İş stresi kalp riskini artırıyor

Dünyada kişilerin ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp rahatsızlıkları her geçen gün daha fazla kişiyi etkisi altına alıyor. İş stresi kalbinizi yormasın.

İş stresi kalp riskini artırıyor

Dünyada kişilerin ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan kalp rahatsızlıkları her geçen gün daha fazla kişiyi etkisi altına alıyor. İş stresi kalbinizi yormasın.

stresDaha çok ileri yaştaki kişilerde görüldüğü düşünülen kalp rahatsızlıkları, rekabet ortamının daha yoğunlaştığı iş dünyasındaki gençleri de son yıllarda etkisi altına almaya başladı. Kalp rahatsızlıklarının en önemli nedenleri arasında stresin yer aldığını belirten Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Doğru, konuyla ilgili uyarılarda bulunuyor. Gelişen teknolojilerle birlikte hayat her geçen gün biraz daha hızlanırken, iş dünyası da giderek yoğun ve stresli bir hal alıyor. Birçok işi aynı an da en iyi şekilde yapmak isteyen kişiler ise düzensiz ve sağlıksız yaşam standartları ile birlikte kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalıkla karşı karşıya kalıyor, kalp krizi de bunların en önemlilerinden.

İŞYERİNDE STRESİ YENMENİN YOLLARI

Kalp krizi, damarların zamanla daralarak tıkanması ya da orta düzeyde ki bir darlığın yırtılması veya pıhtılaşması sonucunda oluşan ani tıkanıklıklardır. Özellikle ani ve yoğun stres, vücutta hormonal bozukluğa sebep olarak bir takım aktif salgılara ve tansiyon yüksekliğine neden olur. Bunlar da ani kalp krizine sebebiyet verebilir. Kalp krizi riskinin en aza inmesi için kişi yoğun stres altında olmamalı ve damar sertliğiyle ilgili herhangi bir problemi olmamalıdır. Stresin kalp rahatsızlıkları, tansiyon, yüksek kolesterol gibi birçok rahatsızlığa neden olabileceğini belirten Dr. Mehmet Doğru, iş hayatında stresi azaltmak için bazı önerilerde bulunuyor.

SEVDİĞİNİZ KİŞİLERİ ARAYIN

Stres konsantrasyonu bozarken verimliliği de etkiliyor. Yorgunluk ve mental tükenme daha yüksek hata oranına neden oluyor. Bu nedenle stres altındayken ne kadar yoğun olursanız olun birkaç dakika ara verin ve sevdiğiniz birini arayın. Bu durum hem daha verimli bir şekilde çalışmanıza hem de stresten biraz uzaklaşmanıza yardımcı olur.

ÇİKOLATA ATIŞTIRIN

Yapılan araştırmalar çikolata yemenin rahatlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Her gün küçük bir parça ile kendinizi sınırlamak şartıyla, çok stresli hissettiğiniz zamanlar için çekmecenizde bir paket bulundurun. Diyetteyseniz, diyet çikolataları tercih edebilirsiniz.

GÜLMEYE VAKİT AYIRIN Gülmek her zaman için stresten kurtulmanın en iyi yoludur. Bu nedenle iyi vakit geçirebilmek ve gülebilmek için kendinize 3-5 dakika ayırın. Keyifli bir vakit geçirebilmek için komik bir video seyredebilirsiniz.

SOSYALLEŞİN

Ara vermeden çalışmak, kişileri daha da mutsuz ederek, depresyona girmelerine neden olabilir. Bu nedenle birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızla sohbet edin. Kişilerle iletişim için de olmak kısa bir zaman için de olsa işten uzaklaşmanıza yardımcı olur.

İŞ ARKADAŞLARINIZA GÜVENİN VE SORUMLULUK PAYLAŞIN Her işi tek başına yapmak mümkün değildir. Bu durum hem işlerin daha uzun sürede tamamlanmasına hem de sizin çok daha fazla yorularak, stres altına girmenize neden olur. Bu nedenle sorumluluklarınızı paylaşın. Böylece stresi de paylaşmış olacaksınız.

OFİSİNİZİ EĞLENCELİ BİR HALE DÖNÜŞTÜRÜN Kişiler zamanlarının büyük bir kısmını iş yerlerinde geçirirler. Bu nedenle çalışılan ortamın rahat ve kişileri mutlu edecek şekilde olması gerekir. Kendinizi daha mutlu edebilmek için masanıza sevdiğiniz kişilerin resimlerini koyun, mümkünse sevdiğiniz birkaç küçük özel eşyanızı da ofisinize getirin. Böylece kendinizi daha rahat hissederek çalışabilirsiniz. MEDLINE HASTANESİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Tatil depresyonu, “Tatilin depresyonu mu olur?” dedir­ten cinsten inanılması güç bir depresyon şekli. Heyecanla çıkılan tatil sonrası eski, alışıldık
  • Bayramların kişilerin psikolojik iyi oluşlarına önemli katkılar sunduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, özellikle pandemi ş
  • Randevu Al