Delta Varyantı Hakkında

Bulaşıcı hastalık uzmanı MD Catherine O'Neal, "Delta varyantı geçen yılki virüs değil ve sağlık çalışanları için farklı bir canavarla karşı karşıya olduğumuz inanılmaz derecede belirgin hale geldi" dedi.

Delta Varyantı Hakkında

Louisiana, ülkedeki en az aşılanmış eyaletlerden biridir. Bir bütün olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun %48,6'sı tam olarak aşılanmıştır. Louisiana'da bu sadece %36 ve Delta düşüşte.

O'Neal, Baton Rouge'daki Our Lady of the Lake Regional Medical Center adlı hastanesine artan COVID vakalarının halihazırda uyguladığı baskıdan bahsetti. Amerika Birleşik Devletleri'ni şaşırtıcı bir hızla süpüren, yeni vakalara, hastaneye yatışlara ve yeni vakalara neden olan yeni koronavirüsün (Delta varyantı) en son yinelemesi ile 30 ve 40 yaşındaki akranlarının ciddi şekilde hastalanmalarını izlemekten bahsetti. ölümler tekrar yükselecek.

O'Neal, çocuklarının birkaç hafta sonra üniversiteye gittiğini göremeyecek olan ebeveynlerden bahsetti. Enfekte çocuklar ve solunum cihazına bağlı hamile kadınlar için hastane başvurularının artmasından bahsetti.

"Son 2 haftadır gördüklerimizi gördükten sonra net olmak istiyorum. Sadece iki seçeneğimiz var: Ya aşı olup pandemiyi bitireceğiz ya da ölümü ve bir çoğunu kabul edeceğiz. dedi O'Neal, sesi duygudan boğulmuştu.

Delta Nereye Gidiyor

Delta ilk olarak ilkbaharda yıkıcı bir dalgalanmaya neden olduğu Hindistan'da tanımlandı. Büyük ölçüde aşılanmamış bir popülasyonda, araştırmacılar bunun 3 milyon kadar ölüme neden olabileceğini düşünüyor. Sadece birkaç ay içinde, dünya çapında hız kazandı.

Birleşik Krallık'tan yapılan araştırmalar, Delta'nın oldukça bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Alfa sürümünden (veya ilk kez Birleşik Krallık'ta tanımlanan B.1.1.7) göre kişiden kişiye yaklaşık %60 daha kolay geçer.

Tek bir enfekte kişinin virüsün eski versiyonlarını iki veya üç kişiye daha yaymış olabileceği durumlarda, London School of Hygiene and Tropical Medicine'de doçent olan matematikçi ve epidemiyolog Adam Kucharski, bu sayının temel üreme sayısı olarak adlandırıldığını düşünüyor. Delta için yaklaşık altı olabilir, bu da ortalama olarak, enfekte olan her kişinin virüsü altı kişiye bulaştırdığı anlamına gelir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlık Acil Durumları Programı'nın yönetici direktörü Mike Ryan, yakın tarihli bir basın brifinginde, "Delta varyantı, bu virüslerin en yetenekli, en hızlı ve en uygunudur" dedi.

Erken kanıtlar, aşılanmamış kişilerde daha ciddi hastalığa neden olabileceğini düşündürmektedir.

Ontario'daki Toronto Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu olan PhD Ashleigh Tuite, "Yoğun bakım ünitesine kabul, hastaneye yatış ve ölüm riskinde açıkça artış var" dedi.

Akran incelemesinden önce yayınlanan bir çalışmada, Tuite ve yardımcı yazarı David Fisman, MD, Ontario'da Şubat ve Haziran 2021 arasında SARS-CoV-2 testi pozitif çıkan 200.000'den fazla kişinin sağlık sonuçlarını inceledi. Şubat ayından itibaren, Ontario mutasyonlar için tüm pozitif COVID testlerini taramaya başladı.

2020'de dolaşan koronavirüs versiyonlarıyla karşılaştırıldığında, bir Alfa, Beta veya Gama varyantına sahip olmak, enfekte bir kişinin COVID ile ciddi şekilde hastalanma ihtimalini mütevazı bir şekilde artırdı. Delta varyantı, aşılama durumundan bağımsız olarak, eski varyantlara kıyasla, enfekte bir kişinin hastaneye yatırılması veya enfeksiyonundan ölmesi gerekmesi ihtimalini %50 oranında artırarak riski daha da yükseltti.

İngiltere Halk Sağlığı tarafından analiz edilen İngiltere ve İskoçya'dan ortaya çıkan kanıtlar da Delta ile hastaneye yatış riskinin arttığını göstermektedir. Artışlar Kanada verileriyle uyumlu. Uzmanlar, daha fazla kanıt toplandıkça tablonun zamanla değişebileceğine dikkat çekiyor. Tuite, "Buna ne sebep oluyor? Bilmiyoruz," dedi.

