Disleksi nasıl tedavi edilir

Disleksi; okuma güçlüğü, yazma güçlüğü, matematik güçlüğü olarak sınıflandırılan özgül öğrenme güçlüğü sorunudur. Özgül öğrenme güçlüğü tanısı konmuş çocuğun yaşına, becerilerine ve ihtiyaçlarına özel uygun tedavi planlaması yapılır.

Disleksi nasıl tedavi edilir

Disleksi nasıl tedavi edilir sorusuna verilecek yanıtta eğitsel terapi önemli bir yerde durmaktadır.

Disleksi öğrenmeyle ilgili zihinsel süreçlerin farklı işlemesi durumudur. Yani bir hastalık ya da eksiklik olarak görülmemelidir. Duygusal, güvenli ve disleksi konusunda bilinçli bir atmosfer yaratılması tedavinin en önemli aşamasıdır.

Öğrenmede yaşanan zorluklar ve öğrenme becerilerindeki farklılıklar her çocukta değişebilir. Temelde tedavi süreci çocukların güçlü yönlerine odaklanan bir tedavi sürecidir.

DİSLEKSİ TEDAVİSİNDE TEKNİKLER

Disleksi tedavisinde davranışçı ve bilişsel eğitim tekniklerinden yararlanılır. Eğitsel terapi alanında uzman kişilerin çocukların durumuna özel olarak planladıkları bir programla sürdürülür. Disleksi nasıl tedavi edilir diye baktığımızda bu alanda uzman terapistlerin yardımıyla tedavi edildiğini görüyoruz.

Çocukların kapsamlı değerlendirmesi sonrasında hangi eğitsel tekniklerin kullanılacağına karar verilebilir. Hem eğitsel hem de psikolojik tedavinin bir arada sürdürüldüğü disleksi tedavisinde normal eğitim ortamı tek başına yeterli değildir. Disleksi yayan çocukların eğitimleri özel olmalıdır. Öğrenme becerilerine uygun şekilde öğrenebilecekleri eğitim almalıdırlar.

Çevresel olarak da çocuklara güvenli ve sıcak bir ortam yaratılması gerekir. Disleksi yaşayan çocuklar durumlarından dolayı asla yargılanmamalıdır. Onlar öğrenemeyen değil farklı öğrenen çocuklardır.

EĞİTSEL TERAPİ İLE DİSLEKSİ TEDAVİSİ

Eğitsel terapi uygulamaları ile çocukların işitsel, görsel, dokunma ve kinestetik algılarının geliştirilmesi amaçlanır. Dikkat ve bellek yetenekleri öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda farklı gelişmektedir. Dinleme, konuşma, yazma becerileri de farklı yaklaşımlarla gelişebilir. Eğitsel terapi programları her çocuk için özel olarak planlanan programlardır.

Disleksinin tedavisinde psikolojik tedavi de eğitsel terapiyle birlikte yürütülmelidir. Disleksi tedavisine yön verecek olan, çocuğun kapsamlı olarak değerlendirilmesi olacaktır.

Disleksi nasıl tedavi edilir sorusunun en can alıcı noktası da burasıdır. Doğru bir değerlendirme ve ihtiyaçlara uygun eğitsel terapi programı oluşturma tedavinin başarısını doğrudan etkileyecek ilk adımlardır. Disleksi tedavisi asla sadece terapi ile başarıya ulaşmaz. En önemli noktalardan biri aile ve çevrenin güvenli bir ortam yaratabilmesidir.

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Ela Çakır yazdı:

    Oğlum 19 yaşında ve ilkokul çağlarında RAM aracılığı ile ozel eğitim aldı fakat okuma yazma sorunu düzelmedi.lisede okukun ilgisi ile verdikleri haftalik birebir 2 saat okuma dersi ile okuması daha iyi oldu.Şuan üniversiteye hazırlanıyo matematiği iyi matematik hariç diğer derslerde başarısı düşük ve en çok türkçede zorlanıyor çunkü okuma potansiyeli yeterli değil.Bu sorunu nasıl aşabiliriz?Desteğinize ve önerinize ihtiyacımız var.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Benzer harfleri, yön ve zaman kavramlarını karıştırıyorsa dikkat!
  • Global bir araştırma şirketinin son yaptığı çalışmada Türkiye, dünyanın en öfkeli ikinci ülkesi olarak yer aldı.
  • Halk arasında ‘disleksi’ olarak da bilinen özgül öğrenme güçlüğü, ilkokul döneminde okumada gecikme, bazı harfleri tanımada güçlük çekme, imla hatalar
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Disleksi hastalığı öğrenmede zorluk çekme hastalığı olarak biliniyor. Daha çok küçük çocuklarda görebileceğimiz bu hastalıkta çocuklar kelimeleri ve h
  • Randevu Al