NOEL BABA KÖTÜ ÖRNEK

NOEL BABA KÖTÜ ÖRNEK

REUTERS

Yeni yıl yaklaşırken yapılan araştırmalar Noel Baba figürünün insanların ruh sağlığına zarar verdiğini ortaya çıkardı.

Prestijli tıp dergisi British Medical Journal'da yayımlanan bir araştırmaya göre, koca göbeği ve sürekli kızakla seyahat etmesiyle Noel Baba sağlık açısından kötü örnek oluyor ve rejim yapması, yaya gitmesi veya bisiklete binmesi gerekiyor.

Avustralyalı halk sağlığı doktoru Nathan Grills, Noel Baba'nın sevildiği ülkeler ile çocuklarda obezite oranının yüksek olduğu ülkeler arasında "epidemiolojik açıdan" bir ilişki bulunduğunu savunarak, Noel Baba'nın imajı, "obezite iyi huy ve neşeli olmakla eş anlamlı" mesajı verse de bunun çocuklarda obezitenin nedeni olduğunu söylemek için erken sayılacağını belirtti.

Bazı ülkelerde "bel çevresi ve aile obezitesi için kötü bir alışkanlık olan" Noel Baba'ya pasta ve brendi bırakma geleneğine dikkati çeken Dr. Grills, makalesinde, "Aslında, Noel Baba'yı havuç ve kerevizleri geyiklerle paylaşmaya özendirmeli" dedi.

Bazı kartpostallarda Noel Baba'nın hala pipo içerken resmedildiğini belirten Grills, 12 yaşında bir çocuğun, "Tüttürüyor, en az 99 yaşında olmalı ve hala akciğer kanserinden ölmemiş" şeklindeki düşünme şeklinin tahmin edilebileceğine işaret etti.

Makalede, Noel Baba'nın bazı tehlikeli aktivitelerden ve özellikle kızağıyla Dünya'nın çevresinde seyahat ederken kemerini bağlamaması ve kask takmaması yüzünden ağır şekilde eleştirilebileceği belirtilerek, salgın hastalık döneminde, sokaklara ve alışveriş merkezlerine dadanan dublörleri aracılığıyla domuz gribine yakalanma veya hastalığı bulaştırma riskinin gerçek olduğu kaydedildi.

Dr. Grills, Noel Baba'nın potansiyel bir enfeksiyonlu hastalık taşıyıcısı olduğunu ve bir araştırmaya göre de üzerlerine ortalama 10 kez aksırılıp öksürüldüğünü belirtti.

Avustralyalı doktor, Noel Baba olarak çalışanların sağlık kontrolünden geçirilmemesine hayret ettiğini ve her fırsatta burnu akan, sümüklü çocukları kucaklarına aldıklarını, onlara sarıldıklarına dikkati çekti.

Dr. Grills, sağlık için kötü örnek olan klasik Noel Baba yerine, 24 Aralık'taki zorlu görevine hazırlanmak için spor yapan ince görünümlü bir Noel Baba önerdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al