Deprem Travma Psikolojisi

Sosyal fobi 12 yıldır eve mahkum etti

Bayburt'ta 33 yaşındaki Soner Bayrakçeken, 12 yıl önce geçirdiği psikolojik rahatsızlık sonucu sokağa çıkamamaya ve ailesi hariç diğer insanlarla görüşmemeye başladı.

Sosyal fobi 12 yıldır eve mahkum etti
Bayburt'ta 33 yaşındaki  Soner Bayrakçeken, 12 yıl önce geçirdiği psikolojik rahatsızlık sonucu sokağa  çıkamamaya ve ailesi hariç diğer insanlarla görüşmemeye başladı. Merkeze bağlı Ağören köyünde yaşayan üç çocuk babası Soner Bayrakçeken,  psikolojik bir rahatsızlık olan sosyal fobi nedeniyle 12 yıldır evinden  çıkamıyor, eşi, çocukları ve annesi hariç kimseyle görüşmüyor. Gündüz saatlerinde dahi evin perdelerini açmayan, akrabalarından ve eve  gelen diğer misafirlerden kaçan Bayrakçeken, çalışamadığı için ekonomik sıkıntı  çekiyor ve ailesinin yardımlarıyla hayatını sürdürüyor.

SOSYAL FOBİNİZDEN KURTULUN

Bayrakçeken'in 14 yıllık eşi Kader Bayrakçeken, eşinin askerlik görevini yaptıktan sonra rahatsızlandığını  belirterek, “Askerden döndükten sonra insanlardan kaçmaya ve evden çıkmamaya  başladı” diye konuştu. Bayrakçeken, eşinin 12 yıldır evden çıkmadığını ifade ederek, “Eve bir  çocuk gelse ondan bile kaçıyor. Artık bizden de kaçmaya başladı. Bize rahatsızlık  verdiğinden şüpheleniyor, 'ben size bir şey mi dedim, bir şey mi yaptım' diye  sıkılıyor” dedi.

KORKULARINIZDAN KURTULUN

Eşini 6 yıl önce zorla doktora götürdüğünü anlatan Bayrakçeken, “Doktor  sosyal fobi teşhisi koydu. Eşim doktorun verdiği ilaçları kullanmadı. Ne  yapacağımı bilemiyorum. Yetkililerden bize yardım etmelerini istiyorum” diye  konuştu.

"HASTALIKTAN KURTULMAK İSTİYORUM, ANCAK ELİMDEN BİR ŞEY GELMİYOR” Kader Bayrakçeken'in ikna etmesi üzerine ile kısa süre  görüşen Soner Bayrakçeken, yaşadığı durumun kendisini çok üzdüğünü söyledi.

Hastalıktan kurtulmak istediğini belirten Bayrakçeken, “Bu hastalıktan  kurtulmak istiyorum ancak elimden bir şey gelmiyor. Ben bu hastalığa askerden  sonra düştüm. Sıkılıyorum, dışarıya çıkamıyorum 12 yıldır” dedi. Soner Bayrakçeken, hastalık dolayısıyla büyük sorunlar yaşadığını  vurgulayarak, “Çoluk çocuğum var, sıkıntıdayım. Evden çıkamadığım ve  çalışamadığım için maddi sıkıntı çekiyorum. Durumum çok kötü, 'intihar edeyim,  kurtarayım' diyorum. Çaresizim, çok çaresizim” diye konuştu.

"SOSYAL FOBİ TOPLUMDA HER 10 KİŞİDE BİR GÖRÜLÜYOR” Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Durulmuş, Soner  Bayrakçeken'in durumunu öğrendikten sonra Evde Sağlık Hizmetleri ekibinin  kendisini ziyaret ettiğini söyledi.

Bayrakçeken'i hastaneye götürüp tahlil ve tedavilerinin yapılması için  ikna ettiklerini ifade eden Durulmuş, “İnşallah en kısa sürede Halk Sağlığı  Müdürlüğü bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri Birimi olarak, hastamızın bu  şikayetinin düzelmesine yönelik çalışma yapacağız” dedi. Durulmuş, Bayrakçeken'in ağır bir sosyal fobi hastalığı geçirdiğine  dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Sosyal fobi toplumda her 10 kişide bir görülen, yaşam kalitesini ve  standardını ciddi şekilde etkileyen bir korku hali. İnsan, diğer insanların  gözlerinin üzerinde olduğunu düşünüyor ve bu durum endişe hali yaratıyor. Bu  hastalık el titremesi, yüzde kızarma, terleme, sık sık idrara çıkma gibi basit  belirtiler gösterebileceği gibi, Soner beyde olduğu çok daha ağır da  seyredebiliyor.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Sosyal fobi nasıl geçer? Sosyal fobiye, bakış açınızla meydan okuyun!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Tarhan, "Bir toplumda tedavi gerektirecek düzeyde yaklaşık yüzde 10 civarında fobik vardır. " dedi.
  • Sosyal fobi adı da verilen sosyal anksiyete bozukluğu, kişinin sosyal durumlara karşı aşırı ve akıl almaz derecede korku duyduğu bir tür rahatsızlık..
  • İngiliz kişisel gelişim yazarı Catherine Blythe, “The Art of Conversation” (Muhabbet Sanatı) isimli kitabında, sosyal fobilerden arınmanın yollarını a
  • Sosyal fobi, topluluk karşısında korku ve kaygı duymak şeklinde tanımlanabilir.
  • Randevu Al