COVID-19 için Antikor Testi

COVID-19 için Antikor Testi Nedir? COVID-19 için Antikor Testi nasıl uygulanır? COVID-19 için Antikor Testi kimlere uygulanır?

COVID-19 için Antikor Testi

Yeni koronavirüs olan COVİD-19’a yakalanmak ve bilmemek mümkündür. Çünkü virüs bulaşmış herkesin semptomları yoktur. Ancak, daha önce enfekte olup olmadığınızı söyleyebilecek hızlı bir kan testi var. Buna antikor testi denir. Uzmanlar, sağlık görevlilerine bu yeni koronavirüsün ne kadar yaygın olduğu hakkında daha iyi bir fikir verebileceğini umuyor.

Antikor Testi Nedir?

Seroloji testi denildiğini duyabilirsiniz. Kanınızdaki antikor denilen bazı şeyleri arar. Vücudunuz bunları COVID-19 gibi bir enfeksiyonla savaşırken yapar. Aynı şey grip aşısı gibi bir aşı aldığınızda da olur. Bir virüse karşı bu şekilde bağışıklık geliştirirsiniz.

Antikor testi virüsün kendisini kontrol etmiyor. Bunun yerine, bağışıklık sisteminizin, vücudunuzun hastalığa karşı savunmasının enfeksiyona tepki verip vermediğini görüyor.

Antikor Testi nasıl çalışır?

Antikor testi için kan vermeniz gerekecek. Doktorlar SARS-CoV-2'ye karşı iki çeşit antikor testi uyguluyorlar.

Antikor testinde;

- Enfeksiyonda erken gelişen IgM antikorları ve

- İyileştikten sonra ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan IgG antikorları testte kontrol ediliyor.

IgM antikorları geliştirmek vücudunuzun yaklaşık 4 hafta sürer. Ancak bilim adamları bunun SARS-CoV-2 ile gerçekleşmesinin ne kadar süreceğini bilmiyorlar. Öğrenmek için daha fazla teste ihtiyaç vardır.

Mevcut antikor testlerinin Koronavirüs COVID-19'a karşı bağışık olup olmadığınızı size söyleyemeyeceğini unutmayın. Çünkü bu antikorların sizi koronavirüse karşı ne kadar koruyabileceğini bilmiyoruz. Ve bu testler virüsü teşhis etmek için kullanılmamalıdır.

Nasıl Yardımcı Olurlar?

Antikor testleri COVID-19'un ne kadar yaygın olduğunu gösterebilir. Bilim adamları virüsün kimde olduğunu öğrendikten sonra, çoğu insanın ne kadar hasta olduğunu öğrenebilirler. Buna sahip olan insanlar tekrar maruz kaldıklarında ne olacağını inceleyebilirler. Diğer bilimsel bilgilerle eşleştirildiğinde, araştırmacıların virüse karşı kimin bağışık olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

COVID-19'a karşı antikorları olan insanların güvenli bir şekilde işe geri dönebilmeleri ve normal yaşamlarının daha hızlı olabilmeleridir. Bu testler ayrıca COVID-19 için iyileşme plazma adı verilen deneysel bir tedaviye de yardımcı olabilir. Plazma kanınızın sıvı kısmıdır.

Araştırmacılar, plazmada antikorların COVID-19'dan iyileşen insanlar tarafından bağışlandığını virüsle hasta olanlara nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyorlar. Bir teori, bu plazmanın hasta insanların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabileceğidir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

COVID-19 için pozitif test yaptırdıysanız ve tamamen iyileştiyseniz, muhtemelen antikorlarınızı şimdi test edebilirsiniz. 

Nasıl test yaptırabilirim?

Bu testleri evde yapamazsınız. Ve henüz yaygın olarak bulunmuyorlar. Ancak, antikorlarınızı kontrol etmenin bir yolu olup olmadığını doktorunuza veya yerel hastaneye sorabilirsiniz.

Doğru mu?

SARS-CoV-2 antikorları için pozitif test yaparsanız, bu genellikle COVID-19 olduğu anlamına gelir. Ancak virüsü kısa bir süre geçirdiyseniz olumsuz sonuç alabilirsiniz. Ve maruz kalmak ve antikor geliştirmemek mümkündür. Ayrıca “yanlış pozitif” de alabilirsiniz. Bu, antikorlarınız olduğu ancak farklı türde bir koronavirüsünüz olduğu anlamına gelir.

Bazı şirketler antikor testlerinin ne kadar iyi çalıştığı konusunda yanlış iddialarda bulundu. Ancak FDA, kötü bir test satan herhangi bir üreticiye zarar vereceğini söylüyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al