ONLARIN BEYNİ DAHA BÜYÜK

A.A

Dünyanın kuzey bölgelerinde yaşayan insanların, daha büyük gözleri ve beyinleri olduğu ortaya  çıktı.

 


İngiltere'de yapılan bir araştırmada,  dünyanın kuzey bölgelerinde yaşayan insanların, uzun ve karanlık kış aylarıyla  başa çıkmalarına yardım eden daha büyük gözleri ve beyinleri olduğunu ortaya  koydu.

Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, dünya çapında 12 farklı  milletten 55 kafatasının beyin kapasitesini ve göz yuvalarını inceledi ve  insanların, ekvatordan uzaklaştıkça beyinlerinin büyüyecek şekilde evrimleştiğini  gözlemledi.

Sonuçları “Biology Letters” dergisinde yayımlanan araştırmada, kuzeyde  yaşayanların daha zeki olduklarından değil, yüksek irtifalarda düşük ışık  seviyesiyle mücadele edebilmeleri için büyük görüş alanlarına ihtiyaç  duyduklarından daha büyük beyinlere sahip oldukları belirtildi.

Araştırma ekibinin lideri antropolog Eiluned Pearce, “Ekvatordan  uzaklaştıkça, çok daha az ışık mevcut, beyinlerin de ekstra görsel girdiyle başa  çıkabilmek için daha büyük olması gerekiyor” dedi.

İncelenen kafataslarının, 1800'lü yıllarda, İngiltere, Avustralya,  Kanarya Adaları, Çin, Fransa, Hindistan, Kenya, Mikronezya, İskandinavya, Somali,  Uganda ve ABD'de yaşayan yerli topluluklara mensup kişilere ait oldukları  kaydedildi.

Araştırmada, en büyük beyinlerin İskandinav toplumlarında yaşayanlara, en  küçüklerin de Mikronezyalılara ait olduğunun tespit edildiği ifade edildi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al