Deprem Travma Psikolojisi

Mevki sahipleri stresten etkilenmiyor olabilir

Lider konumundaki babunların, stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceği belirlendi.

Mevki sahipleri stresten etkilenmiyor olabilir

Lider konumundaki babunların, stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceği belirlendi.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada baskın olan babunların daha az hastalığa yakalandığını ve yaralarının daha çabuk iyileştiği belirtildi. Bu sonuçlar, daha önce baskın maymunların stres kurbanı olduklarına ve bağışıklık sistemlerinin zayıfladığına dair bulgulara rastlayan bilim adamlarını da şaşırttı.

 STRESİ NASIL YENEBİLİRSİNİZ...TIKLAYIN...

Kenya'da gruplar halinde yaşayan 166 erkek babunu inceleyen bilim adamları, bu maymunlarda yaraların erkekler arasındaki kavgalar sonucu oluştuğunu, baskın erkeklerin yaralarının daha çabuk iyileştiğini gördü. Bilim adamları sosyal statünün yaraların daha çabuk iyileşmesiyle bağlantılı olduğunu belirterek, insanlarda ve hayvanlarda "tepede" olmanın yarattığı stresin iyi mi yoksa kötü mü olduğunun sürekli tartışıldığını, ancak bu sonuçların "tepede olanların" stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceğini gösterdiğini vurguladı. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al