NANO PARÇACIK KALP ATIŞI

NANO PARÇACIK KALP ATIŞI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ
Yeni yöntemle nano parçacığın kalp atışı, yani uyarılmış parçacığın minik titreşimleri ölçülebildi.

 


Nature Communication dergisindeki yazıda, araştırmacıların, ultra hızlı doğrusal olmayan spektroskopinin sinyallerini güçlendirmek için ilk kez nano antenler kullandıklarından söz edilmekte.

Minik altın nano parçacıkların da kalp atışları var. Bu parçacıklara doğru, kısa lazer atımları yönlendirildiğinde, parçacıklar kısa bir süre için ısınıyor ve titreşmeye başlıyorlar.

Bununla birlikte nano parçacıklar en iyi mikroskoplar altında bile görünmedikleri için incelenmeleri çok zordur. Max-Planck Katı Cisim Araştırmaları Enstitüsü’nden Markus Lippitz, doktora öğrencisi Thorsten Schumacher ile birlikte Stuttgart Üniversitesi’nde geliştirilen nano anteni, hassas titreşimler için bir sensor olarak kullanarak yeni bir gelişmeye imza attı.

Bu amaçta 70 nanometre inceliğinde disk biçimindeki nano anten, daha küçük olan bir altın parçacığının yakınına yerleştirilmiş. Anten, lazer ışının çok iyi bir şekilde demetlenerek, incelenen nano parçacıkla bağlanmasını sağlıyor. Bir nano parçacık bu tür bir lazer ışınına yerleştirildiğine ve titreştiğinde, lazer ışınının yoğunluğu çok hafif bir şekilde ayarlanabilmekte.

Parçacığın nano mekanik titreşimleriyle meydana gelen ışık değişimleri anten tarafından güçlendiriliyor ve ölçülebilir duruma geliyor. Bu optik yapı bu yüzden titreşimleri tıpkı stroboskopla olduğu gibi görünür kılmakta.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al