Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun

Kurban bayramına sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun.

Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun

Kurban bayramına sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor. Çocuğunuzu kurban kesim alanından uzak tutun.

aynur_sayim 6 Kasım Pazar günü kutlanmaya başlanacak Kurban bayramında sona gelinirken hazırlıklar da da sona yaklaşıldı. Allah’a daha yakınlaşmak isteyen Müslümanlar aldıkları hayvanları Allah için kurban edecekler. Uzmanlar ise yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde aileleri özellikle çocuk konusunda uyarıyor. Birlik, beraberlik ve coşku duygularının yoğun olarak yaşandığı bayramların çocuklar için anlam ve heyecanının büyük olduğunu vurgulayan NPİSTANBUL Etiler Polikliniği’nden Çocuk Ergen Psikologu Aynur Sayım, Kurban Bayramının çocuklar üzerindeki etkisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. ÇOCUK VE KURBAN Sayım; “Çocuklar Kurban Bayramını nasıl yaşıyor, nelerden niçin etkileniyor? Öncelikle kültürümüzün ve ailenin bayrama yüklediği anlam ve bayramı nasıl yaşadığı önemli. Çocuk model alarak büyüyor. Ailenin davranışlarını taklit ediyor. Sevginin paylaşımı-birlik-beraberlik-coşku duygularının yaşanması, çocuklara model olma, ailenin sosyo-kültürel değerlerini benimsemesi açısından anlamlı. Kurban Bayramında dini olarak kurban kesimi yapılıyor. Çocuğun kurban kesimini görmesi, psikolojik açıdan çocuğu olumsuz etkiliyor. Çocukta soyut kavramlar henüz gelişmediği için bu görüntü onun ruhsal yaşantısını örseleyebiliyor, bu duruma anlam veremiyor. Korkuları artabiliyor. Çocuk için bu görüntü şiddeti çağrıştırıyor. Bunun için aileler çocuklarını kurban kesimi alanında bulundurmamalılar.” Diyor… Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al