Deprem Travma Psikolojisi

Çocuğunuzun içindeki cevheri fark edin

Dikkat! 7 yaşındaki çocuğunuz 12 yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın.

Çocuğunuzun içindeki cevheri fark edin

Dikkat! 7 yaşındaki çocuğunuz 12 yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın.

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hilmi Eren, “7 yaşındaki çocuğunuz 12 yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın. Çocuğunuza en kısa zamanda üstün yetenek testi yaptırarak eğitimine yönelin” dedi. Eren, TÜBİTAK ile Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nca Türkiye'de 682 bin çocuğun üstün zekalı olduğunun tespit edildiğini söyledi. cocuk_cevherTÜZDER'in Türkiye'de üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların tanılanması ve takibini yaptığını belirten Eren, derneğin, çocukları yetenek beceri ve kabiliyetler alanında da desteklediğini ifade etti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Üstün zekalı öğrencilerle deney, robot, elektronik, yazarlık, liderlik, astronomi, dikkat, zeka ve düşünme becerileri konularında atölye çalışmaları yaptıklarını anlatan Eren, şunları kaydetti: “Neden bu çalışmalar önemli? Tarih boyunca üstün zekalı kişiler toplumların seyrini değiştiren icatlar yapmıştır. 7 yaşındaki çocuğunuz, 12 yaşındaymış gibi tepkiler veriyorsa, onun içerisindeki cevheri bastırmayın. Çocuğunuza en kısa zamanda üstün yetenek testi yaptırarak eğitimine yönelin. Biz bunları uzun dönemler yok sayıp ihmal emişiz. Batıya baktığımızda özellikle bu çocukların erken dönemde teşhis edildiği ve kritik makamlara gelecek şekilde özel olarak yetiştirildiğini görüyoruz.”

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Eren, dünyada Güney Kore'nin bu anlamda çok ciddi atılımlar yaptığını dile getirerek, son yıllarda kazandığı ekonomik kalkınmayı üstün zekalılara uygulanacak yatırımlara bağladığını söyledi.

“TANILAMA YAPILDIKTAN SONRADA İŞ BİTMİYOR”

Ailelerin çocuklarının hareket ve algı durumunu doğumundan itibaren dikkatle izlemesi gerektiğini belirten Eren, “Tanılaması yapılamayan yetenekler toprak altındaki maden gibidir. Maden toprak üstüne çıktığında anlam kazanır” dedi. Türkiye'de üstün zekalı çocukların tanılamasının Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Araştırma Merkezi'nce yapıldığını kaydeden Eren, “Aslından tanılama yapıldıktan sonrada iş bitmiyor. Okullarımızda öğretmenlerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Biz bu konuda davet edildiğimiz şehirlerde öğretmenlere ve okul müdürlerine seminerler düzenliyoruz. Okullarda destek eğitimi nasıl verilir ayrıca okullarda destek eğitim odaları nasıl kurulur konularında bilgiler veriyoruz. Bu çocuklar, topluma, millete vatana en iyi şekilde hizmet edecek şekilde erkenden 'nasıl değerlendirilir' sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Türkiye'de tespit edilen üstün zekalı 682 bin öğrenciden 9 bininin devlet nezdinde eğitim gördüğünü dile getiren Eren, “Üstün zekalı öğrenci sayısına göre eğitimde ulaşılan oran düşük. Biz bu konuda okullarda aktifleşmeliyiz. Her okula 4 metrekare olmak üzere destek eğitim odaları yapılmalı ve bilgili olan öğretmen bu çocuklarımızla çalışmalar yapmalıdır” ifadesini kullandı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al