Deprem Travma Psikolojisi

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Stresten Kaynaklanır mı? Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Stresten Kaynaklanır mı?  Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri Nasıl Anlaşılır? 

Tansiyon yüksekliğinin genetik ve çevresel faktörler olmak üzere en önemli iki nedeni vardır. Birinci derece akrabalarında yüksek tansiyon öyküsü olan kişilerde hipertansiyon görülme riski büyüktür.

Kan kalpten pompalanır ve damarlarda dolaşırken damarlara bir basınç uygular. Tansiyon olarak tanımlanan kan basıncı değeri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kan basıncı sistolik ve diastolik olmak üzere ikiye ayrılır. Kalp kasılır ve damarlara doğru kanı atar. Kanın damarlara attığı kan basıncına sistolik denir. Kalp gevşediğinde ise hâlâ damarlarda kan basıncı bulunur. Bu basınca diastolik denir. Sistolik kan basıncı büyük tansiyon; diastolik küçük tansiyon olarak da bilinir.

Strese Bağlı Yüksek Tansiyon Belirtileri

- Sık idrara çıkma
- Baş Ağrısı
- Kalp Ağrısı
- Yorgunluk
- Geceleri uyanıp idrar yapma
- Bulanık görme
- Çift görme
- İsteksizlik
- Ciltte, yanaklarda kızarıklar
- Bacaklarda şişlik
- Nefes darlığı
- Kulak çınlaması
- Halsizlik
- Kulak çınlaması
- Burun kanaması
- Düzensiz kalp atışı
- Baş dönmesi
- Enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısı
- Kulak uğultusu
- Baş dönmesi.
- Çarpıntı
- Terleme.

Kalp bir pompa gibi çalışarak akciğerlerden gelen temiz kanı atardamarlar aracılığı ile tüm vücuda pompalarken vücuttan gelen kirli kanı da toplardamarlar aracılığı ile akciğere ulaştırır. Stres tansiyonu tetikler. etişkin her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon vardır. Hastaların %45'i yüksek tansiyon hastası olduğunun farkında değildir. Tedavi altında olan hastaların ise %46'sı kontrol altında değildir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al