KAHVENİN SUÇU YOK

KAHVENİN SUÇU YOK

AFP

Yayımlanan raporlara göre, yüksek tansiyon hastalığını tetiklediği düşünülen kahve tehlikeli değil.

 


33 yıllık bir süreci kapsayan 6 ayrı klinik araştırmalarını karşılaştıran Louisana Üniversitesi Kamu Sağlığı birimi öğretim üyeleri, kahve tüketiminin yüksek tansiyonla doğrudan bir ilişkisi olmadığı kanısına vardı.

Argüman, toplam 170 bin katılımcının kahve tüketme alışkanlıklarına dayandırıldı. Günde 1 ile 5 fincan kahve içen kişilerin kahve içme sıklıklarıyla yüksek tansiyon hastası olma riskleri karşılaştırıldı. Sonuçta, günde 5 fincan ve üzeri kahve içen her 5 katılımcıdan 1’inde, daha az içenlere göre çok az farkla yüksek tansiyon riski çıktı. 

Erken teşhis açısından ise, çok veya az kahve içenlerin eşit derecede şansı olduğu belirlendi. Tansiyon hastalarına günde 3 fincandan fazla önerilmeyen kahve için doktor Liwei Chen, “Günde 12 fincan gibi fahiş bir oranda kahve tüketmiyorsanız, doğrudan yüksek tansiyonla kahveyi bağdaştırmak anlamsız” dedi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al