NANO PARÇACIK KALP ATIŞI

NANO PARÇACIK KALP ATIŞI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ
Yeni yöntemle nano parçacığın kalp atışı, yani uyarılmış parçacığın minik titreşimleri ölçülebildi.

 


Nature Communication dergisindeki yazıda, araştırmacıların, ultra hızlı doğrusal olmayan spektroskopinin sinyallerini güçlendirmek için ilk kez nano antenler kullandıklarından söz edilmekte.

Minik altın nano parçacıkların da kalp atışları var. Bu parçacıklara doğru, kısa lazer atımları yönlendirildiğinde, parçacıklar kısa bir süre için ısınıyor ve titreşmeye başlıyorlar.

Bununla birlikte nano parçacıklar en iyi mikroskoplar altında bile görünmedikleri için incelenmeleri çok zordur. Max-Planck Katı Cisim Araştırmaları Enstitüsü’nden Markus Lippitz, doktora öğrencisi Thorsten Schumacher ile birlikte Stuttgart Üniversitesi’nde geliştirilen nano anteni, hassas titreşimler için bir sensor olarak kullanarak yeni bir gelişmeye imza attı.

Bu amaçta 70 nanometre inceliğinde disk biçimindeki nano anten, daha küçük olan bir altın parçacığının yakınına yerleştirilmiş. Anten, lazer ışının çok iyi bir şekilde demetlenerek, incelenen nano parçacıkla bağlanmasını sağlıyor. Bir nano parçacık bu tür bir lazer ışınına yerleştirildiğine ve titreştiğinde, lazer ışınının yoğunluğu çok hafif bir şekilde ayarlanabilmekte.

Parçacığın nano mekanik titreşimleriyle meydana gelen ışık değişimleri anten tarafından güçlendiriliyor ve ölçülebilir duruma geliyor. Bu optik yapı bu yüzden titreşimleri tıpkı stroboskopla olduğu gibi görünür kılmakta.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al