İş dünyasında en fazla hangi teknik beceriler aranıyor?

İş dünyasında en fazla hangi teknik beceriler aranıyor? LinkedIn: İş dünyasında en fazla hangi teknik ve sosyal beceriler aranıyor?

İş dünyasında en fazla hangi teknik beceriler aranıyor?

İş dünyasında en çok aranan beceriler teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak değişiyor. Bunları önceden görüp hareke geçmek istihdam alanındaki şansın artmasını sağlayacaktır.

Zaman içinde çok yavaş değişen teknik olmayan, sosyal becerilerin tersine işletmelerin istediği teknik beceriler hızlı bir değişim gösterebiliyor. İş dünyasındaki kişilerin kendi aralarında iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn bu konuda fikir edinmek için bakılacak yerlerden biri.

LinkedIn verilerine göre, geçen yıl en fazla talep gören teknik beceriler arasında bulut bilgi-işlem, yapay zeka ve analitik muhakeme başı çekiyordu.

Bu yıl da aynı beceriler listede yer alıyor, ama 2020'de en fazla talep görecek teknik beceriler arasında liste başına daha önce listeye hiç girmemiş olan blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile ilgili beceriler geçti.

Blok zinciri nedir?

Blok zinciri (blockchain) bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt sistemi olarak tarif edilebilir. Şifreleme (kriptografi) yoluyla bu bloklar güvenli hale getirilir ve birbirine bağlanır. Dijital muhasebe defteri olarak da tanımlanabilecek bu teknoloji ilk olarak on yıl kadar önce kripto paralarla bağlantılı olarak gündeme gelmişti.

Bugün ise kullanım alanları finansal hizmetlerin yanı sıra, yasal hizmetler, enerji, sağlık, tarım ve perakende ticarete kadar genişlemiş durumda.

2020'de en fazla aranan teknik beceriler:

1. Blok zinciri (blockchain) yönetimi
2. Bulut bilgi-işlem (internette veri depolama ve yönetimi)
3. Analitik muhakeme (verilere dayalı karar alma)
4. Yapay zekâ
5. Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX design)
6. İşletme analizi
7. Satış ortaklığı
8. Satış – pazarlama
9. Bilimsel bilgi-işlem
10. Video prodüksiyonu

LinkedIn'e göre şirketlerin 2020'de en çok önem vereceği sosyal beceriler şunlar:

1. Yaratıcılık
2. İkna etme gücü
3. İşbirliği - ortak çalışma
4. Değişime uyum sağlama
5. Duygusal zekâ

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikolojisi bozulan kişilerde aşırı duygusal yoğunluk ve aşırı üzüntü hali oluştuğunu belirten uzmanlar, kişide aniden sebepsiz yere ağlamalar ve ani
  • İçerisinde bulunduğumuz çağın hızlı değişim çağı olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu değişime ayak uydurmak için zihinsel konfo
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Randevu Al