Sınav stresini yenme yolları: sınava hazır mısın?

Sınav stresini yenme yolları: sınava hazır mısın?

Milyonlarca öğrenci için sayılı günler başladı. OKS ve ÖSS adaylarının yaşayacağı sınav stresini uzmanlara sorduk.

Sınav stresini yenme yolları: sınava hazır mısın?Aynı anda 2 milyon kişi, aynı sınav kağıtlarında geleceklerini kodlayacak. Kültür Dershanesi rehberlik uzmanları ve Memory Center uzman psikologlarıyla, sınav stresinin nasıl oluştuğunu, baş etmenin yollarını ve ailelerin bilmesi gerekenleri sizler için konuştuk.

1 yıl boyunca...
Uzman Psikolog Orhan Gümüşel:
Vücudumuzda stres hormonları bulunuyor. Sınav, geleceğe bir yatırım olarak değerlendirildiği için ve sınavı kazanmak geleceği kazanmakla eşleştirildiği için çok önemli ve değerli bir unsur haline geliyor. Sınava girmek, normal şartlarda her insanı stres altına sokar. OKS ve ÖSS söz konusu olunca, durum daha da ciddileşiyor. Çünkü gençler yaklaşık 1 yıl boyunca bu sınava hazırlanıyor ve "Eğer bu sınavı kazanamazsam, kişilik değerim zedelenecek" diye düşünüyor. Kendi benlikleriyle ilgili bir sıkıntı olduğu için üzerlerinde büyük bir baskı hissediyorlar.

Baskının sonuçları
1. "Bu sınav benim her şeyim, mutlaka kazanmak zorundayım, kazanamazsam ne olacak?" sorusu ön plana çıkıyor.

2. Genç, sadece akademik gelişimi ön plana çıkartıyor ve bütünü bir kenara koyarak yalnızca bunu düşünüyor.

3. Sınav adayı tek bir noktaya odaklandığı için görevlerini yerine getirmemeye başlıyor. Ya da tam tersi bir şekilde aşırı motivasyonla abartılı bir şekilde yükleniyor. Sonuçta, bu beynin normal işleyişini, doğru analizler yapabilmesini engelliyor.

Kısır döngüye dikkat
Öğrenci aklından sürekli olarak şunları geçirir: "Bu sınavı kazanmalıyım." "Nasıl kazanmalıyım?" "Çalışmalıyım." "Oturup çalışayım." Masaya oturduğunda ise aklına hemen en sondaki soru gelir: "Kazanamazsam ne olacak?" Bu noktadan sonra öğrenci çalışmayı bırakır ve kazanamamayı düşünür. Bu durum, sınav esnasında bile yaşanabilir. Bu düşünce zihni kilitler ve o andan sonra öğrenci başarısız olur.

KAYNAK: //www.takvim.com.tr
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al