MENEKŞE GÖZLERİN SIRRI

MENEKŞE GÖZLERİN SIRRI

Milliyet

Ünlü yıldız Elizabeth Taylor’un etkileyici gözleri bir gen mutasyonundan kaynaklanıyormuş.

 


Aktrisin biyografisini yazan J. Randy Tarborelli ile konuşan anne Sara Taylor, doğumundan birkaç hafta sonra kızlarının bir mutasyon geçirdiğini öğrendiklerini söyledi.

Anne Taylor, “Önce bunun korkunç bir şey olduğunu düşündük. Fakat doktor, kızımızın mutasyonun sonucu çift sıra kirpikle dünyaya geldiğini söyleyince bunun bir sorun olmadığına karar verdik” dedi. Işıkta mora çalan mavi gözleri nedeniyle Hollywood’un ‘menekşe gözlü’ aktrisi olarak anılan Taylor delip geçen bakışlarıyla efsaneleşmişti.

KAS SİSTEMİNİ ETKİLİYOR

Çift sıra kirpiğe, embriyolarda doku gelişimini etkileyen FOXC2 geninin mutasyona uğraması neden oluyor. Kas sistemini olumsuz etkileyerek lenfödem denilen bir rahatsızlığa da sebep olan FOXC2 mutasyonunun, her zaman Taylor’da olduğu gibi şanslı sonuçlar doğurmadığı, doğuştan getirilen kalp rahatsızlıklarına da neden olduğu biliniyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al