Bu besinler tansiyona iyi geliyor

Bu besinler tansiyona iyi geliyor. Tansiyonu düşüren 13 besin size de iyi gelebilir.

Bu besinler tansiyona iyi geliyor

SADECE DASH YAPABİLİR

Doktorunuzun kan basıncınızı geri çevirmek için kullanabileceği araçlardan biri de DASH - Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımlarıdır. Bu bir diyet değil, yemek yeme yoludur.  Öğünlerinizi Tuzdan arındırır, meyve ve sebzeleri doldurursunuz ve tam tahıllar, balıklar, kümes hayvanları, fındıklar, baklagiller ve az yağlı süt ürünleri ile tamamlarsınız.

YEŞİL VE LİFDEN DEVAM

Tuz vücudunuzun daha fazla sıvıya tutunmasını sağlar. Bu da atardamarların üzerindeki basıncı arttırır. Tabağınızı ıspanak, brokoli, lahana ya da bir potasyum takviyesi için yaka gibi yapraklı yeşillikler ile doldurun.  Bu gıdalar Mineral, sodyumun vücudunuzdan dışarı çıkmasına yardımcı olur ve kan damarı duvarlarınızı rahatlatır.
Önerilen günlük servis: 3-6 kase (yapraklı sebzeler).

YEMİŞLER İYİDİR

Yaban mersini, çilek ve böğürtlenlere zengin renk veren pigmentler kan damarlarınız için fayda sağlar: antosiyanin.  Antosiyanin Arter duvarlarınızın, kan basıncınızı düşürmek ve kalp sağlığınızı iyileştirmek için daha geniş ve esnek hale gelmesine yardımcı olabilecek doğal bir bileşiktir.

Önerilen günlük porsiyon: 2-3 kase (dondurulmuş veya taze meyveler).

YOĞURT

Kalsiyum, iyi kan basıncı için önemli bir oyuncudur çünkü kan damarlarınızın gerektiği zaman sıkılaşmasına ve gevşemesine yardımcı olur. Sade, az yağlı yoğurt, çok fazla şeker veya yağ içermeden diyetinize kalsiyum eklemenin iyi bir yoludur. Bir lezzet karışımı mi-ı arıyorsunuz? doğal tatlılık ve daha fazla tansiyon yardımı için bazı meyveleri atın.
Önerilen günlük servis: 2-3 bardak (yoğurt veya süt).

YAĞLI BALIKLAR

Bir başka iyi kalsiyum kaynağı, konserve somon ya da sardalya gibi balıklardır. Uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar da omega-3 içinde yüzdükleri için sağlığınızı artıran ve kalbinize yardımcı olan yağ asitleri barındırır. Balık yağı takviyesi ile ilgili çalışmalar, özellikle yüksek tansiyonunuz orta veya şiddetli ise, tansiyonunuzu düşürebileceğini gösterir.
Önerilen günlük servis: 100- 200 gr (balık, yağsız et ve kümes hayvanları).

TOHUMLAR

Kan basıncınızı düşürmek için salatanıza ve yoğurdunuza kabak, keten ve ayçiçeği , yulaf ezmesi gibi tuzsuz tohum ekleyin. Tohumlar, kan basıncınızı kontrol etmeye ve kan damarlarınızı gevşetmeye yardımcı olan magnezyum gibi hayati minerallerin kaynağıdır.
Önerilen günlük servis:  1-5 Çorba kaşığı (Tohum)7

YULAF EZMESİ

Bu tam tahıl, sağlıklı ve  sodyum açısından düşüktür. Ayrıca, kilonuzu ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olan liflerle dolu. Rulo veya çelik kesilmiş yulafınızı su veya az yağlı sütle pişirin. Akçaağaç şurubu veya kahverengi şekeri, tatlı bir dokunuş için kuru üzüm veya muzla değiştirin.
Önerilen günlük porsiyon: 3-5 bardak pişmiş (tam tahıl, pirinç ve makarna).

