenir? İdeal olarak, buna gerek duymamalısınız, çünkü vücudunuz bunu kendi başına temizleyebilir. Ancak kulaklarınız doluysa, çınlama duyuyorsanız veya duymakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuza görünün. Ağdayı nasıl güvenli bir şekilde çıkaracaklarına karar verebilirler.

Teri Durdurmak İçin Deodorant mı Kullanıyorsunuz

Deodorant kokuyu maskeler, ancak yapışkan veya terli koltuk altlarınız varsa, ihtiyacınız olan şey ter önleyicidir. Ter bezlerini tıkayarak nemi durdurur. Sabah duşunuzdan yeni mi çıkarıyorsunuz? Önce talimatları okuyun. Bazı ürünler gece ve sabah kuru cilt üzerinde devam etmelidir. Terli avuçlarınız var mı? Orada da terlemeyi önleyici kullanabilirsiniz.

Pedikürden Hemen Önce tüy alımına dikkat!

Tıraştan hemen sonra cildinizdeki küçük çatlaklar, ayak banyosundaki herhangi bir bakteri için mükemmel bir giriş noktasıdır. Bu bir enfeksiyona yol açabilir. Pedikürden en az 24 saat önce tıraş olmayın. Bu notta, estetisyeninizin tırnak etlerinizi kesmesine izin vermeyin, çünkü bu aynı zamanda mikroplar için bir açıklık oluşturur.

Tıraş Bıçağınızı ara ara değiştirin

Tıraş etmek için kör bir tıraş bıçağı kullanıyorsanız, pürüzsüz hale gelmek için muhtemelen aynı bölgeden birkaç kez geçmeniz gerekecektir. Bu, cildinizde çarpmalara, kızarıklıklara, tahrişe ve enfeksiyona yol açabilecek küçük kesikler oluşturur. Yaklaşık beş ila yedi tıraştan sonra veya bir alanın üzerinden birden çok kez geçmeniz gerektiğinde bıçakları değiştirme zamanı.

Buharlı Duşlarda dikkat!

Sıcak su cildi kurutur. Egzamanız varsa, bu alevlenmelere neden olabilir. Bu yüzden uzun, sıcak duşları ve banyoları atlayın. Bunun yerine musluğu sıcak tutun. Dışarı çıktığınızda cildiniz kırmızıysa veya sıcak hissediyorsanız, sıcaklığın çok sıcak olduğunu anlayacaksınız.

Yüzünü Fırçala

Günün kirini yüzünüzden temizlemek için bir bezle ovalamanıza gerek yok. Cildinizin tüm ihtiyacı parmak uçlarınızla hafif bir masaj ve hafif bir temizleyicidir. Yüzünüzü ılık veya soğuk suyla günde bir veya iki kez yıkayın. Temizleyicinizin etiketini kontrol edin ve alkol veya aşındırıcı maddeler içerenleri atlayın. İyice durulayın.

Hangi cilt ürününü kullanmalıyım?

Yüzünüzdeki nazik bir temizleyicinin yanı sıra dermatologlar, tek gerekli olanın bir nemlendirici ve SPF 30 veya daha yüksek geniş spektrumlu bir güneş kremi olduğunu söylüyorlar. Serumlar, kanıtlanmamış faydaları ile pahalıdır ve tonerler kuru ve tahriş olmuş cilde yol açabilir. Sivilce için salisilik asit ve benzoil peroksit içeren birden fazla ürün kullanmayın. Cildi tahriş etmek için birleşebilirler.

Hassas Bölgelere sürülen ürünlere dikkat!

Vulva ve vajina süper hassastır. Bu nedenle, kokulu veya antiseptik olan sert sabunları kullanmayın. Bölgeyi sağlıklı tutan bakteri dengesini bozabilirler. Aynı şey duşlar, kokulu mendiller ve vajinal deodorantlar için de geçerlidir. İhtiyacınız olan tek şey, bölgeyi her gün nazikçe yıkamak için sade, kokusuz sabun.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al