Deprem Travma Psikolojisi

Mükemmel olma hissi kadınları strese sokuyor

Dünyanın en iyi dört dermatoloğundan ve kadınları en iyi anlayan 50 erkekten biri Dr. Howard Murad. Hayat şartlarının kadınların üstüne daha çok yük bindirdiğini söyleyen Murad, "Mükemmel olma hissi kadınları, strese sürüklüyor." diyor.

Mükemmel olma hissi kadınları strese sokuyor

Dünyanın en iyi dört dermatoloğundan ve kadınları en iyi anlayan 50 erkekten biri Dr. Howard Murad. Hayat şartlarının kadınların üstüne daha çok yük bindirdiğini söyleyen Murad, "Mükemmel olma hissi kadınları, strese sürüklüyor." diyor.

Amerikalı ünlülerin doktoru olarak bilinen, dünyanın en iyi dört dermatoloğundan biri seçilen Dr. Howard Murad, aynı zamanda kadınları en iyi anlayan 50 erkekten de biri. Soyisminin Murad olduğuna bakıp da sakın Türk sanmayın. Zira kendisi, Irak asıllı bir Amerikalı.

STRESTEN KOLAYCA KURTULUN

"Benim hayatım 50 yaşından sonra başladı." diyen Murad, 50 yaşında kurduğu kozmetik firması Murad'la hayatının en iyi dönemini yaşadığını anlatıyor. Şimdilerde 80'li yaşlarda; ama hâlâ California Üniversitesi'nde ders veriyor, firmasında çalışıyor ve hasta görmeye devam ediyor. ABD'nin dermatoloji (cilt bilimi) konusunda en önemli otoritelerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin basın yayın organlarında sık sık makaleleri çıkan ve görüşlerine başvurulan Murad'ın icat ettiği cilt bakımı ürünleri, Amerika'nın en çok satan ürünleri arasında yer alıyor. Kendi soyismini verdiği Murad markalı ürünlerinin Türkiye'ye ithal edilmeye başlanmasıyla, ülkemize yaptığı ziyaretler de sıklaşıyor. "Hastalarıma bütünsel bakıyorum. Reçeteyi verip göndermiyorum. Hastaların cildi kadar, ruhu ve psikolojisi de önemli." diyen, bu yıl Türkiye'ye ikinci kez gelen dermatolog Dr. Howard Murad, kadınların merak ettiği birçok soruyu cevapladı. Çoğu kadın ayna karşısına geçtiğinde, kendisiyle ilgili bir pürüz mutlaka bulur. "Ay sivilcelerim, yok lekelerim, gözümün rengi şöyle olsaydı, burnum biraz daha küçük olsaydı..." gibi kendinden memnun olmayan davranışlar gösterir. Dr. Howard Murad, birçok kadının bu tarz endişelerle kendisine geldiğini söylüyor. Ama ona göre, bunun tek bir sebebi var. Evet duyduğumuzda bizi şaşırtan, sizi de şaşırtacağını düşündüğümüz bir cevap: STRES. Öyle ki ülkemizde hangi doktora gitseniz, ayağınız incinse bile "strestendir" cevabını alırken, ABD'de otorite kabul edilen bir isimden bu cevabı duymak bizi gerçekten şaşırttı. Vücutta her şeyin birbirine bağlı olduğu için, en küçük bir stres bile bütün vücudun dengesini etkiliyor. Murad, giderek hassaslaşan cildin alerjik yapısının attığını, bununla beraber diğer problemlerin de daha kolay oluşmasına zemin hazırladığını düşünüyor.

HAYAT ŞARTLARI KADINLARIN YÜKÜNÜ ATTRIDI

İngiltere'nin muteber gazetelerinden The Observer tarafından kadınları en iyi anlayan 50 erkekten biri seçilmek zor. E ne de olsa kadınlar, öyle anlaması kolay varlıklar değil. 50 binin üzerinde hastaya baktığını ve bunların çoğunun kadın olduğunu söyleyen Dr. Howard Murad'ın eşi, annesi, 2 kızı ve 2 de kız torunu var. Bu sebeple her yaştan kadını gözlemleyebildiğini söyleyen Murad, "Hayat şartları, kadınların üstüne daha çok yük bindirdi. Eski ev kadınıyla bugünküleri kıyasladığımızda farkı görüebiliriz." diyor. Eskiden annelerin "Çocuğum git dışarıda oyna, akşama kadar gelme" dediğini ama şimdiki kadınların "Benim çocuğum sınıfta en iyi olmalı. Piyano çalmalı, tenis oynamalı, bütün kursa gitmeli." düşüncesine sahip olduğunu anlatıyor. Bu düşünceyle kadınlar kendilerini büyük bir stres içinde buluyor. Bunun yanı sıra Murad'a göre, toplumun beklentisi doğrultusunda artan stres, kadınları mükemmel olmaya zorluyor. Ama mükemmelleşemedikleri zaman kendilerine güvenleri azalıyor ve verimsiz oluyorlar.

