GELECEK KAYGISI OLUŞTURUYOR

GELECEK KAYGISI OLUŞTURUYOR

Şaban Özdemir(NPGRUP)-Habertürk

Türkiye seçime doğru hızla ilerlerken siyasilerin söylemleri ise günden güne ısınıyor. Öyle ki Ana muhalefet liderinin son çıkışı, herkesin konuştuğu konu.

 


Toplumu yani seçmeni etkilemek adına siyasi liderlerin yaptığı bu konuşmalar birey üzerinde nasıl etki yapıyor, seçtikleri dil doğru mu? Tercih edilen dilin psikolojik değerlendirmesini yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan; liderlerin böyle argo konuşmalarının gençlerde gelecek kaygısı oluşturduğuna vurgu yaptı.

Son gaf Kılıçdaroğlu'dan Başbakan'a: "Benim adımı yolsuzlukla anarsan ana..."

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2006 yılında Mersin'de bir çiftçiye "Ananı da al git" demesi beş yıldır eleştiri ve tartışma konusu olurken bundan daha tehlikeli bir cümle, tamamlanmasa da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ağzından çıktı.

Kılıçdaroğlu, Zonguldak mitingi sırasında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'a seslenerek "Eğer bir toplu iğne ucu kadar yakınlarıma çıkar sağladığımı ispat edersen eyvallah. İspat edemezsen benim adımı yolsuzlukla anarsan ana... gerisini söylemeyeyim'' dedi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra bu sözünü telafi amacıyla "Başbakan'ın bana yönelik haksız eleştirilerine karşı şöyle bir ifade kullanmak istedim aslında; 'Herkes daha dikkatli olmalı, ayağını denk almalı' sözcüğünü kullanmak istemedim, orada kestim. Bunu daha farklı bir şekilde yorumlamaları yanlış" dese de bu açıklaması tatmin edici bulunmadı.

Kılıçdaroğlu'nun ağzından çıkanlar, özür dilemesi gereken bir cümle olarak değerlendirildi.

Siyasetin üslubu giderek daha fazla tehlikeli bir hal alırken, bu özür çok daha büyük bir önem arz ediyor. Böyle bir üslubu tekrarlamamak da...

Siyasette yükselen gerilimi yorumlayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan;

"SİYASET 'ÇAMUR ATMA MESLEĞİ' GİBİ ALGILANIYOR"

Liderlerin özellikle öfkeli, yargılayıcı, suçlayıcı konuşması nezaketin dışında politika üretmesi gençleri özellikle olumsuz etkiliyor. Rol model olarak düşenebilecekleri siyasi liderlerin böyle argo jargonla konuşması gençlerde bir gelecek kaygısı oluşturuyor. 'Geleceğimiz güvende mi, değil mi? Türkiye gemisinin kaptanı olacak kişiler niye böyle dengeli ve tutarlı konuşamıyorlar? Belli bir düzey tutarak sorunları ifade edemiyorlar? Muhakkak incitici mi olması gerekir?' gibi kaygılarla gençlere rol model olma özelliklerini zayıflatıyor. Ortalama bir genç hiçbir siyasetçiye sıcak bakmamaya başladı. Siyaset denildiği zaman çamur atma mesleği gibi algılandı.

AMAÇ TABANI HAREKETE GEÇİRMEK


Genellikle liderler kendi tabanlarını harekete geçirmek için bu üslubu tercih ediyorlar. Öfkelerini tatmin ederek daha çok kitle oluşturmak için yapılıyor... O anda alkış alıyor ama başarı toplam bir alkıştır. Orta ve uzun vadede bu kaybettirir.

ÖFKE, KÜFÜR UNUTULMAYABİLİR


Politikada 'ben' dilini kullanmanız gerekir. 'Ben şöyle yapacağım' tarzı yaklaşım iletişim tekniklerine daha uygun. Bu üslup oy verme davranışını etkilemiyor. Seçmeni o anda gülümsetse de insanlar gladyatör seçimi yapmıyor. Söylenenler kadar nasıl söylendiği de önemlidir. Politikacının kariyerini de çizecek şeyler oluyor. 20 sene sonra politikacının 'küfürlü, öfkeli' diye hatırlanması ihitimali de var."

 

ARGO SÖZLER GELECEK KAYGISI OLUŞTURUYOR - HABERTÜRK

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al