Çocuk ve kurban...

Aileler Kurban Bayramında çocukların psikolojisine dikkat edin.

Çocuk ve kurban...
Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ibadeti gereği dünya genelinde milyonlarca Müslüman, Allah’a daha da yakınlaşmak için kan akıtacak, kurbanlarını kesecek. kurban-cocukBuraya kadar sorun yok. Sorun ise kesim esnasında ortaya çıkıyor. Her yıl çok tartışılan bir konu var ki o da çocukların gözü önünde kurbanların kesilmesi, kanların akıtılması. Çok tartışılan bu konuda uzmanlar ne diyor? Kurban çocukların gözü önünde kesilmeli mi? Hangi yaşa kadar çocuk kurban kesimini görebilir? Çocuğa kurban nasıl anlatılmalı? Çocuk ve kurbana ilişkin merak edilen soruları Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan cevapladı. Yaptığı açıklamada Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan; ÇOCUKLARDA NE YAPMALI? Çocuğun zihinsel olgunluk düzeyine uygun hareket edilmelidir. 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurbanın kesilmesi gösterilmemelidir. Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. Ebeveynin tepkisi her yerde belirleyici olduğu gibi burada da olacaktır. 7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Ölüm kavramı, kan akıtmaktan hoşlanmamak gerektiği ama insanın proteine ihtiyacı nedeniyle bazı şeylere katlanması gerektiği, ölüm ötesi gerçeklik gibi kavramlar yine bu yaşta öğretilmelidir. Kendi korkularımızı çocuğa yansıttığımız zaman çocukta öfke, şiddet ve düşmanlık gibi duygular gelişebilir. ÇOCUĞUN HAYVAN İLE DUYGUSAL İLETİŞİMİ OLMAMALI Ayrıca kesilecek hayvanla çocuğun duygusal bir iletişiminin ve ilişkisinin olmaması gerekir. Bu duygusal iletişimi nedeniyle ömür boyu tavuk yemeyen kişiler vardır. Korkutucu yönü en aza inmiş, sosyal boyutu ön plana çıkmış kurban törenlerini izlemek çocuğun zihinsel olgunluğu ile ilgilidir. Zihinsel olgunluğa haiz çocuklar olayları doğru karşılar. Kurbanda psikolojik mesaj olan; ‘’Allah’ım, beni senden alıkoyan her şeyi kurban etmeye hazırım” anlamını hem kendimize hem çocuklarımıza öğretmek için bu bayramı fırsat olarak değerlendirmek en felsefi duruşumuz olacaktır. Egonun arzularını kurban etmek Yaratıcıdan bizi uzaklaştıran şeyleri içimizden söküp atmak hiç de kolay değildir. Şaban Özdemir (NPGRUP)      
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al