EN GÜZEL KADIN, KENDİSİYLE BARIŞIK OLANDIR

Dış güzelliğin bir kadın için ikinci planda olması gerektiğine inanan Dr. Howard Murad, kadınların zihninde bir takıntı haline dönüşen güzel olma fikriyle ilgili de ilginç tespitler yapıyor: "Bir kadının görüntüsünden önce kendisiyle ilgili ne düşündüğü daha önemli. Kadınlar mutlu olabilmek için başka biri gibi olmaya çalışmayı bırakmalı. Kendisi kimse, neyse, nasılsa o şekilde mutlu olmayı öğrenmeli. Başka bir kadının uzun ya da güzel olmasına bakıp, 'Ben neden böyle değilim?' gibi düşüncelere kapılmak normal değil. En güzel kadın, kendisiyle barışık olandır." Bu noktada Howard Murad'a göre kadınların gerçek sorunları görüntülerinde değil, zihinlerinde. Bunu hayatımızda birden fazla stres olmasına bağlayan Murad, sorumluluklar arttıkça insanın, işlerinin ayrımını yapamadığını anlatıyor. Bunlar da insanı uykusuzlukla beraber, obeziteye ve izole olmaya maruz bırakıyor . "Bütün bunlara belki de en iyi çare dokunmaktır. Yani direkt temas halinde olmaktır." diyen Murad, ne yazık ki artık insanların arkadaşlarıyla Facebook'tan temas halinde olduğunu eleştirmeden edemiyor.

'HAYIR' DEMEYİ ÖĞRENİN

Strese bağlı artan durumlardan biri de şüphesiz yaşlanmadır. Anlatıldığı gibi birbiriyle bağlantılı olan insan vücudu, en küçük arıza, hiç görünmeyen hastalıklara sebep olduğu gibi, yaşlanmayı da kolay kılıyor. Dr. Howard Murad, stres ve erken yaşlanmayı önleyecek bir çözüm reçetesi sunuyor: 'Hayır' diyebilmeyi öğrenme, dışarıdan gelen güneşe ve zararlı ışınlara karşı korunma ve iyi beslenme. Mevsimi yaklaşan nar, Dr. Murad'ın beslenmedeki favorisi. Narın koruyucu etkisini birçok üründe kullandığını söyleyen Murad, bu bitki gibi goji berry, karpuz, durian, yumurta, fındık, fıstık, yeşil mercimek, keten tohumu ve cevizin de hem güneşe karşı koruyan, hücreleri yenileyen hem de cildi nemlendirmeye yardımcı olan bitkiler olduğunu anlatıyor. Ürünlerinde kullanacağı yeni favorisinin ise ülkemizde bolca bulunan hem cildi güneşe karşı koruyan hem de A vitamini sayesinde gözleri güçlendiren kayısı olduğunu açıklıyor. Bu anlamda bu meyvelerin bolca tüketilmesini öneriyor.

'ÜRÜNÜMÜZDE KİMYASAL YOK' DİYENLERE İNANMAYIN

Birçok kozmetik ürünün kimyasal içeriğe sahip olduğu için kullanmaya çekiniriz. Suyun bile bir kimyasal olduğunu söyleyen Murad, insan bedeninin de aslında kimyasal yapıya sahip olduğunu anlatıyor. Ona göre bu tarz söylemler, pazarlamanın bir taktiği. Zira çoğu firma, 'Ürünlerimizde kimyasal yok' dese de, bir şekilde bulunuyor. Bu sebeple Dr. Howard Murad, gelen hastalarına sadece cildine bakmayıp, bütünsel yaklaştığı için diğer kozmetik markalarından bu anlamda ayrıldıklarını açıklıyor: "Mesela birinin akne problemi varsa biz sadece akneyi kurutucu yöntemleri kullanmıyoruz. Aynı zamanda çevresel hasara ve güneşe karşı korunmaya da yardımcı oluyoruz. Bunun yanı sıra nemlendirmeyi düzenliyoruz. Biz, probleminin çözümünü buluyoruz." Murad, cenin ve domuz yağı kullanılarak yapılan ürünler de olduğunu ama kendilerinin hiçbir şekilde bu içerikleri kullanmadığını vurguluyor. Botoksu da eleştiren Murad, "Botoks aklınızı değiştirmiyor. Hızlı bir düzeltme ama cildi düzeltmiyor. Sadece kasları değiştiriyor." diyor. Cild kendi yapısını değiştirmediğinden botoksun onun için bir anlamı yok. ZAMAN
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Çocuk Sempozyumu”nda di
  • Travmatik stres yaratan olayların sonrasında toparlanma döneminde neler yapılması gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir,
  • Ramazan’da uzun süren açlık sonrası iftar ve sahurda yanlış beslenme, mide rahatsızlıklarına yol açıyor.
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı.
  • Randevu Al