Şekeri bırakınca vücutta neler oluyor?

Fazla şeker tüketimi hangi vücut tipinde olursanız olun çok fazla kalori almanıza neden olur. Fazla şeker, sizi gün içinde fazla yemeye daha yatkın hale getirebilir. Şekeri bırakıp tam tahıllı yiyeceklerle değiştirdiğinizde,kendinizi daha doymuş hissettiğiniz için daha da az yemeye başlayacaksınız.

Şekeri bırakınca vücutta neler oluyor?

"Eklenen Şeker" Ne Demektir?

Şeker doğal olarak meyve, sebze, süt, peynir ve hatta tahıllar gibi birçok gıdada bulunur. Ancak üreticiler dondurma, kurabiye, şeker ve soda gibi işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerin yanı sıra ketçap, spagetti sosu, yoğurt, ekmek ve salata sosu gibi ürünlere de farklı şekillerde şeker ve şurup ekler.

‘Doğal Şeker’ ‘Eklenen Şekere’ Karşı

Doğal şekerler bütün yiyeceklerde bulunur. Örneğin bir elmanın yaklaşık 20 gramı şekerdir. Ayrıca vücudunuzu besleyen vitaminler, mineraller ve diğer besin maddelerini de içerir. Bir elmanın lifi açlığınızı gidermesinin yanı sıra vücudunuzun şekeri daha yavaş emmesini sağlar. Eklenen şekerler, ekstra kalorilerdir. Kilo alımı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek “boş kaloriler” de diyebilirz.

Düşük Trigliseritler

Vücudunuzun kilosu olması gerektiğinden daha yüksekse, kanda bir tür yağ olan trigliseritler de dahil olmak üzere yüksek kolesterol rakamlarına sahip olmanız daha olasıdır. İşlenmiş şekeri kesin, böylece aldığınız kalorileri azalltıp kilo verebilirsiniz, bu da kolesterolünüzü düzeltir. Ancak kolestrol  sadece kilo kaybı ile çözülebilir bir durum olmayabilir. Kalorilerinin% 20'sinden azını eklenmiş şekerlerden alan kişilerde de daha düşük trigliserit değerlerine sahip olabilir.

Düşük Kalp Hastalığı Riski

Yüksek trigliseritler kalp hastalığı riskinizi arttırır. Daha az eklenmiş şeker bu seviyeleri düşürebilir ve kalp hastalığına bağlı kilo alımını ve yağ birikimini durdurabilir. Kalorilerinizin % 20'sinden fazlasını eklenmiş şekerden almayı bırakırsanız kalp hastalığı riskinizi düşürebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Kilonuz sağlıklı olsa bile, ilave şekerlerin kesilmesi daha iyi beslenme anlamına gelebilir, özellikle de bu kalorileri meyve, sebze, fındık, balık ve kepekli tahıllar gibi bütün yiyeceklerle değiştirmeye dikkat edin. Bu besinler vücudunuzun kendisini onarmak ve korumak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerine sahiptir. Vücudunuzun şekeri daha yavaş emmesine yardımcı olan lif yapılarına sahip oldukları için, kan şekeri seviyeleriniz de daha istikrarlı olacaktır.

Sağlıklı Dişler

Şekerler, ağzınızda yetişen ve diş çürümesine neden olan bakterilerin başlıca besin kaynağıdır. Dolayısıyla çürüklere ve daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Her gün fırçalayıp diş ipi kullanmazsanız sonuçlar daha da kötü olabilir. Özellikle gazlı içecekleri içerdiği gibi ilave edilen şekerleri kesmek, çürümeyi yavaşlatmaya ya da durdurmaya yardımcı olabilir.

Düşük Hastalık Oranları

Diyetlerine daha fazla şeker ekleyen kişilerin diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı ve diğer ciddi hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Eğer şekeri daha az tüketirseniz, bu koşullar için riskinizi azaltabilirsiniz. Ancak, sorunun şekerin kendisi mi yoksa fazla kalorilerin mi olup olmadığı net olarak henüz belli değil. Bilim adamları hala bu soruyu cevaplamaya çalışıyorlar.

Ne Kadar Şeker Çok Şeker?

Eklenen şekerler, sağlıklı bir günlük diyetin% 10'undan azını oluşturmalıdır. Günde 1.800 kalori alıyorsanız, bunun yaklaşık 11 çay kaşığı şeker içerir. Bazı uzmanlar bundan daha azını önermektedir: erkekler için günde 9 çay kaşığı (38 gram) ve kadınlar için 6 çay kaşığı (25 gram). Bir kutu kola 39 gram (yaklaşık 9 çay kaşığı) şeker bulunur; bu, her ölçüye göre bir güne yakındır.,

Eklenen Şekerin Birçok Adı

Şeker marketteki hazır ambalajlı yiyeceklerin dörtte üçünde bulunuyor ve 50'den fazla isme sahip, bu yüzden hepsini bilmeniz zor olabilir. Daha yaygın olanlardan bazıları mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, ham şeker, şeker kamışı, buharlaştırılmış şeker kamış suyu, dekstroz, agave, kahverengi pirinç şurubu, hindistancevizi palm şekeri, arpa malt şurubu ve diğerleridir. Ne satın aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, saygın bir kaynaktan gelen bir isim listesi edinebilirsiniz.

Eklenen Şekerler Nasıl Ölçülür?

Şekerler, beslenme etiketlerinde “Toplam Karbonhidratlar” başlığı altında listelenmiştir. Kısa süre öncesine kadar bir gıdaya şeker eklenip eklenmediğini ancak tahmin edebilirdiniz. Fakat FDA paketlenmiş ve işlenmiş gıdaların ne içerdiğini tam anlamıyla yazılmasını mecbur etti. Bazı küçük şirketlerin buna tam anlamıyla uyması için 2021 yılına kadar süresi olsa da bir çok firma tam anlamıyla yazmakla yükümlüdür. Toplam kalori sayısı sağlık için de önemlidir. Şekerden veya başka bir yerden çok fazla kalori almak sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.

Şekeri Nasıl Bırakırsınız?

En kesin bir yollardan biri, taze meyveler, sebzeler, kuruyemiş gibi yiyecekler ile paketlenmiş yiyecekleri yer değiştirmektir. Hazır yiyecekler satın aldığınızda, beslenme etiketlerini okuyun. Bir üründe ne kadar şeker olduğunu biliyorsanız, ne kadar yediğinizi sınırlayabilirsiniz. Ve gazlı içecekleri su ve sporcu içecekleri ile değiştirebilirsiniz. Gazlı içeceklere eklenen şeker, beslenme açısından birçok katı gıda kaynağından daha da kötüdür.

WEBMD / Zeynep Güçlücan

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alınan gıdalardaki iyot eksikliğinin veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatrı
  • Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların iltihaplanmayı tetiklemesi sonucu ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, vücuttaki organların hasar görme
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Randevu Al