OBEZİTE RİSKİ ARTIRABİLİR

OBEZİTE RİSKİ ARTIRABİLİR

A.A

Gençken obez olan erkeklerin, orta yaşlarda kanserden ölme riskinin artabileceği belirlendi.

 


ABD'de Dr. Linsay Gray ve ekibinin yaptığı araştırma, 18 yaşında obez olan erkeklerin orta yaşlarda kanserden ölme riskinin 3 kat fazla olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, Harvard Üniversitesi'nde eğitim almış yaklaşık 20 bin erkeğin 1916-1950'deki tıbbi kayıtlarını inceledi.

Gray, yetişkinliğe ilk adım atıldığı dönemde obezitenin, daha sonra kansere etkisinin ilk kez bu kadar dikkatle incelendiğini belirterek, “gençken sağlıklı kilonun
korunmasının kansere yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabileceğini” vurguladı.

18 yaşında vücut kitle indeksi yüksek olan öğrencilerin daha sonra kanserden ölme riskinin sağlıklı olanlardan yüzde 35 fazla olduğunu ortaya koyan araştırmada, sigara içip içmemelerinden ve spor yapıp yapmamalarından bağımsız olarak, aşırı kilolu ve obez gençlerin akciğer, deri, gırtlak, böbrek, mesane, prostat ve testis kanserine yakalanma riskinin yüksek olabileceğine dikkat çekildi.

“Annals of Oncology” dergisinde yayımlanan araştırmada, erişkinliğin ilk dönemi ve orta yaş arasında kilo vermenin riski etkilemediği de vurgulandı.
Araştırmada sadece erkeklerin verileri incelenmiş olsa da Gray, kadınlarda da aynı bulgulara rastlanmasının beklenebileceğini belirtti.

Gray, erken yaşta obezitenin daha sonra kanser riskini nasıl artırdığının henüz açıklığa kavuşmadığını ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ancak bu sonuçların önlemlerin alınması konusuna ışık tutabileceğini ifade etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al