Stresten yemeğe sarılıyorsanız sakız çiğneyin

Öğünlerde sofraya oturduğunuzda çok yemek yiyor ve kendinizi durduramıyorsanız, sakız çiğneyin” Beslenme Uzmanı Funda Özkan, sakızın etkilerini anlattı.

Stresten yemeğe sarılıyorsanız sakız çiğneyin

Öğünlerde sofraya oturduğunuzda çok yemek yiyor ve kendinizi durduramıyorsanız, sakız çiğneyin” Beslenme Uzmanı Funda Özkan, sakızın etkilerini anlattı.

Sakız çiğnediğinizde, daha fazla yemek yemenin önüne geçebilirsiniz ve ayrıca sakızın sağlığımıza birçok faydası var. Hidroklorik asidi artırdığı için yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırıyor, çene kaslarını güçlendiriyor, nefesi ferahlatıyor, sakinleştiriyor ve stresi azaltıyor. Sakız, ağzı oyaladığı için sigarayı bırakmak isteyenler için de güzel bir alternatif. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, sigarayı bırakmak isteyenler öncelikle sakız çiğnemeyi tercih ediyor.

STRESLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

SAKIZ DİŞLERİN ÇÜRÜMESİNİ ENGELLİYOR

Sakızın ayrıca dişlerimize de çok olumlu etkisi var. Sakız çiğnediğimizde tükürük salgısı daha fazla oluyor. Tükürük salgısı da dişlerimizin çürümesini engelliyor ve ayrıca sakız çiğnemek dişteki yemek artıklarını da temizliyor. Sakız çiğnemek istiyorsanız, özellikle şekersiz veya tatlandırıcılı sakızı tercih edebilirsiniz çünkü şekerli bir sakızın kalorisi yaklaşık 5-10 kalorilidir. Şekersiz veya tatlandırıcılı sakızları da fazla tüketmemek gerekiyor çünkü şekersiz sakızların çoğu sorbitol isimli tatlandırıcıyı içeriyor. Sorbitolün, laksatif özelliği var ve ayrıca sorbitol ince bağırsaklar tarafından çok zor absorbe ediliyor. Çok fazla sorbitol içeren sakızı tüketen kişilerde kronik diyare, aşırı kilo kaybı ve karın ağrısı olur. Özellikle aşırı kilo kaybı olan kişiler, sorbitol içeren yiyecekleri fazla tüketmemeleri gerekiyor.

DİYET YAPARKEN AÇ KARNINA SAKIZ ÇİĞNEMEYİN

Sakızın kilo kontrolünde de bize faydası var. Sakız, atıştırmanızı engeller ve daha az kalori almanıza neden olur. 2007 yılında Appetite dergisinde yapılan araştırmaya göre öğleden sonraki atıştırma öncesinde sakız çiğnendiğinde, kalori alımını ve açlığı azaltıyor. Sakız çiğnediğinizde, daha fazla yemek yemenin önüne geçebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, aç karnına sakız çiğnemeyi tercih etmeyin çünkü sakız aç karnına çiğnendiğinde mideyi kazındırıyor. 2002 yılında Appetite dergisinde yapılan diğer başka bir araştırmaya göre, sakız bireylerin akılda tutma ve öğrenme yeteneğini artırıyor.

SAKIZ YUTMAK TEHLİKELİ

Sakız çiğnerken yutmamaya dikkat edin çünkü sakız yutmak çok tehlikelidir. Birçok sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Özellikle mide bağırsak sistemi ile ilgili sorunlar oluşabilir. Bir tane sakızı yuttuğunuzda paniğe kapılmayın çünkü sakız midenizde yapışıp kalmaz ve dışkı yoluyla 72 saat içersinde bağırsaklardan dışarı atılır. Fakat birden fazla sakız yuttuğunuzda bu durum tehlikelidir çünkü bağırsaklarınıza yapışır ve bağırsaklarınız da tıkanma yapar. Bu durumda midenizde rahatsızlık, karında ağrı hissedebilirsiniz bu durumda hemen en yakındaki hastaneye başvurmakta fayda var. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Aşırı stres kişide pek çok psikolojik ve fizyolojik soruna yol açıyor. Fakat stresi kısmen de olsa hafifletmek sizin elinizde.
  • İşinizle ilgili 4 stres tipi ve üstesinden gelmenin yolları…
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Gülmenin herkese yakıştığı bilinir, peki hakkında pek de bilinmeyen gerçekler nedir?
  • Uzmanlar performans kaygısının günlük hayatta da yaşandığına dikkat çekerek, eğer ilk oturum sınavı beklendiği gibi geçmediyse gelecekteki sınavlara o
  • Stresten arınmak için toprak ve bahçeyle uğraşın. Toprağa temas etmek antidepresan etkisi yapıyor.
  • Randevu Al