Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Bildirisi’ne imza

Üsküdar Üniversitesinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Bildirisi’ne imza... Üsküdar Üniversitesi, Filistin’e yönelik insanlık dışı uygulamaların karşısında yer almak için hazırlanan Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Bildirisi’ne imza atan üniversiteler arasında yer aldı.

Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Bildirisi’ne imza

Üniversiteden yapılan açıklamada; “Filistin’e yönelik insanlık dışı uygulamaların her zaman karşısında olan bir yükseköğrenim kurumu olarak söz konusu bildirinin altına imza atmaktan onur ve gurur duyduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.” denildi.

Konuya dair basında çıkan haberlerle ilgili üniversiteden yapılan açıklama şu şekilde:  

“Üsküdar Üniversitesi olarak İsrail’in Filistin Halkına yönelik Kudüs’te gerçekleştirdiği saldırıları, sosyal ve dijital mecralarımızdan yayınladığımız mesajlarla en sert şekilde kınamış bulunuyoruz. Ayrıca Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere birçok akademisyenimiz de kişisel sosyal medya hesaplarının yanı sıra medya kuruluşlarına verdikleri beyanatlarla Filistin halkının yanında olduğumuzu net bir şekilde dile getirmişlerdir.

Buna rağmen bazı basın-yayın organlarında konuyla ilgili bir üniversitemizin hazırladığı ifade edilen “Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları” bildirisine imza atmadığımız yönünde yer alan haber üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Söz konusu bildiriye ilişkin üniversitemize resmî kanallardan bir bilgi ulaşmadığı için olumlu yönde dönüş yapılması maalesef mümkün olmamıştır. Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Zelka, bildiriyle alakalı ayrıntılı malumat alınmasının hemen akabinde üniversite olarak metnin altına imza attığımızı ilgili kanallardan bildirmiştir. Öte yandan konuya ilişkin haberde de gerekli düzeltmeler yapılmış olup yanlış anlaşılmalara meydan verebilecek hata giderilmiştir.

Filistin’e yönelik insanlık dışı uygulamaların her zaman karşısında olan bir yükseköğrenim kurumu olarak söz konusu bildirinin altına imza atmaktan onur ve gurur duyduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • G20 İnançlar Arası Forum bu yıl İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlendi.
  • CRISPR teknolojisinin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle birlikte genetik tedavileri ve gen düzenlemeleri alanındaki çalışmalar hızlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi, bu yıl çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşandı. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezu
  • Üsküdar Üniversitesi’nde çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezuni
  • Randevu Al