Deprem Travma Psikolojisi

PSİKİYATRİ HASTALARININ SERGİ

PSİKİYATRİ HASTALARININ SERGİ

A.A

Tedavi gören hastalar tarafından yapılan el sanatlarından oluşan Bizim Sanatımız sergisi açıldı.

 


Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde tedavi gören hastalar tarafından yapılan resim, ebru ve diğer el sanatlarından oluşan “Bizim Sanatımız” sergisi açıldı.

Antares AVM'deki serginin açılışında konuşan Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Prof. Dr. Ali Çayköylü, psikiyatrinin sanat olarak başlayan bir bilim olduğunu, bu dalın tıp sanatlarının en eskisi, tıp bilimlerinin ise en yenisi olduğunu söyledi.

Sanat ve psikiyatri ilişkisinin eskilere dayandığını ifade eden Çayköylü, “Psikiyatri hastaları, yaşadıkları duyguları ve düşüncelerini, hastalığın belirli evrelerinde, özellikle de iyileşme dönemlerinde ya da kendilerini çok iyi hissettiklerinde sanat yönlerini ortaya koyarak ifade ederler” diye konuştu.

Hastaların duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmak, bunları daha olumlu yöne kanalize etmek, özgürlüklerini artırmak, becerilerini göstermek açısından sanatsal çalışmalarda bulunmalarının önem taşıdığını anlatan Çayköylü, sanat, spor ve diğer bilişsel faaliyetlerin tedavi sürecinde ayrıca olumsuz duyguların öne çıkmasını da önlediğini bildirdi.

Çayköylü, bu tür faaliyetlerin, toplumda geri plana itilme durumuyla karşı karşıya kalan hastaların “biz de varız” diye ortaya çıkmalarını ve görülür olmalarını sağladığına işaret etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, daha önce sergi açılışına katılacağı bildirilmesine rağmen başka bir programı nedeniyle açılışta yer almadı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al