Şekerde günlük limit...

Kalori ihtiyacının en fazla yüzde 10’unun şekerden karşılanması gerektiğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, obezite ve diş sağlığı için günde 6 çay kaşığı şeker tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Şekerde günlük limit...

Kalori ihtiyacının en fazla yüzde 10’unun şekerden karşılanması gerektiğini açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, obezite ve diş sağlığı için günde 6 çay kaşığı şeker tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

sekerDünya Sağlık Örgütü (WHO), son dönemde şekerin zararları üzerine yapılan araştırmalardaki artışı göz önüne alarak tevsiye ettiği günlük şeker tüketiminde yarı yarıya azalttı. Örgüt 2003 yılında yayınladığı tavsiye raporunda, günlük kalori ihtiyacının yüzde 10’unun şekerden karşılanması gerektiğini belirtmişti. Bu oran günde 12 çay kaşığı şeker tüketilmesi anlamına geliyor.

9 BİN ARAŞTIRMA İNCELENDİ Son yıllarda şeker hakkında yapılan 9 binden fazla araştırmayı inceleyen WHO, obezite, kalp hastalıkları ve diğer ciddi rahatsızlıkları önlemek adına günlük şeker alımının yüzde 5’e indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu tavsiye ile bir insanın günlük şeker tüketiminin 6 çay kaşığını geçmemesi gerekiyor. Bu kadar şeker sadece bir tane kutu kolada bulunuyor. Özellikle çocuklara yönelik olan ürünlerde kullanılan şeker için kısıtlama getirilmesi önerilirken, şekerin tütün kadar tehlikeli olduğuna dair açıklamalara da yer verildi.

KUTU KOLADA DAHA FAZLA

İşlenmiş yiyecek ve içeceklerdeki gizli şeker ise sorunun en büyük kaynağı. Sadece bir kutu kolada bile 7 çay kaşığı şeker bulunuyor. Şekerin zararının uzun süredir bilinmesine rağmen bu açıklamaların yeni yapılıyor olması ise dünyadaki hazır yiyecek ve içecek lobisinin faaliyetlerine bağlanıyor. Zira ürünlerde kullanılan şeker oranında ciddi kısıtlamalara gidilmesi bazı ürünlerin raflardan kalkabileceği anlamına geliyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al