Kendinizi kontrol ediyor musunuz?

Telefonunu günde 100 kez kontrol ediyorsun, ya kendini?

Kendinizi kontrol ediyor musunuz?
Paylaş:

Çalışmalar, meme kanseri görülme sıklığının her yıl 1.2 oranında arttığını gösteriyor. 40-45 yaşları arasındaki kadınlarda birinci ölüm nedeni olan meme kanseri, yılda yaklaşık bir milyon Avrupalı kadının hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Görülme oranı tüm dünyada hızla artan meme kanseri, erken teşhis ve doğru tedavi ile tamamen iyileşebilen bir hastalık. Nestle Nesfit de yürüttüğü dijital kampanya ile kadınları pempe kurdele çizerek, #pembekurdelem hashtagi ile paylaşmaya ve böylece hem kampanyaya destek vermeye hem de kendi arkadaş çevrelerini bilinçlendirmeye davet ediyor.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak meme kanseri tedavisinde başarı oranları giderek artıyor. Ancak hasta açısından zorlu tedavi süreci, yüksek tedavi maliyetleri ve hastalığın belirli bir safhadan sonra tedavi edilememesi de tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sorun oluşturuyor.

Türkiye'de meme kanseri, yüzde 24'lük oranla kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türünde ilk sırada yer alıyor. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meme kanseri görülme yaşının oldukça genç yaşlara kayması, sorunun önemini daha da artırıyor.

20 YAŞINDA MUAYENE, 40 YAŞINDA MAMOGRAFİ

Meme kanserinde erken teşhis ise hayat kurtaran öneme sahip, kanserin erken dönemde yakalanması tedavi şansını artırıyor. Erken tanı için 20 yaşından sonra elle kendi kendine meme muayenesi ve 40 yaşından sonra mamaografi çektirmek, hastalığa karşı alınacak en etkili önlem olarak gösteriliyor.

Ancak asıl sorun; kadınların bu konuda yeterince bilince sahip olmaması ve mamografi hatta kendi kendini kontrol yöntemini ihmal etmelerinden kaynaklanıyor.

Meme kanseri teşhisinde kadınların kendilerini muayene etmelerinin önemi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Nestle Nesfit, bu amaçla dijital platformlarda bir kampanya başlattı. “Telefonunu günde 100 kereden fazla kontrol ediyorsun, peki ya kendini?” uyarısıyla başlayan ve sosyal medya platformlarında yayınlanan kampanya videoları, kadınların meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendilerini kontrol etmeleri konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: