Çocuk yetiştirmek sizin elinizde

Çocuklarla tıpkı bir yetişkin gibi iletişim kurmak, onlara sevgi ve ilgi göstermek zeka gelişimlerini önemli ölçüde etkiliyor.

Çocuk yetiştirmek sizin elinizde

Çocuklarla tıpkı bir yetişkin gibi iletişim kurmak, onlara sevgi ve ilgi göstermek zeka gelişimlerini önemli ölçüde etkiliyor.

Haber3Öte yandan bilinçsiz ebeveyn tutumları, yanlış ezberler çocuklarımızın geleceklerinde yanlış izler bırakabiliyor. ÇOCUK-AİLE İLETİŞİMİYLE İLGİLİ BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN... 1- Akıllı çocuk yetiştirmenin ilk kuralının sağlıklı bir hamilelik geçirmekle doğrudan ilgili olduğunu biliyor musunuz? a) Evet b) Hayır 2- Doğduğu andan itibaren çocuğu aşırı korumanın onu çekingen ve çevreye kapalı bir çocuk haline getireceğini düşünüyor musunuz? a) Evet b) Hayır 3- Mükemmeliyetçi ve otoriter bir anne babanın çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratacağına inanıyor musunuz? a) Evet b) Hayır 4- Her çocuğun farklı özellikler taşıdığını düşünerek onun yeteneklerini keşfetmek için farklı alanlara yönlendirmek gerektiğine inanır mısınız? a) Evet b) Hayır 5- Çocukların 3 yaş ve sonrasında bir yuvaya/anaokuluna gitmesinin olumlu etkileri olduğunu düşünür müsünüz? a) Evet b) Hayır 6- Çok küçük yaşlarda dahi olsa çocuğunuzu kitaplarla tanıştırdınız mı? a) Evet b) Hayır 7- Çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman içinde, ona masal anlatmak, birlikte resim yapmak gibi değişik etkinlikler yapar mısınız? a) Evet b) Hayır 8- Çocukların başkalarıyla kıyaslanmasının onu başarılı olmaya yönlendirmediğini biliyor musunuz? a) Evet b) Hayır 9- Çocuğunuzun oyuncaklarını alırken, yaşına ve gelişim düzeyine uygun oyuncakları seçmeye dikkat eder misiniz? a) Evet b) Hayır 10- Çocuğunuzun mutlaka bir hobisi olmasını ister misiniz? Bu yönde destekler misiniz? a) Evet b) Hayır EVET’LER ÇOĞUNLUKTAYSA Bilinçli bir anne-baba tutumunuz var. Çocuğunuzun yeteneklerinin ortaya çıkması için onu destekleyecek bir çevre ve aile ortamını hazırlamanın gereğini ve önemini biliyorsunuz. Çocuklar onlara tanınan sınırsız özgürlük ortamında değil, onun kişiliğine saygı gösterilerek farklı alanlardaki yeteneklerinin ortaya çıkmasını sağlayacak ortamlarda sağlıklı bireyler olarak yetişirler. Bazı kurallar olması, onların kendi sınırlarını öğrenmelerini ve sosyal çevreye uyumlarını da kolaylaştırır. Bu anlamda sizin de farkında olduğunuz gibi, okul öncesi eğitim kurumları ve onun gelişimini olumlu etkileyecek kitap, kalem, müzik gibi farklı uğraşlar ve etkinlikler hem psikolojik hem de zeka anlamında daha yetkin ve sağlıklı çocuklar demektir. HAYIR’LAR ÇOĞUNLUKTAYSA Çocuklar, her ne kadar bizim genlerimizi taşısalar da bizden çok ayrı kişilik özelliklerine sahip olabilirler, farklı ilgi ve beğeniler geliştirebilirler. Bizim anne baba olarak görevimiz de onların kişisel özelliklerini ve farklılıklarını desteklemek, kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Özellikle akıllı, zeki, sosyal çocuklar yetiştirmek istiyorsak, bizim kopyalarımız olmaları için değil, bireysel olarak kendilerine yetebilecek, kendilerini doğru ifade edebilecek, çevreleriyle barışık çocuklar olmaları için çaba göstermeliyiz. Bu nedenle anne baba olarak tutumlarımızı gözden geçirmekte fayda var. Hürriyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al