Mısır Şurubu Nedir? Yararlı Mıdır?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, gazlı içeceklerde ve meyve aromalı içeceklerde yaygın olarak kullanılan bir tatlandırıcıdır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanımı arttıkça, obezite, diyabet ve karaciğer rahatsızlıkları artar.

Mısır Şurubu Nedir? Yararlı Mıdır?

Mısır Şurubu Nedir?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), mısır şurubundan yapılan yapay bir şekerdir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, kimyasal olarak sofra şekerine benzer. Sadece yüksek fruktozlu mısır şurubu değil, her türden çok fazla ilave şekerin kilo alımı, tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve yüksek trigliserit seviyeleri gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılı istenmeyen kalorilere yol açar ve bu durum kalp krizi riskini artırır. Birçok uzman, ilave şeker ve HFCS'nin günümüzün obezite salgınında kilit faktörler olduğuna inanıyor. HFCS ve ilave şeker, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer birçok ciddi sağlık sorunuyla da bağlantılıdır.  Pirinç gibi nişastalı karbonhidratların çoğu, karbonhidratların temel formu olan glikoza parçalanır. Ancak sofra şekeri ve HFCS, yaklaşık %50 glikoz ve %50 fruktoz içerir.

Mısır şurubu, mısır nişastasından yapılan sıvı bir tatlandırıcıdır. Sıradan sofra şekerinden biraz daha az tatlıdır ve şekerleme, reçel ve jöle, şekerleme ve unlu mamuller yapmak dahil olmak üzere çok çeşitli mutfak uygulamalarına sahiptir.

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBUNUN ZARARLARI

- Diyetinize doğal olmayan miktarda fruktoz ekler
- Obezite
- Kan Yağlarının yükselmesi
- Karaciğer sorunları
- Yorgunluk
- Sinirlilik
- Diyabet
- Kilo alımı
- Kalp hastalıkları
- Yağlı karaciğer hastalığı riskinizi artırır

Aşırı kilolu kadın ve erkeklerde yapılan bir çalışma, 6 ay boyunca sakarozla tatlandırılmış soda içmenin, içme sütü, diyet soda veya su içmeye kıyasla karaciğer yağını önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Diğer araştırmalar, fruktozun karaciğer yağını eşit miktarlarda glikozdan daha fazla artırabildiğini de bulmuştur. Uzun vadede karaciğer yağ birikimi, karaciğer yağlanması ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir (8, 9).

Fruktozun HFCS de dahil olmak üzere ilave şekerdeki zararlı etkilerinin meyvedeki fruktoz ile eşitlenmemesi gerektiğini belirtmek önemlidir. Makul miktarlarda sağlıklı ve güvenli olan bütün meyvelerden aşırı miktarda fruktoz tüketmek zordur.

Ayrıca, HFCS ve şekerin mevcudiyeti, kilo alımında önemli bir faktör olan günlük ortalama kalori alımını da artırmıştır. Araştırmalar, insanların artık günde ortalama 500 kaloriden fazla şeker tükettiğini gösteriyor ki bu da 50 yıl öncesine göre %300 daha fazla olabilir.

Mısır Şurubu Hangi Besinlerde Bulunur?

Mısır şurubu, şeker, reçel, jöle, şekerleme ve kurabiye, turta ve kek gibi unlu mamuller yapmak gibi çok çeşitli mutfak uygulamalarında kullanılan mısır nişastasından yapılan sıvı bir tatlandırıcıdır. Mısır şurubu, glikoz ve fruktozdan oluşan bir disakkarit olan sakarozdan oluşan sofra şekeri ile karşılaştırıldığında basit bir şeker olan saf glikozdan oluşur. Mısır şurubu şekerlerde parlaklık sağlamak ve şekerlerin kristalleşmesini önlemek için kullanılır.

- Soda,
- Cola
- Gazoz
- Şekerleme
- Çikolata, şekerlemeler
- Salata sosları
- Ketçap
- Mayonez
- Dondurulmuş gıdalar
- Hazır çorbalar
- Konserveler
- Meyve suları
- Diyet bisküviler
- Kahvaltılık gevrekler
- Sütler

Peki Mısır Şurubu Sağlığa Zararlı mı?

Rafine tatlandırıcılar, ister mısır şurubu ister toz şekerden gelsinler boş kalori kaynaklarıdır. Çok fazla yemek, insülin seviyenize zarar verebilir ve kilo alımına katkıda bulunabilir. Bu tatlandırıcılar çok sayıda yüksek kalorili abur cubura eklendiğinden, bunları fazla tüketmek bir sağlık seçimi değildir, ancak bunlardan tamamen kaçınmaya gerek yoktur. Bu tatlandırıcıları ölçülü tüketmeli.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zona hastalığının suçiçeğinin yeniden aktifleşmesi olduğunu kaydeden Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Songül Özer, virüsün 50
  • Dünyada milyonlarca insanın yaşamını olumsuz etkileyen diyabet, obezite sıklığına paralel olarak artış gösteriyor.
  • Kalp sağlığı ile beslenme arasındaki ilişkinin önemine işaret eden Diyetisyen Özden Örkcü, 65 yaş üstü diyabetli her 10 kişiden yaklaşık 7'sinin kalp
  • Son günlerde çok konuşulan maymun çiçeği virüsünün viral bir hastalık olduğunu belirten Enfeksiyon Uzmanı Dr. Songül Özer, hastalığın kuluçka dönemini
  • Türkiye’nin obezitede Avrupa’da birinci ve dünyada 3.-4. sırada olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, obeziteyle mücadelede ac
  • Randevu Al