KORKUTAN ARAŞTIRMA

KORKUTAN ARAŞTIRMA

A.A

24 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye'de kullanıcıların yüzde 86'sı  her gün internete bağlanıyor.

 


Merkezi ABD'de bulunan Interactive  Advertising Bureau'nun (IAB) “Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması”na göre,  24 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye'de kullanıcıların yüzde 86'sı  her gün internete bağlanıyor.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, araştırmanın, Türk internet  kullanıcılarının büyük çoğunluğunun satın alma gücü yüksek, karar verici kitleden  oluştuğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kitlenin yüzde 42'sinin 25-44 yaş aralığında  olduğu, yüzde 48'inin de internetten gazete ve haber okuduğu vurgulanarak, şu  ifadelere yer verildi:

“Araştırma, internetin geniş kitlelere ulaşma gücü yüksek bir kitle  iletişim mecrası olduğunu ortaya koydu. 24 milyon internet kullanıcısının olduğu  Türkiye'de, kullanıcıların yüzde 86'sı her gün internete bağlanıyor. Araştırma  sonucunda çıkan Türkiye internet kullanıcı profili, internetin artık bir kitle  iletişim mecrası haline geldiğini ve bu mecranın geniş kitlelere ulaşma gücünün  çok yüksek olduğunu gösteriyor. Türkiye'de internete bağlananların yüzde 57'si  erkek. Kullanıcıların yüzde 86'sı her gün, yüzde 13'ü haftada birkaç kez, yüzde  0,62'si haftada bir, yüzde 0,27'si ayda birkaç kez, yüzde 0,14'ü ise ayda bir  internete bağlanıyor.”

Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde 30'unun ilkokul, yüzde  25'inin ortaokul, yüzde 30'unun lise, yüzde 15'inin de üniversite ve üstü mezunu  olduğu kaydedilen açıklamada, üniversite ve üstü eğitimli kullanıcı sayısının 1,1  milyon, üniversite ve üstü eğitimli yönetici sayısının ise 838 bin 362 olduğu  belirtildi.

Cep telefonundan internet kullananların oranının yüzde 32 olduğu, 875 bin  297 kişinin on-line alışveriş yaptığı bildirildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al