Koronavirüsü nasıl önleyebilirsiniz

Koronavirüsü (corona) nasıl önleyebilir ve önleyebilirsiniz? Koronavirüs (corona) nasıl teşhis edilir? Koronavirüs (corona) belirtileri nelerdir?

Koronavirüsü nasıl önleyebilirsiniz
Paylaş:

Çin'in Wuhan kentinde Aralık ayı sonunda başlayan yeni koronavirüs salgını şu anda ABD dahil onlarca ülkede. İşte kendinizi nasıl koruyacağınız ve ne bekleyeceğiniz de dahil olmak üzere virüsle ilgili önemli soruların cevaplarını sizler için topladık...

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

CDC'ye göre, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 semptomları şunlar:

- Ateş
- Öksürük
- Nefes darlığı

DSÖ'nün yakın zamanda semptomların daha ayrıntılı bir listesini veren yakın tarihli bir çalışmada, yorgunluk, kemik veya eklem ağrısı, baş ağrısı ve titreme gibi belirtiler de vardı. Semptomlar 2 gün gibi kısa bir sürede ve virüse maruz kaldıktan 14 gün sonra ortaya çıkabiliyor.

Koronavirüsü nasıl önleyebilir ve önleyebilirsiniz?

ELLERİNİZİ YIKAYIN

Ellerinizi yıkayın. Her seferinde en az 20 saniye yıkayın. Yiyecek hazırlamadan, yemek yemeden, banyoyu kullandıktan sonra, öksürür veya hapşırırsanız ve hasta insanlara bakıyorsanız ellerinizi sık sık yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren bir dezenfektan kullanın. Aksi takdirde:

- Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
- Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.
- Hasta olduğunuzda evde kalın.
- Öksürüğünüzü örtün veya bir mendil ile hapşırın ve ardından dokuyu çöp kutusuna atın.
- Sık sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri dezenfektan temizleme spreyi veya silerek temizleyin.

Yüz maskeleri, kontamine olma riskini azaltmada gerçekten etkili midir?

Genellikle hayır. COVID-19'unuz varsa, evet, bir maske takmak başka birine verme riskinizi azaltır.

Ancak sağlıklıysanız, cerrahi maskeler çok az koruma sağlar ve daha sofistike N95 maskeleri, genellikle kendileri sağlık çalışanlarına verilir. Ayrıca maskeyi dikkatli bir şekilde atmanız gerekir. Ayrıca tekrar kullanılamazlar, bu yüzden yüzünüze dokunduğunuzda veya maskeyi ayarladığınızda veya güvenli bir yere girdikten sonra çıkarırsanız, tekrar takamazsınız.

Hasta birisinin yanındaysanız, maske damlacıkları engelleyebilir ve öksürük veya hapşırmadan sıçramasına neden olabilir.

Yapılacak en iyi şey, ellerinizi yıkamak ve yüzünüze, gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışmaktır.

Koronavirüs nasıl teşhis edilir?

Koronavirüs COVID-19 olabileceğinizi düşünüyorsanız, gitmeden önce doktorunuzun ofisini arayın. Gelişiniz için hazırlanmaları için onları durum hakkında uyarın.  Tanı konulmadan önce her test sonucunun pozitif olması gerekir.

WEBMDBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: