Deprem Travma Psikolojisi

Stres zihni uzun süre etkiliyor

Gündelik strese gösterilen duygusal reaksiyonlar zihin sağlığının uzun vadeli olarak zarar görmesine neden olabilir.

Stres zihni uzun süre etkiliyor

Gündelik strese gösterilen duygusal reaksiyonlar zihin sağlığının uzun vadeli olarak zarar görmesine neden olabilir.

Sonuç Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü’nde gerçekleştirilen bir araştırmayla elde edildi.

STRESİ KOLAYCA YENEBİLİRİSİNİZ!

stresAraştırmacılar uzun süreli stresten kaçınılmasını öneriyor. Susan Charles ve ekibinin amacı gündelik stresin en sonunda bardağı taşırdığını mı yoksa zihni güçlendirdiğini mi öğrenmekti. Eşler arasında veya işyerinde yaşanan bitmek bilmez tartışmalara dayanan gündelik stres, on yıl sonra bile korku durumlarına ve ruh çökkünlüğüne yol açabilir diyor Charles. Araştırmacı stres durumlarına gösterilen olumsuz reaksiyonların sadece o an için değil yıllar sonra bile etkili olabileceğinin dikkate alınmasının önemli olduğunu düşünüyor. Strese gösterilen en sık reaksiyon “Burnout” yani tükenmişlik durumudur. Bu durum bugünden yarına değil, strese ara verilemediği takdirde zamanla oluşuyor diyor uzmanlar. Çok fazla çalışanlar veya yakınlarına bakanlar tükenmişlik tehdidi altındalar. Bu yüzden sürekli baskı altında olanların tam vaktinde ara vermeleri gerekiyor. Herhangi bir noktada artık kendime bakmam lazım demeyi bilmek lazım diyor araştırmacı. Tükenmişlik durumu yaşayanların en iyi ilacı yeterli uyku ve sağlıklı beslenme. “Bir kişi can sıkıcı bir şekilde etrafına bakmaya başlamışsa artık ara vermenin zamanı gelmiştir.” BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Siyasi hareketlerin kişisel ilişkilerimize yansımasına izin vermemeliyiz.
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Randevu Al