Dünyanın en yüksek sesli böceği

Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.

Dünyanın en yüksek sesli böceği

Erkek ağustos böcekleri karın boşluklarındaki davul benzeri yapıyı kasma yoluyla ses çıkarır. Büyük böcekler daha sesli öttüğü için çiftleşme şansı daha fazladır.

Peki böcekler arasında en yüksek sesi ağustos böceği mi çıkarır? Florida Üniversitesi’nden John Petti bu soruyu araştırdı. Daha önce yayımlanmış araştırmaları inceledi, böcek uzmanlarına sesi en gür böceğin hangisi olduğunu sordu.

Çekirge ve cırcır böceği türü birçok böceğin adı gündeme geldi. Bunlar arasında 50 cm mesafede 96 desibel şiddetindeki sesi ile Avrupa danaburnu en yüksek sesliler arasındaydı.

Avrupa'da yaşayan danaburnu da yüksek ses çıkaran böcekler arasında. Oysa ağustos böceğinin birçok türünün daha yüksek ses çıkardığı görüldü. Kuzey Amerika’da yaşayan Walker ağustos böceği 108.9 desibel gücünde ses çıkarıyordu.

Güneydoğu Asya'da yaşayan dev ağustos böcekleri en gürültülü böcek rekorunu ele geçirebilir. Afrika ağustos böceği Brevisin kuru hali 0,3 gram iken güneydoğu Asya’ya özgü dev ağustos böcekleri 2 gram geliyor ve kanat uzunlukları 18-20 cm’yi buluyor.
Bu böceğin çok yüksek sesli olduğu anlatılır hep. Fakat bugüne kadar bilimsel bir ses ölçümü yapılmamış.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al