Deprem Travma Psikolojisi

Kendi masallarıyla büyüyecekler

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Gazi İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri, kendi yazdıkları masalları “Bizden Size Masallar” ismiyle kitaplaştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kendi masallarıyla büyüyecekler

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Gazi İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri, kendi yazdıkları masalları “Bizden Size Masallar” ismiyle kitaplaştırmanın mutluluğunu yaşıyor.

cocuk_kitapSınıf Öğretmeni Hüseyin Aras, minik öğrencilerin yaşam hikayelerini “Bizden Size Masallar” ismiyle kitaplaştırdığını, öğrencilerin kitaplarında hayallerini, mutluluklarını ve hatıralarını kaleme aldığını söyledi. Dersine girdiği her sınıfta kitap çıkarma projesini hayata geçirmeye çalıştığını belirten Aras, “Öğrencilerim için hayal ettiğim bu projeyi gerçekleştirebildim, çok mutluyum” dedi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Öğrencilerin yıllar sonra hatırlayacakları anılarının olduğu bir kitaba kavuştuğunu dile getiren Aras, “23 yıldır bu mesleği yapıyorum. Şükürler olsun ki, bugün öğrencilerim adına kitap çıkarttım. Bu fikir yıllardır vardı ama bunu gerçekleştirmek tek başıma mümkün olmamıştı. Velilerimizle de görüşerek bu gruba nasip oldu” diye konuştu.

“BİZ TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİ İNŞA EDİYORUZ”

Aras, insanların hayatlarında hatıraların çok değerli olduğunu ve onların hiçbir zaman eskimediğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Özellikle de yaşanan ilk heyecanların hatıraları asla unutulmaz. Öğrencilerim, yaptığımız bu çalışma sayesinde yazdıklarını bazen mutlu bir tebessüm, bazen de yaşlı gözlerle hatırlayacaklardır. Çocuklarım başarıyı azimle, kararlılıkla sürekli kovalayacak. Gelecek; bu çocuklarımız gibi özü, sözü bir, inançlarına bağlı, vatansever nesillerin elinde şekillenecek. Verdiğimiz eğitimle öğrencilerimizin hayal dünyalarını, geleceğe bakış açılarını geliştirmeye çalışıyoruz. Geleceğin yazarlarını, bürokratlarını yetiştiriyoruz. Biz Türkiye'nin geleceğini inşa ediyoruz.” Kitapta her öğrencinin bir masalının bulunduğunu ifade eden Aras, velilerin de olayı sahiplenmesinin kendisini motive ettiğini dile getirdi. 4-A sınıfı öğrencilerinden Hasan Gürcan da yazdıklarının kitaplaştırılmasının heyecan verici olduğunu belirterek, kitapta komik bir masalının bulunduğunu söyledi. Öğrencilerden Erva Katmerci ise kitap çıkardıkları için mutlu olduğunu söyledi. Katmerci, “İlerleyen zamanlarda da sınıfımı, öğretmenimi ve bu kitaba destek veren herkesi bu vesileyle hatırlamış olacağız. Kitaptaki masalım dram dalında kaleme alınmıştı” dedi. Öğrenci velilerinden Aslıhan Katmerci, çocukların ileride birlik ve beraberliklerini bu kitap sayesinde sürdüreceklerine inandığını anlattı. Kitabı oldukça başarılı bulduğunu aktaran Katmerci, “Çocuklarımız bir ilki başardı. İnşallah bu, gelecekte atacakları büyük adımın başlangıcı olur” diye konuştu. Gazi İlkokulu Müdürü Yasin Sarıkaya ise okulda ilk kez böyle bir çalışma yapıldığına işaret ederek, “Şimdinin küçük, geleceğin ise büyük yazarlarını karşımızda görüyoruz” ifadelerini kullandı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al