Deprem Travma Psikolojisi

İLETİŞİM VE RUH SAĞLIĞI

İLETİŞİM VE RUH SAĞLIĞI

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

İletişim nedir, nasıl geliştirilir? İletişim ile kişilik arasında bir bağ var mı? Psikiyatrik hastalıklarda ne gibi iletişim sorunları yaşanır? Kişilerin düşünce ve görüşlerini sözlü olarak karşılıklı paylaşımı olarak ifade edilen iletişim, her yönüyle İyi Bak Kendine'de tartışılıyor. Bireylerin gerek yaşamında gerek ise sosyalleşmesinde önem taşıyan iletişim İyi Bak Kendine'de masaya geliyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "İLETİŞİM BECERİLERİ VE GELİŞİMİ" enine boyuna masaya yatırılıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden psikolog Yıldız Burkovik ve NP Etiler Polikliniği'nden psikolog Sinem Öztep sağlıklı iletişimin nasıl kurulacağını anlatıyor.

- İletişim nedir?
- İletişim geliştirilir mi?
- İletişim ile kişilik arasında nasıl bir bağ vardır?
- Sosyal fobiklerde iletişim nasıldır?
- Narsistlerde iletişim nasıldır?
- İletişim tek yanlı olur mu?
- İyi ve etkili iletişim ne demektir?
- Sözel iletişimde nelere dikkat edilmeli?
- İletişimde beden dilinin yeri nedir?
- İletişimde saygının önemi ne kadardır?
- İletişimde iyi zan kuralı olmalı mı?
- Empatik yaklaşım iletişimi nasıl etkiler?
- Etkin dinlemek yararlı mıdır?
- Kendini uygun biçimde açmanın aşamaları var mıdır?
- İletişimde "Ben Dilini" kullanmak ne sağlar?
- Şeffaf olmak, maske takmamak iletişimde etkili mi?
- Somut konuşmak , ucu açık cümleler kurmak gerekli mi?
- İletişim becerilerini zenginleştirmek nasıl sağlanır?
- Sözel olmayan davranışların farkında olabilmek avantaj sağlar mı?
- Duyguları ayırt etmek gerekir mi?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al