Depremzedeler böyle stres atıyor

Van'dan Erzurum'a gelen depremzede kadınlar, dikiş-nakış kursuna katılarak hem hem stres atıyorlar, hem deprem korkusunu yenmeye hem de el becerilerini geliştirmeye çalışıyor.

Depremzedeler böyle stres atıyor
Paylaş:

Van'dan Erzurum'a gelen depremzede kadınlar,  dikiş-nakış kursuna katılarak hem stres atıyorlar, hem deprem korkusunu yenmeye hem de el becerilerini geliştirmeye çalışıyor.

Haber1Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde, Erzurum Valiliği, İl Kriz Merkezi  Başkanlığı ve Halk Eğitimi Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen dikiş-nakış  kursuyla depremzede kadınlar ve genç kızlar güzel vakit geçirmeye çalışıyor. Hayatında ilk kez nakış yapan kadınlar, depremde yaşadıklarını el  işleriyle oyalanarak unutmaya, boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeye  çalıştıklarını ifade etti.

DEPREM PSİKOLOJİSİYLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 Depremzede Sosyal Yardımlaşma ve Destek Koordinatörü Canip Yılmaz, Erzurum'da barınan depremzedelerin güzel vakit  geçirmelerini sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek,  kadınlardan gelen talep üzerine dikiş-nakış kursu açtıklarını söyledi. Kadınların dikiş-nakış öğrenerek stres atmaya çalıştığını ifade eden  Yılmaz, şunları kaydetti: “Kadınlarımız bir şeylerle uğraşmak istedi. Biz de 'ne yapabiliriz' diye  düşündük. Bu konuyu İl Kriz Merkezi Başkanlığıyla paylaştık. Halk Eğitimi Merkezi  Müdürlüğünde kadınlarımızı topladık ve ne yapmak istediklerini sorduk.  'Dikiş-nakış kursu açılırsa hem güzel vakit geçiririz hem de günümüzü iyi  değerlendiririz' dediler. Biz de Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden iki öğretmen  nezaretinde dikiş-nakış kursu açtık.” Depremzedelerin kendilerini evlerinde gibi hissetmeleri için farklı  programlar düzenlediklerini belirten Yılmaz, “Bir öğretmeniz de okuma-yazma  kursunu ele aldı ve cumartesi, pazar günleri kurs veriyor. Depremzedelerimizin  güzel vakit geçirmeleri için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

STRESLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

 “KENDİLERİNİ DAHA RAHAT HİSSETMELERİ İÇİN KURS DÜZENLEDİK”

Van'dan gelen depremzede kadınlara dikiş-nakış kursu veren giyim  öğretmeni Ayşe Aydın da Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak depremzedeler için  kurs açtıklarını kaydederek, dikiş-nakış kursuna 50 depremzedenin katıldığını  söyledi. Aydın, “El becerilerini geliştirmeleri, kendilerini daha rahat  hissetmeleri, boş zamanlarını iyi geçirmeleri için böyle bir kurs düzenledik.  Onların kendilerini iyi hissetmeleri için elimizden gelen desteği sağlıyoruz”  diye konuştu. Ayşe Aydın, kursların haziran ayına kadar devam edeceğini ifade etti. Giyim öğretmeni Aydın, depremzedelerin kursta güzel vakit geçirdiğini  sözlerine ekledi.  A.A