Delta Gelişmiş Virüs

Delta varyantları (aslında aynı viral ailede birden fazla var), orijinal virüsle karşılaştırıldığında yaklaşık 15 farklı mutasyona sahiptir. Bunlardan ikisi, virüsün onunla savaşmak için ürettiğimiz antikorlardan kaçmasına yardım ediyor gibi göründüğü için, diğer varyantlarda sorunlu olarak işaretlenen spike protein mutasyonlarıdır.

Bağlanma bölgesinden uzakta, araştırmacıların da dikkatini çeken başka bir mutasyona sahiptir—– P681R olarak bilinir. Seattle'daki Washington Üniversitesi'ndeki UW Tıp Klinik Viroloji Laboratuvarı müdür yardımcısı Alexander Greninger, bu mutasyonun, virüsün hücrelerimize kenetlenen kısımlarının "yaylılığını" artırdığını söyledi. Bu nedenle, onunla temas edersek hücrelerimizi enfekte etmek için doğru konumda olma olasılığı daha yüksektir.

Başka bir teori, P681R'nin virüsün hücreleri bir araya kümeler halinde kaynaştırma yeteneğini de geliştirebilmesidir. Bu kaynaşmış hücre toplarına sinsitya denir. Ohio'daki Cleveland Clinic'te immünopatoloji tıbbi direktörü olan Doktora Kamran Kadkhoda, "Böylece virüs yapmak için büyük bir fabrikaya dönüşüyor" dedi.

Bu yetenek Delta'ya ve hatta yeni koronavirüse özgü değildir. Daha önceki sürümler ve diğer virüsler de aynı şeyi yapabilir, ancak Nature'daki yakın tarihli bir makaleye göre, Delta'nın yarattığı sinsitya, önceki varyantlar tarafından oluşturulanlardan daha büyüktür.

Bilim adamları, bu süper büyük sinsitlerin tam olarak ne anlama geldiğinden emin değiller, ancak bazı teorileri var. Virüsün kendisini daha hızlı kopyalamasına yardımcı olabilirler, böylece bir kişinin viral yükü hızla oluşur. Bu, virüsün kişiden kişiye bulaşma yeteneğini artırabilir.

Ve Çin'den en az bir yeni araştırma bu fikri destekliyor. Virological.org web sitesinde akran incelemesinden önce yayınlanan bu çalışma, Delta ile enfekte olan 167 kişiyi tek bir vakaya kadar takip etti.

Çin, virüse maruz kalmış olabilecek kişileri tespit etmek ve yayılmasını engellemek için onları hızlı bir şekilde izole etmek için kapsamlı temas takibini kullandı. Bir kişi izole edildiğinde veya karantinaya alındığında, enfekte olup olmadıklarını belirlemek için altın standart PCR testi ile günlük olarak test edilir.

Araştırmacılar, Delta vakalarının özelliklerini, 2020'de virüsün önceki sürümleriyle enfekte olan kişilerin özellikleriyle karşılaştırdı.

Bu çalışma, Delta tarafından enfekte olan kişilerin öncekilerden daha önce pozitif test ettiğini buldu. 2020'de, bir kişinin maruz kaldıktan sonra pozitif test etmesi ortalama 6 gün sürdü. Delta ile ortalama 4 gün sürdü.

İnsanlar ilk kez pozitif test ettiğinde, vücutlarında 1000 kat daha fazla virüs vardı, bu da Delta varyantının vücutta daha yüksek bir büyüme oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Bu, Delta'ya büyük bir avantaj sağlar. Kanada'daki Saskatchewan Üniversitesi'ndeki Aşı ve Bulaşıcı Hastalıklar Örgütü'nde virolog olan Angie Rasmussen'e göre, Twitter'da çalışma hakkında bir başlık yayınlayan Dr. kendilerine bulaşacak kadar ona maruz kalacaklardır.

Enfeksiyonları sırasında daha erken saçılırlarsa, virüsün yayılma fırsatı daha fazladır. Bu, Delta'nın neden çok daha bulaşıcı olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Aktarımın ötesinde, Delta'nın sinsitya oluşturma yeteneğinin iki önemli sonucu daha olabilir. Virüsün bağışıklık sistemimizden gizlenmesine yardımcı olabilir ve virüsü vücuda daha fazla zarar verebilir.

