Doktorlar neden farklı ölür

ABD'nin en ünlü gazetelerinden Wall Street Journal'ın internet sitesinde bu hafta en çok okunan haberlerden biri "Doktorlar Neden Farklı Ölür" oldu.

Doktorlar neden farklı ölür

ABD'nin en ünlü gazetelerinden Wall Street Journal'ın internet sitesinde bu hafta en çok okunan haberlerden biri "Doktorlar Neden Farklı Ölür" oldu.

Southern California Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Ken Murray, WSJ'deki makalesinde ölümcül bir hastalığa yakalanan doktorun, hayat kalitesini düşürmemek için tedaviye karşı çıktığını ve yavaşça ölümü beklemeyi tercih ettiklerini kaleme aldı. "Akıl hocam ve dostum Charlie'nin midesinde bir yumru olduğu anlaşıldı. Ülkenin en iyi cerrahlarından biri tarafından pankreas kanseri teşhisi konuldu. Cerrah, Charlie'nin 5 yıl olarak verilen tahmini yaşam süresini 3 katına çıkarabilecek bir tedavi önerdi. Başarılı olma şansı yüzde 5 ila 15 arasında değişen tedavi Charlie'nin hayat kalitesini ciddi anlamda düşürürecekti. 68 yaşındaki Charlie bu teklifle ilgilenmedi. Ertesi gün evine gitti, muayenehanesini kapattı ve bir daha hiç hastaneye gitmedi. Ailesiyle vakit geçirmeye odaklandı. Aylar sonra evinde öldü. Kemoterapi ve radyoterapi görmedi, herhangi bir cerrahi operasyon da geçirmedi."

FARKLI MUAMELE Mİ?

ABD'nin prestijli üniversitelerinden Southern California Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Ken Murray, WSJ gazetesi için kaleme aldığı 'Amerikalı doktorların neden daha farklı ölmeyi tercih ettikleri' yazısında bu anekdotu anlattıktan sonra "Amerikalı doktorlar hastalıklarını öğrendikleri andan itibaren neler olacağını, tercihlerini biliyorlar. Genelde her türlü tedaviye de erişimleri oluyor. Fakat sakin ve usulca ölmeyi tercih ediyorlar" ifadesini kullandı. Peki kariyerleri boyunca binlerce hastayı kendi durumlarına özel tedavilerle yaşama döndüren doktorlar kendileri hasta yatağında olduğunda neden farklı bir yol izliyorlar?

ÖNCEDEN KARAR VERİYORLAR

ABD'de Penn State Üniversitesi'nde 2003'te yapılan bir araştırma doktorların ölümcül hastalık durumlarında nasıl bir prosedür izlenmesi konusunda yakınlarına ayrıntılı 'direktifler' verdiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan 765 doktorun yüzde 64'ü ölümcül hastalık durumlarında hayatlarını kurtarmak için hangi adımların izlenip izlenmemesi konusunda detaylı kararlarını ailelerine bildiriyorlar. Yaşça büyük doktorlar 'düzenlemeler' konusunda genç meslektaşlarından daha hassas oluyorlar. Doktor olmayan hastalarda ise ağır tedavi gerektiren durumlarda tedaviye ilgili kararları önceden belirleyenlerin oranı yüzde 20 olarak tespit edildi.

KALP MASAJI BAŞARISIZ

Minnesota Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırma ise doktorlar ve sıradan hastalar arasındaki tercih farkını kalp masajı olarak bilinen CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) örneği üzerinden ortaya koydu. Susan Diem'in yaptığı araştırmaya göre televizyon dizilerinde acil durumdaki hastalara kalp masajı uygulandığı vakaların yüzde 75'i başarılı sonuçlanıyor. Halbuki 2010 tarihli bir araştırmaya göre 95 binden fazla kalp masajı vakasının sadece yüzde 8'inde hasta bir aydan fazla yaşayabiliyor. Bu grubun da sadece yüzde 3'ü geri kalan hayatlarını normal geçirebiliyor. WSJ'deki makalenin yazarı Murray "Kalp masajı doğru yapıldığında kaburga kemiklerini kırar. Doktorlar bunu bildikleri için hayata geri dönmek için kaburgalarının kırılmasını tercih etmiyorlar" diyerek doktorların yaklaşımını savundu.(milliyet) Milliyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • Çok unutkanım. Acaba bunun altında başka bir hastalık mı yatıyor? Bunama gibi sinsi beyin hastalıkları erken teşhis edilebiliyor.
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile Multipl Skleroz yani kısa adı ile M
  • Artık zaman, beyindir… Beyin embolisine müdahale ilk 4,5 saat içinde yapılmalı. Kaybedilen her saniye beyinde hasar bırakıyor.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al