Disleksi Nedir?

Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve harfleri nasıl seçecekleri konusunda güçlük çekerler.

Disleksi Nedir?

Disleksi, Bu da çocuğun okumaya diğer yaşıtlarından daha geç başlamasına sebep olur. Disleksi'de Genelde okuma yazmaya geç başlayan çocuklarda yaşanan bu olumsuz durumun çocuğun zekâ geriliği yaşamasından dolayı olduğu sanılsa da bu yanlış bir kanıdır. Disleksi nedir sorusunun cevabı bu kanının yanlışlığını ortaya çıkarıyor.

Disleksi,Eğer çocuğunuzda okuyamama gibi sorunlar yaşıyor iseniz çocuğunuzun zekâ geriliği yaşadığını düşünmeden önce bir doktora başvurarak sorununun çözümüne yönelik adımlar atılmasını sağlamalısınız. Dünyada en çok tanınan bilim adamlarından biri olan Albert Einstein ve dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Bill Gates’te de Disleksi hastalığı bulunuyor. Bu kişilerden ve dünyada bu hastalığı taşıyan diğer kişilerden de bilindiği gibi hastalığa yakalananlar harfleri tam tersinden algılamaktadır. Görme bozukluğu olarak algılanabilecek olan bu durumun sonraları hafızayla, öğrenmeyle ve dil ile alakalı olduğu görülmüştür.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Disleksi,Eğer çocuğunuzda bu hastalığın yani Disleksi'nin olmasından şüpheleniyorsanız çocukta gözlemlemeniz gereken bazı öncelikli belirtiler bulunuyor. Çocuğunuzun konuşması için zamanı geldiyse ve hala konuşmuyorsa ya da konuşmada güçlükler ile karşılaşıyor ise bu hastalığı taşıyor olabilir. Ayrıca kelimelerde konuşurken karışıklıklar yaşaması, nesnelere yanlış isimler vermesi, peltek şekilde konuşması, ortada hiçbir neden yokken ağlamaya ya da gülmeye başlaması da bu hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Ayrıca bu hastalar solunu ve sağını dahi ayırt edemeyebiliyor.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Disleksi'ye çocuğunuz iki sebepten ötürü yakalanabilir. Bu sebeplerden biri travma yaşaması, diğeri ise doğuştan gelir. Bu nedenle de çocuğunuzun öncelikle bu hastalığa yakalanmasının sebepleri araştırılır. Bu noktada eğer çocuğunuz bir travma yaşamışsa doktorla paylaşmalısınız.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisinin her zaman mümkün olduğunu unutmayın. Disleksiye yakalanmış olan çocuğunuz iyi bir öğretmen ve psikolog eşliğinde hastalığını yenebilir. Ayrıca çocuğunuzun tedavisi için ek destek olarak uzak doğu terapilerinden de yardım alabilirsiniz. Bu hastalığı yenmede en büyük desteğin sizin tarafınızdan verileceğini unutmamalısınız.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Benzer harfleri, yön ve zaman kavramlarını karıştırıyorsa dikkat!
  • Global bir araştırma şirketinin son yaptığı çalışmada Türkiye, dünyanın en öfkeli ikinci ülkesi olarak yer aldı.
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al