Down sendromunun belirtilerini zayıflatıyor

İtalya’daki ulusal araştırma dairesi CNR’e ait Biomembrane e Bioenergetica Enstitüsü bilim insanları, doğal bir maddenin Down sendromuna sahip kişilerdeki patolojik semptomları yavaşlattığını buldular.

Down sendromunun belirtilerini zayıflatıyor
Paylaş:

Yeşil çayın içinde bulunan bu madde sayesinde klinik uygulamaların yolu açıldı. Gerçi Down sendromunun ortaya çıkışına bağlı genetik nedenler elli yıldan bu yana biliniyordu, ama hastalığın gelişmesine neden olan moleküler mekanizmalar tam olarak açıklanmış değildi diyor Daniela Valent.

Ancak anlaşıldığı kadar bilişsel bozukluklara neden olanlar oksidatif stresin yükselmesi ve mitokondrilerdeki işlevlerin yavaşlamasıdır. Burada sözü edilen yeşil çay bitkisinden ayrıştırılan ve fenol sınıfına dahil olan bir moleküldür. Çeşitli evrelerdeki Down hastalarından alınan fibroplast ve lenfoblastlarda bir dizi önemli değişimler izlenmiş: Mitokondrik solunum, adenosin-trifosfat üretiminde artış, reaktif oksijen bileşimlerinde düşüş ve mitokondri sayısında artış. Özellikle de sonuncusu çok önemli bir süreçtir, sonuçta mitokondriler hücrelerin enerji santralleridir ve dolayısıyla da çok sayıda hücre süreçlerinin doğru düzgün çalışmalarını sağlayan bir önkoşulu temsil ederler diyor araştırmacılar.

BİLİM TEKNOLOJİ EKİ