HPV Aşısı Rahim Ağzı Dışı Kanserleri

HPV aşısının bir sonucu olarak genç kadınlar arasında serviks kanserinde çarpıcı azalmalar görülüyor. HPV, son yıllarda oranları artan anal, penil, vajinal, vulval ve boğaz kanserleriyle de ilişkilidir.

HPV Aşısı Rahim Ağzı Dışı Kanserleri

Avrupa Kanser Örgütü HPV Eylem Ağı eş başkanı Daniel Kelly, RN, RN, serviks kanseri oranlarının çarpıcı bir şekilde düştüğüne dair iyi haberlere rağmen, HPV'nin hala çok çeşitli diğer kanserlerle ilişkili olduğunu söylüyor.

Kelly, kızlarda HPV aşısının serviks kanseri oranları üzerinde zaten çok derin bir etkisi olduğu için, evrensel HPV aşısının (kızların yanı sıra erkek çocukların da) bu diğer kanserlerin nispi oranlarında bir kaymaya neden olması bekleniyor, diyor Kelly.

Kelly, “Bunlar tedavi edilmesi zor kanserler” diyor ve ayrıca günlük aktiviteler üzerindeki etkileri açısından da zor kanserler. Baş ve boyun kanseri olan biri için "konuşma ve yutma yeteneklerini elinizden alabilirsiniz", penis kanseri ise "teşhis konan erkekler için kesinlikle çok yıkıcıdır."

Bu kanserlerin etkisini vurgulamak ve kızlar kadar erkekler için de evrensel HPV aşısı konusunda farkındalığı artırmak için Kelly'nin grubu, doktorların başlangıçta HPV ile ilişkili baş ve boyun kanseri teşhisini nasıl gözden kaçırabileceğini gösteren bir dizi tanıklık başlattı.

Beş çocuk annesi 37 yaşındaki Rachel Parsons için ağız kanseri teşhisi yarım yıl sürdü. O 6 ayı, büyüyen ve ağrılı bir ağız ülseri ile aile doktoru ve diş hekimi arasında gidip gelerek geçirdi. 9 saatten fazla süren ameliyattan sonra kanseri alındı. Ancak sonraki yıl, cerrahi komplikasyonlar nedeniyle hastanelere girip çıktığını gördü ve bu, itfaiyeci kocası Tim ile evliliğini zorladı.

Parsons, “Düşünme aşamasına kadar ayrıldık: Biliyor musun, artık seninle olmak istemiyorum” diyor.

Ancak onlarla evlenen bakanla konuştuktan ve bir itfaiyeci derneği çocuklarından birkaç gün ayrı kalabilmeleri için çocuk bakımını organize ettikten sonra çift iletişim kurmanın bir yolunu bulmaya başladı.

Parsons, “Kanser bizi neredeyse yok ettikten sonra tekrar bir araya gelmemizi sağlayan şey buydu” diyor. "Kanserin ilişkilerini kelimenin tam anlamıyla mahvettiği pek çok insan tanıyorum, bu yüzden kanserin bizi yenmesine izin vermediğimiz için çok şanslıydık."

Şimdi HPV ve HPV ile ilişkili ağız kanseri konusunda farkındalığı artırmak için Ağız Kanseri Vakfı ile yorulmadan kampanya yürütüyor. Parsons, "İnsanların HPV hakkında daha bilinçli olması çok önemli ve ben de insanları dinlemeye çalışmakta çok aktifim" diyor.

Tanıklıklardan bir diğeri, 3 yıl önce 57 yaşında HPV ile ilişkili penis kanseri teşhisi konan Josef Mombers'tan geliyor. En kötüsünün bunu çocuklarına anlatmak olduğunu ve “o zamanlar 5 aylık olan torunumun belki de benimle ilgili hiçbir anısı olmayacağını” fark etmek olduğunu söylüyor.

Bir tür yas sürecinden geçtiğini ve hastalığın ve tedavisinin tıbbi, duygusal, sosyal, profesyonel ve cinsel etkileri olduğunu, özellikle de bir penektomi geçirmesinden sonra olduğunu söylüyor.

"İdeal olarak seks, fiziksellik ve yakınlığın bir karışımı olsa da, böyle bir ameliyattan sonra samimiyete doğru açık bir geçiş var… ve her iki taraf da yeni durumla nasıl başa çıkacaklarını sıfırdan öğrenmek zorunda" diyor.

Başlangıçta iyi sonuçlara rağmen hastalığı nüksetti ve 6 ay içinde “gitti”. Kaybının verdiği yıkım kısa sürede yerini tedavi seçeneklerinin bu kadar sınırlı olduğu “öfke ve öfkeye” bıraktı ve bu da kardeşleri vakfı kurmaya zorladı. Kısa bir süre sonra, “evrensel HPV aşısı” yoluyla “ailemizin başına gelenin dünyadaki herhangi birinin başına gelmesini önlemenin kolay bir yolu” olduğunu öğrendiler.

Bu onları, "ilk etapta neden onlarınki gibi bir organizasyonun var olması gerektiğini" anlama yolculuğuna çıkardı, çünkü teoride, hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere neden olan bu kötü şey HPV'ye sahipsiniz… ama aynı zamanda insan zekası sayesinde, senin aşın var.

Sonuç olarak, 2010'dan bu yana vakıf, evrensel HPV aşısını vurgulamaya odaklandı ve "dünyayı HPV'den kurtarmak ve HPV'nin neden olduğu tüm kanserleri önlemek olan çok net bir hedefimiz var."

Evrensel Aşılama: Erkekler ve Kızlar

Evrensel aşılama, erkeklerin kızlar kadar aşılanmasını sağlamak anlamına gelir. NYU Langone Health Jinekolojik Onkoloji Anabilim Dalı Direktörü Leslie R. Boyd, erkek çocukların aşılanmasıyla “HPV aşısının etkinliğinin belirgin şekilde arttığına dair hiçbir şüphe yok” diyor.

“Aşı olmadan olan şey, bu taşıyıcı havuzuna sahip olmanız… ve bu nedenle nüfusun tam olarak korunmasını sağlamak için erkek çocukları aşılamak çok önemlidir” diyor.

Açıkçası, erkek çocuklar rahim ağzı kanseri riski altında değiller, ancak HPV'ye maruz kalmaktan baş ve boyun kanseri geliştirme "aşırı riski" ile karşı karşıyalar ve bu nedenle "kesinlikle fayda sağlayacaklar" diyor.

Boyd, “epidemiyolojik bir bakış açısından açık” diyor ve serviks kanserinin “önümüzdeki on yılda bir gün HPV kanser yükü açısından baş ve boyun kanserini geride bırakacağını” söylüyor. Bunun nedeni, HPV aşısının kadınlarda "çok daha yaygın" olması ve baş boyun kanserinin bir hastalık olarak "erkekler arasında çok daha yaygın olması" olduğunu açıklıyor.

"Yani orada bir uyumsuzluk var ve baş ve boyun kanseri için rutin bir tarama yok, bu nedenle bu iki nedenden dolayı artışlar görmeyi bekleyebiliriz" diyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın...
  • Meme kanseri tedavileri günden güne gelişiyor ve insanlar bugün hiç olmadığı kadar çok seçeneğe sahipler. Bu kadar çok seçenekle, size en fayda sağlay
  • Hamile olduğunuza dair 5 erken işaret. Bu belirtiler erkenden hamileliği müjdeliyor. İşte buna delalet olabilecek erken hamilelik belirtileri…
  • Randevu Al