Genellikle, bir virüs bir hücreye bulaştığında, hücrenin protein yapma mekanizmasını bozarak kendisinin daha fazla kopyasını çıkarır. Hücre öldüğünde, bu yeni kopyalar hücrenin dışında yüzebilecekleri ve yeni hücreleri enfekte edebilecekleri plazmaya salınır. Bu hücre dışı boşlukta, bir virüs, bağışıklık sistemimizin onunla savaşmak için ürettiği nötralize edici antikorlar tarafından da saldırıya uğrayabilir.

Kadkhoda, "Antikorlar hücrenin içine girmez. Bu virüsler bir hücreden diğerine sadece kaynaşarak gidiyorsa, nötrleştirici antikorlar daha az kullanışlı hale gelir" dedi.

Son araştırmalar, Delta'nın aşılamaya yanıt olarak yapılan antikorlardan, Alfa veya B.1.1.7 suşundan daha etkili bir şekilde kaçabildiğini göstermektedir. Etki, genel olarak aşılara daha zayıf yanıt verme eğiliminde olan yaşlı erişkinlerde daha belirgindi.

Bağışıklık sisteminin bu şekilde kaçması özellikle sadece kısmen aşılanmış kişiler için sorunludur. Birleşik Krallık'tan elde edilen veriler, tek bir aşı dozunun Delta ile hastalıkları önlemede sadece yaklaşık %31 ve hastaneye yatmayı önlemede %75 etkili olduğunu göstermektedir.

İki dozdan sonra aşılar hala oldukça etkilidir - Delta'ya karşı bile - hastalık için %80 ve hastaneye yatış için %94 koruma sağlıyor, bu yüzden ABD'li yetkililer insanlara her iki dozu da aşılarını yaptırmaları ve bunu en kısa sürede yapmaları için yalvarıyor. mümkün.

Son olarak, virüsün sinsitya oluşturma yeteneği vücudun doku ve organlarında daha büyük hasarlar bırakabilir. Kadkhoda, "Özellikle akciğerlerde," dedi. Akciğerler çok kırılgan dokulardır. Küçük hava keseleri - alveoller - sadece tek hücre kalınlığındadır. Kandaki oksijeni değiş tokuş etmek için çok ince olmaları gerekir.

"Bunun gibi herhangi bir hasar, herhangi bir oksijen değişimini ve o dokunun normal temizlik faaliyetlerini ciddi şekilde etkileyebilir" dedi. "Bu hayati organlarda, çok sorunlu olabilir."

Araştırma hala erken, ancak hayvanlar ve hücre dizileri üzerinde yapılan çalışmalar, doktorların hastanede yatan hastalarda gördüklerini söylediklerini destekliyor.

Japonya'daki araştırmacılar tarafından yakın zamanda yapılan bir ön baskı araştırması, Delta ile enfekte olan hamsterlerin, virüsün daha eski bir versiyonu ile enfekte olan hamsterlere kıyasla daha fazla kilo verdiğini - ne kadar hasta olduklarının bir göstergesi - buldu. Araştırmacılar bunu, virüslerin sinsitya oluşturmak için hücreleri bir araya getirme yeteneğine bağlıyor.

Hindistan'daki araştırmacılardan yapılan bir başka araştırma, biri virüsün orijinal "vahşi tip" suşuna sahip, diğeri yeni koronavirüsün Delta varyantına sahip iki grup hamsteri enfekte etti.

Japon araştırmasında olduğu gibi, Delta ile enfekte hamsterler daha fazla kilo verdi. Araştırmacılar hayvanlar üzerinde otopsi yaptıklarında, Delta ile enfekte hamsterlarda daha fazla akciğer hasarı ve kanama buldular. Bu çalışma aynı zamanda akran incelemesinden önce bir ön baskı olarak yayınlandı.

Çalışmalarını daha güvenli hale getirmek için genetiği değiştirilmiş virüsler olan yeni koronavirüsün sözde türevleriyle çalışan Alman araştırmacılar, laboratuvarda akciğer, kolon ve böbrek hücrelerini enfekte etmek için bu sahte virüsleri kullandıktan sonra olanları izledi.

Onlar da, Delta varyantı ile enfekte olmuş hücrelerin, virüsün vahşi tip suşu ile enfekte olmuş hücrelere kıyasla daha fazla ve daha büyük sinsitya oluşturduğunu buldular. Yazarlar, bulgularının Delta'nın "önceki varyantlardan daha fazla doku hasarına neden olabileceğini ve dolayısıyla daha patojenik olabileceğini" öne sürdüğünü yazıyorlar.

Araştırmacılar, ilginç olsa da, bu araştırmanın kesin olmadığını hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor. Hamsterlar ve hücreler insan değildir. Bu teorileri kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bilim adamları, Delta hakkında zaten bildiklerimizin aşılamayı her zamankinden daha önemli hale getirdiğini söylüyor.i."

WEBMD

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al