Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun

Kurban bayramına sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun.

Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun

Kurban bayramına sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun.

aynur_sayim 6 Kasım Pazar günü kutlanmaya başlanacak Kurban bayramında sona gelinirken hazırlıklar da da sona yaklaşıldı. Allah’a daha yakınlaşmak isteyen Müslümanlar aldıkları hayvanları Allah için kurban edecekler. Uzmanlar ise yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde aileleri özellikle çocuk konusunda uyarıyor. Birlik, beraberlik ve coşku duygularının yoğun olarak yaşandığı bayramların çocuklar için anlam ve heyecanının büyük olduğunu vurgulayan NPİSTANBUL Etiler Polikliniği’nden Çocuk Ergen Psikologu Aynur Sayım, Kurban Bayramının çocuklar üzerindeki etkisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. ÇOCUK VE KURBAN Sayım; “Çocuklar Kurban Bayramını nasıl yaşıyor, nelerden niçin etkileniyor? Öncelikle kültürümüzün ve ailenin bayrama yüklediği anlam ve bayramı nasıl yaşadığı önemli. Çocuk model alarak büyüyor. Ailenin davranışlarını taklit ediyor. Sevginin paylaşımı-birlik-beraberlik-coşku duygularının yaşanması, çocuklara model olma, ailenin sosyo-kültürel değerlerini benimsemesi açısından anlamlı. Kurban Bayramında dini olarak kurban kesimi yapılıyor. Çocuğun kurban kesimini görmesi, psikolojik açıdan çocuğu olumsuz etkiliyor. Çocukta soyut kavramlar henüz gelişmediği için bu görüntü onun ruhsal yaşantısını örseleyebiliyor, bu duruma anlam veremiyor. Korkuları artabiliyor. Çocuk için bu görüntü şiddeti çağrıştırıyor. Bunun için aileler çocuklarını kurban kesimi alanında bulundurmamalılar.” Diyor… Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al