Salgında İkinci Bir Akıl Hastalığı Dalgası Yakında

Koronavirüs salgınında İkinci Bir Akıl Hastalığı Dalgası Yakında... Uzmanlar, COVID-19 ölümlerinin akıl sağlığı sonuçlarının, halihazırda yıpranmış bir ABD akıl sağlığı sistemini bunaltacağı ve özellikle en savunmasızlar için erişim eksikliğine yol açacağı konusunda uyarıyor.

Salgında İkinci Bir Akıl Hastalığı Dalgası Yakında

NYU Grossman Tıp Fakültesi, New York City Psikiyatri Departmanı'nın yazarlarından Naomi Simon, MD, "COVID-19'un zihinsel sağlık sonuçlarına atfedilebilecek ikinci bir yıkım dalgası yakın," diye yazdı. JAMA'da Pazartesi günü yayınlanan Bakış Açısı makalesinde, doktorlar bazı akılcı istatistikler sunuyor.

COVID-19, Şubat 2020'den beri 214.000'den fazla Amerikalının hayatını kaybetmesine yol açtı. Şu anda virüse atfedilen ölümlerin sayısı, Vietnam Savaşı sırasında öldürülen Amerikalıların neredeyse dört katı. Simon ve meslektaşları, kısa dönemdeki ölümün "tarihi ölçekte" bir trajedi olduğunu belirtti.

COVID-19 ölümleriyle ilgili akıl sağlığı sorunlarındaki artış, intihar ve aşırı dozda uyuşturucu kaynaklı ölümlerdeki artış da dahil olmak üzere bireyler, aileler ve topluluklar için daha fazla zorluk yaratacaktır.

Her COVID-19 ölümünün, tahmini olarak dokuz aile üyesini kaybettiğini ve bunun Amerika Birleşik Devletleri'nde tahmini 2 milyon yaslı bireye yol açacağı tahmin edildiği açıklandı.

"Muazzam ölçekte bu kişilerarası kayıp, toplumsal bozulma ile birleşiyor," diyen uzmanlar,  "Virüsle savaşmak için uygulanan gerekli sosyal mesafe ve karantina önlemleri, duygusal kargaşayı artırdı ve kişisel destek ağlarının ve toplulukların bir araya gelip yas tutma yeteneklerini bozdu." şeklinde açıklama yaptılar.

Simon ve meslektaşları, "Temel endişe, normal yas ve sıkıntının uzun süreli yas ve majör depresif bozukluğa ve travma sonrası stres bozukluğuna dönüşmesidir. Bir kez belirlendiğinde, bu koşullar, madde kullanım bozuklukları gibi ek komorbiditelerle kronik hale gelebilir. Uzun süreli yas, yaslı bireylerin yaklaşık % 10'unu etkiliyor, ancak bu muhtemelen COVID-19 kaynaklı ölümlerle ilgili keder için eksik bir tahmin." diyor.

İlk COVID-19 dalgasında olduğu gibi, akıl sağlığı dalgası orantısız bir şekilde Siyahları, Hispanik kişileri, yaşlı yetişkinleri, tüm ırklardan ve etnik kökenlerden daha düşük sosyoekonomik gruplardaki kişileri ve sağlık çalışanlarını etkileyecektir.

Sağlık hizmetleri ve diğer temel çalışanlar için psikolojik riskler özellikle endişe verici, diyorlar. "Bunların ve diğer temel iş gücünün zihinsel sağlığını desteklemek, salgının tekrarlayan dalgalarını yönetmeye hazır olmak için kritiktir" diyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri yaklaşmakta olan bu akıl sağlığı sorunları dalgasını nasıl yönetecek?

"Çözüm, akıl sağlığı için daha fazla finansman gerektirecek; intihar riski dahil en yüksek risk altındaki bireyleri belirlemek için yaygın tarama; uzun süreli yas, depresyon, travmatik stres ve madde bağımlılığı yaşayanları tedavi etmek için eğitilmiş birinci basamak klinisyenlerinin ve akıl sağlığı uzmanlarının mevcudiyeti; ve Yazarlar, nesiller boyunca trajediyi ve kayıpları yönettikleri yaklaşımları yaratıcı bir şekilde eski haline getirmek için ailelere ve topluluklara özenli bir odaklanma, "diye yazıyor.

"Tarih göstermiştir ki, liderler ve üyeler ortak bir amaçla, iyileşmeyi kolaylaştırmak için birleşik bir şekilde hareket ettiklerinde toplumların böylesi bir yıkımdan kurtulduklarını göstermektedir. Bu tür toplumlarda, kayıp nedeniyle üyelerinin birbirlerini önemsemeleri gerektiğine dair ortak bir anlayış vardır. biri herkes için bir kayıptır. Her şeyden önce, bu ortak anlayış yeniden tesis edilmelidir. "

Simon, Vanda Pharmaceuticals Inc, MGH Psychiatry Academy, Axovant Sciences, Springworks, Praxis Therapeutics, Aptinyx, Genomind ve Wiley'den (editör yardımcısı, Depresyon ve Anksiyete) kişisel ücretler almıştır. Saxe, Guilford Press'ten Çocuklar ve Gençler için Travma Sistemleri Terapisi (2016) adlı kitap için telif hakkı almıştır. Marmar, bilimsel danışma kurulunda görev yapıyor ve Receptor Life Sciences'ta hisse senedine sahip ve Otsuka Pharmaceutical için PTSD danışma kurulunda görev yapıyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al