Kötü anılar beyinden silinebilir mi?

Kötü anılar beyinden silinebilir mi?

Kötü anılar beyinden silinebilir mi?

Şüphesiz herkesin aklından tamamen çıkartmak ve unutmak isteyeceği anıları vardır.  Kötü anılar silinebilir mi?

Haber1Hatta çoğumuz Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) filmindeki gibi geçmişimizden kurtulmak için teknolojiden medet umarız. İşte bu acı yaşanmışlıkların beyinden silinip silinemeyeceği yıllardır bilim adamlarının en önemli araştırma konularından biri. Uzmanlar, geçmişteki acı hatıraların etkisini azaltma konusunda tüm merak edilenleri anlattı. Ön bellek ve ana bellekten oluşan beynimizde, önemli olmayan bilgiler ön bellekte kayıtlanır. Örneğin bir defaya mahsus gerekli olan bir telefon numarasını ön bellek 10 dakika için depolar ve daha sonra bu bilgi bir daha hatırlanmaz. Önemli bilgilerse ana bellekte depolanır. En son bilgiler en üstte, ilk öğrenilenlerse en altta kayıtlanır ve böylece hafıza katmanları oluşur. En üst katmanda depolanan en son bilgiler daha kolay hatırlanır.

TRAVMATİK OLAYLAR SOSYAL HAFIZAYA KAYDOLUYOR

Yaşanan acı hatıralar hem ana belleğe hem de sosyal hafızaya kayıtlanır. Sol prefrontal bölge psikolojik dünyamızın da merkezidir. Acı hatıralar aynı zamanda sosyal hafızaya da kayıtlandığı için psikolojik ruh hallerimizi ve davranış tarzlarımızı da yakından etkiler. Bu nedenle travmatik olaylar depresyon, panik atak ya da diğer psikolojik bozukluklara neden olabilir. Bazen de sosyal hafızaya kayıtlanan acı olaylar, ana bellekte çoktan hafıza katmanlarının arasında kaybolup unutulduğu halde bedensel dille hatırlanır. Kişi, geçmişindeki acı travmayı tamamen unutsa bile sosyal hafıza zaman zaman hatırlayabilir. Böylece panik atak ya da diğer psikosomatik bozukluklar ortaya çıkar. Sadece ana belleğe kayıtlanan acı hatıralar, zamanla etkisini kaybedip unutulur ancak sosyal hafızaya da kayıtlanmışsa bilinçaltı dünyamıza da yerleşmiş olur. Olumsuz sosyal hafıza kayıtları ya sürekli bilinçli üzüntü haline ya da bilinçaltının yönettiği çeşitli davranış bozukluklarına neden olur.

AŞK ACISI HAFIZADAN SİLİNEBİLİR Mİ?

Eğer tıbbi olarak ön frontal lobdaki sosyal hafızayı silmek mümkün olabilirse, travmatik hatıralar hatırlansa bile acı ve üzüntü tablosu yaşanmayabilir. Olay sadece hafızada olmasıyla kalır ve rahatsızlık vermez. Bu başarılabilirse, aşk acıları da tarihe karışmış olacak. Ancak burada unutulmaması gereken husus, acı hatıraların tamamen hafızadan silinmesi değil, acısız hale getirilmesidir.

ANILARI ACISIZ HALE GETİRMEK MÜMKÜN

Bu kısmen de olsa mümkündür. Günümüzde bilinçaltını temizlemek için hipnoz, EFT, NLP, meditasyon gibi birçok yöntem kullanılıyor ancak bunların etkinliği şüphelidir. Kuantum olumlama tekniklerinin daha etkili olduğunu belirten uzmanlar, bu yöntemlerin hiçbirinde beyne dışarıdan herhangi bir müdahale olmadığını vurguladı. Bilinçaltını temizlemede en etkin yöntemin Manyetik Stimülasyon, yani TMS uygulaması olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu teknikle acı hatıraları kısmen de olsa yatıştırabildiklerini belirtti. Beynin sol ön bölgesine uygulanan TMS seansları, sosyal hafızayı resetleyerek psikolojik olarak kişiyi rahatsız etmeyecek pozisyona getirmektedir. TMS tedavisinin somut bir tedavi olup, manyetik bir aparat aracılığı ile direkt baş bölgesine uygulandığının altını çizen uzmanlar bu tedavinin beyne zarar vermediğini belirterek sözlerini tamamladı.

TMS (TMU - Transkraniyal Manyetik Uyarım Tedavisi) hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

KAYNAK: Hürriyet Aile

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Lohusalıkta migren tedavisi olur mu? Lohusalık döneminde migren tedavisi hakkında merak ettikleriniz…
  • Bağımlılık tedavisinde kullanılan Derin TMU (Deep TMS) yöntemi, beynin klasik TMU ile uyarılamayan derin ve daha içeride kalan bölgelerini uyarmaktadı
  • Bağımlılık tedavisinde vücudun alkol ve maddeden temizlenmesi en öncelikli hedefler arasındayken maddeye karşı hissedilen isteğin azaltılması da bir o
  • İnme beynin kanlanmasında oluşan ani bir bozukluk anlamına geliyor. İnme tedavisinde TMU yöntemi etkili oluyor.
  • tDCS, nöropsikiyatride tedavi amaçlı kullanılan, nöromodülasyon tekniklerinden birisidir. Mikrouyarım tedavisi olarak da bilinir.
  • Randevu Al