Deprem Travma Psikolojisi

Kayısının stres önleyici özelliği var

Kayısının stres önleyici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Peki Kayısının diğer faydaları neler?

Kayısının stres önleyici özelliği var

Kayısının stres önleyici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Peki Kayısının diğer faydaları neler?

Yazın en sevilen meyvelerinden kayısının ne bilin faydası barsaklarda düzenleme sağlaması. Ancak Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk, bilinen dışında daha fazla sağlığa fayda sağlayan kayısının, kanserden kolesterole kadar birçok alanda önleyici olduğunu söylüyor. İşte, kayısının en önemli faydaları…

BAĞIRSAK FAALİYETLERİNE YARDIMCI

Kayısı posa içeriği nedeniyle barsak faaliyetini düzenleyici etkiye sahiptir ve bu özelliği ile kabızlığı önler, diyet posası kalp- damar sağlığında kolesterolü düşürücü etki sağlar, kolon kanserine karşı koruyucudur. Lif içeriği ile uzun süre tok kalmaya yardımcı olur ve bu etkisi ile şişmanlığı önler.

KEMİK VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN

Kalsiyum içeriği ile kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Özellikle kurusunda ve pestil şeklinde kalsiyum içeriği tazesine göre daha fazladır.

KANSERE KARŞI KORUYUCU VE BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ ETKİ

A vitamini içeriği yüksektir. Bu vitamin göz sağlığının yanı sıra güçlü bir antioksidandır ve kansere karşı koruyuculuk sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirir ve cildin pürüzsüz olmasına yardımcıdır. Üreme sağlığını etkiler. C Vitamini içeriği ile gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına iyi gelir. Diş eti sorunlarının oluşmasını engeller. Kanser yapıcıların yıkımını artırır.

STRESİ KOLAYCA YENEBİLİRSİNİZ

KALBİ KORUYUCU ETKİ

Potasyum içeriği yüksektir. Yine kuru ve pestil şekli daha çok potasyum içerir. Sodyum içeriği düşüktür. Tansiyonu düzenleyici ve kalbi koruyucu etkisi vardır. Yalnız kronik böbrek rahatsızlığı olan hastalarda tüketimi önerilmez. Böbrek fonksiyonlarını yitirdiği için potasyumun kanda fazla birikimi kalbi olumsuz etkiler. Sodyum içeriği düşük olduğu için tansiyonun daha iyi dengeye oturmasına yardımcı olur.

KANSIZLIĞA KARŞI KORUYUCU ETKİ

Demir içeriği ile kansızlığa karşı koruyucu etki sağlar. Stres önleyici ve mutluluk hormonu salgılayıcı İçerdiği B grubu vitaminler sayesinde stresi önler. Karbonhidrat içeriği ile beynimiz için enerji kaynağıdır ve mutluluk verir.

İÇERİĞİ ÇOK ZENGİN

100 gr kayısı 51 kaloridir. İçerik olarak dağılımları ise; 0,6 gr posa,16 mg kalsiyum, 0,5 mg demir, 281 mg potasyum, 2700 IU Vitamin A, 10 mg Vitamin C,0,03 mg Tiamin, 0,04 mg Riboflavin, 0,6 mg Niasin vardır. 100 gr kuru kayısıda; 260 kalori, içeriğinde ise; 3 gr posa, 67 mg kalsiyum, 5,5 mg demir, 979 mg potasyum, 10900 IU Vitamin A, 12 mg Vitamin C,0,01 Tiamin, 0,16 mg Riboflavin, 3,3 mg Niasin bulunur. 100 gr kayısı pestili 332 kalori ve içeriğinde; 2,2 gr posa, 86 mg kalsiyum, 5,3 mg demir, 1260 mg potasyum, 14100 IU Vitamin A, 15 mg Vitamin C, 0,08mg Riboflavin, 3,6 mg Niasin bulunur. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al