ÇOCUKLARI DAHA ÇOK ÇEKİYOR

ÇOCUKLARI DAHA ÇOK ÇEKİYOR

A.A

Online oyunlar ya da eğitim çalışmaları için internete giren çocukları, sosyal paylaşım siteleri daha çok çekiyor.

 


Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu, ODTÜ ve Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı desteğiyle, “Çocukların  Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanım Alışkanlıkları” konusunda araştırma raporu  düzenledi. Rapora konu olan araştırma, üç büyük ilde 9-16 yaş arası 524 çocuk ile  birebir görüşme sonucu yapıldı

Rapordan derlenen bilgilere göre, söz konusu yaş  grubundaki çocukların yüzde 70'i günde en az bir kere interneti kullanırken,  yüzde 66'sı da günde en az bir kere sosyal ağlara giriyor ve ortalama 72 dakika  zaman harcıyor. Rapora göre çocuklar internette geçirdikleri zamanlarının büyük  çoğunluğunu sosyal ağlarda harcıyor. Facebook, yüzde 99 kullanım oranı ile  çocukların gözdesi durumunda.

Ankete katılan çocukların yüzde 60'ı sosyal ağların ders çalışma  sürelerine olumsuz etkisi olduğunu söylerken, yaklaşık yüzde 25'i de  arkadaşlarına ve ailelerine daha az zaman ayırdıklarını ifade ettiler.
        
GİZLİĞİ ÖNEMSEMİYORLAR VE ÜYELİK İÇİN YALAN SÖYLÜYORLAR

        
Rapora göre çocuklar, kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda yeteri  kadar bilgi sahibi değil. Öyle ki söz konusu gençlerin sadece yarısı sosyal  ağlara kaydolurken karşılaştıkları gizlilik ve kişisel bilgileri korumaya yönelik  yönergeyi okumadıklarını ya da anlamadıklarını ifade ettiler.

Sosyal ağlarda erkek çocuklar, kızlara göre kişisel bilgilerini daha çok  paylaşıyor. Çocukların yüzde 25'i ev adreslerini, yüzde 29'u cep ve ev  telefonlarını ve yüzde 51'i aile bireylerinin isimlerini arkadaşlarıyla veya  herkesle paylaşıyor. Raporda dikkat çeken bir önemli istatistik ise yüzde 65'inin  tanımadıkları kişileri “bir şekilde” arkadaş listelerine eklemesi.

Raporda altı çizilen bir diğer önemli husus ise sosyal ağlara üyelik için  13 yaş sınırı olmasına rağmen çocuklar daha büyük olduklarını belirterek siteleri  yanıltıyor.

Söz konusu çocukların yüzde 83'ü “Şimdiki arkadaşları ile iletişim  kurmak” ve sadece yüzde 0,4'ü “ders” için Facebook sitesini ziyaret ediyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde çocukların yüzde 41'i babalarıyla, yüzde  32'si de anneleri ile “arkadaş” ve yüzde 3'ü bazı içerikleri ailesinden  gizliyor.
        
ÖNERİLER

        
“Aileler, güvenli internet ve sosyal ağ kullanımı konusunda  bilgilenmeli, çocuklarının bu ortamlarda ne yaptıklarını takip etmeli ve  geçirdikleri zamanı kontrol etmelidir” denilen raporda değişik kesimlere şu  uyarılarda da bulunuldu:

“Eğitimciler: Öğretmenler sosyal ağlarda karşılaşılabilecek riskler ve  önlemler konusunda öğrencilerini bilinçlendirmelidir.

İnternet servis sağlayıcılar: Ailelerin evde internet kullanımını regüle  edebilmelerine yönelik, kolay kullanılabilir yazılımlar sağlamalıdırlar. Ayrıca  bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmalıdırlar.

Sivil toplum örgütleri: Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları  yapmalıdır.

Sosyal ağ geliştiricileri: Özellikle çocukların karşılaşabileceği  riskleri önlemek için gerekli araçlar ve servisler kurmalıdır. Küçük yaştaki  çocukların kişisel bilgilerini paylaşması riskine yönelik mekanizmalar  oluşturulmalıdır.

Devlet: İnternet'in ve sosyal ağların çocukların güvenli kullanımına  yönelik düzenlemeler ve kanunlar yapmalıdır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al