PANCARI EKLEYİN

Bir çalışma, üç parça pancar ve bir kısım elma suyu karışımı 2 bardak içerek, sistolik kan basıncınızı (üst sayı) sadece birkaç saat içinde düşürdüğünü göstermiştir. Erkekler kadınlardan daha fazla fayda görebilir. Yüksek sistolik basınç felç ihtimalinizi arttırır, bunu düşürmek için bol potasyum içeren pancar ve pancar yeşili, iyi bir alternatiftir.
Önerilen günlük servis: Yaklaşık 2 bardak (çiğ veya pişmiş sebze veya sebze suyu).

SARIMSAK

Sarımsak yemeklerinizi sadece lezzetlerden daha fazlasını ekleyebilir. Ayrıca kan damarlarını genişleten nitrik oksit seviyelerini artırmanın bir yoludur. Kan damarlarınız ne kadar rahat olursa, kalbiniz kanı pompalamak için daha az çalışır, Bu da kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
Önerilen günlük porsiyon: 1-2 diş.

ANTEP FISTIĞI

Ağaç kuruyemişleri - tuzu tutun! - ceviz ve badem gibi, kalbinize yardımcı olan mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağı olabilir. Fakat yüksek tansiyon için en iyi seçim antepfıstığıdır. Hem üst hem de alt tansiyon ölçümlerinizi düşürmede en güçlü etkiye sahip gibi görünüyorlar.
Tavsiye edilen servis: haftada 1-2 bardak (yemiş)

NAR

Nar suyu düzenli olarak içtiğinizde kan basıncı ayarlamanıza yardımcı olabilir. Ama eklenen şekere dikkat edin. Ayrıca, meyve suları meyveden aldığınız liflere sahip değildir. Bu nedenle, kalbinizi sağlıklı ve bağırsaklarınızı düzenli tutmaya yardımcı olmak için diğer gıdalardan lif aldığınıza emin olun.
Önerilen günlük servis: 2-3 bardak (taze, dondurulmuş veya konserve meyve).

ZEYTİN YAĞI

Koruyucu antioksidanlar olan polifenoller, zeytinyağında diğer yağlara göre daha fazladır. Polifenoller kan damarı sağlığını iyileştirir ve elastik kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir yağ için akıllıca bir seçim. Pişirme işleminde tereyağı, bitkisel yağ veya kanola yağı yerine kullanın.
Önerilen günlük porsiyon: 2-3 çay kaşığı (yağ, mayonez veya salata sosu).

BAKLAGİLLER VE FASULYE

Günlük bir bardak bezelye, mercimek, barbunya fasülyesi veya fasülye kan basıncınızı kontrol altında tutar ve hatta düşürür. Baklagiller ve baklalar lif açısından zengindir ve koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
Önerilen günlük servis: 1 bardak (pişmiş fasulye ve bezelye).

BİTTER ÇİKOLATA

Çok heyecanlanma. Bu koyu çikolata (en az% 50 ila% 70 kakao) size flavanol adı verilen bir bitki bileşiği verebilir. Sarımsakta olduğu gibi, bu antioksidan nitrik oksit seviyelerini yükseltebilir ve kan damarlarını genişletebilir. Bu, kan basıncınızı düşürür. İhtiyacın olan tek şey çikolatadan ibarettir.
Ara sıra bir parça

GIDALAR TAMAMEN TEDAVİ DEĞİLDİR

Yüksek tansiyonunuz veya sınırda yüksek tansiyonunuz varsa, sağlıklı bir diyet ve bilinçli yiyecek seçimi, durumunuzu yönetmenize veya önleyebilmenize yardımcı olabilir. Ama tabağından yaptığınız şey de önemli. Yani ekstra kilo verin, egzersiz yapın ve doktorunuzun reçetelediği ilaçları alın.

WEBMD

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al