En etkileyici aşk mektubu

Dünyanın en etkileyici 10 aşk mektubu seçildi.

En etkileyici aşk mektubu
Paylaş:

İngiltere’de ünlü şarkıcı Johnnie Cash’in karısı June’a yazdığı kısa doğumgünü mesajı tüm zamanların en güzel aşk mektubu seçildi. Cash 1994 yılında karısının 65. Yaş gününde kaleme aldığı mektupta “Yaşlandık ve birbirimize alıştık. Aynı şekilde düşünüyor, birbirimizin aklından geçenleri okuyoruz. Birbirimizin ne istediğini sormaya gerek duymadan biliyoruz. Bazen birbirimizin sinirlerini de bozuyoruz. Bazen ilişkimizin değerini unutuyoruz. Ancak bazı günler, bugün de olduğu gibi, bu konuda düşünüyorum ve hayatımı tanıdığım en mükemmel kadınla geçirdiğim için ne kadar şanslı olduğumu fark ediyorum. Sen hala beni büyülüyor, bana ilham veriyorsun. Beni daha iyi bir adam yapıyorsun. Sen benim bütün arzularımın objesi, bu dünyadaki varlığımın birincil nedenisin. Seni çok seviyorum” yazmıştı.

İKİNCİ SIRADA İNGİLTERE ESKİ BAŞBAKANI WİNSTON CHURCHİLL

Beagle Street isimli sigorta şirketinin “Halkı 14 Şubat’ta daha romantik olmaya teşvik etmek” için yaptırdığını söylediği ankette ikinci sırada ise İngiltere eski başbakanı Winston Churchill’in 1935 yılında karısı Clementine Churchill’e “Ona olan aşkının asla ölmeyeceğini” söylediği mektubu yer aldı.

ÜÇÜNCÜ SIRADA ÜNLÜ ŞAİR JOHN KEATS

Üçüncü sırada ünlü şair John Keats’in komşusu Fanny Brawne’ye yazdığı ve “Onsuz yaşayamayacağını” söylediği 1819 tarihli mektup yer aldı.

DÖRDÜNCÜ SIRADA ERNEST HEMİNGWAY

Ernest Hemingway’in Mariene Dietrich için kaleme aldığı ve “Kollarımı sana her sardığımda kendimi evimde hissediyorum” dediği 1951 tarihli mektubu dünyanın en güzel dördüncü aşk mektubu seçildi.

BEŞİNCİ SIRADA NAPOLEON BONAPARTE

Beşinci sırada da Fransız lider Napoleon Bonaparte’ın Josephine de Beauharnais’a yazdığı 1796 tarihli mektup yer aldı. Yazdıkları aşk mektupları ile ilk ona girmeyi başaran diğer isimler Richard Burton, İngiltere Kralı 8. Henry, ünlü müzisyen Beethoven, ABD eski başkanı Gerald Ford ve ünlü müzisyen Jimmy Hendrix oldu. BİRCE BORA /
LONDRA