Clubhouse Bağımlılığı

Clubhouse Bağımlılığı gündemi en çok meşgul eden konulardan biri. Yeni Bağımlılık Clubhouse Uygulaması Hakkında Merak Edilen çok şey var. Clubhouse Bağımlılığı ise en çok arananlar arasında. Clubhouse gerçekten bağımlılık yaratır mı_ Clubhouse'da günde kaç saat vakit geçirmeli?

Clubhouse Bağımlılığı

CLUBHOUSE BAĞIMLILIĞI

Clubhouse hepimize samimi ve kendimizi rahat ifade edebildiğimiz bir alternatif mecra olarak karşımıza çıkıyor. Peki Clubhouse uygulaması nereden çıktı? Neden şimdi popüler oldu? Clubhouse nasıl kullanılır? Ve Clubhouse’a nasıl davetiye bulunabilir?

Clubhouse, Paul Davison ve Rohan Seth’in San Francisco’da kurduğu, sesle iletişim kurabildiğiniz bir sosyal medya uygulamasıdır. İlk olarak Nisan 2020’de gün yüzüne çıksa da Aralık 2020 itibariyle uygulama yaygınlaştı ve 2 milyon kayıtlı kullanıcısı ile büyümeye devam ediyor. Clubhouse platformu herkese açık değil, davetiye ile kayıt olunabiliyor ek olarak suan sadece iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabiliyor, android ile ilgili geliştirmelerin hala devam ettiği yönünde bilgilendirmeler mevcut.

Clubhouse'da belirli konu başlıkları açıp, o konular hakkında ilgi duyan kişilerle konuşabildiğiniz ya da sadece dinleyici olarak katılabildiğiniz bir sosyal medya platformu diyebiliriz. Clubhouse'a şimdilik sadece davetiye ile girebiliyor. Eğer iOS kullanıcısı iseniz uygulamayı indirebiliyorsunuz.

Clubhouse, Çok yakında Android için de geleceği söyleniyor. Clubhouse indirdikten sonra:  üyelik formu dolduruyorsunuz. Cep telefonunuzu da girdikten sonra bir bekleme listenize alınıyorsunuz. Clubhouse'da Eğer içeride olan ve rehberinizde kayıtlı olan bir arkadaşınız varsa ona bildirim gidiyor ve onaylarsa sizi içeriye alıyor.

Türkiye’de Clubhouse nasıl yayıldı?

Clubhouse'da İçeride konuşalan konu başlıklarının çeşitliliği gün geçtikçe değişti. İlk başlarda Clubhouse’da nasıl içerik üretilir, burası nasıl kullanılmalı gibi konular konuşulurken bir çok konu başlıkları bile açılır oldu. İnsanlar daha çok burayı bir Tedx gibi in the know bilgi almak için kullanıyor. Clubhouse'da Bir kesim ise sosyalleşme aracı olarak kullanıyor. Öyle ki eşleşme için kullanan gruplar bile kurulmaya başlandı.

Clubhouse, Özellikle evlerde geçirdiğimiz bu pandemi döneminde herkesin en çok ihtiyaç duyduğu şeyleri vaadediyor aslında. Bunların en başında sosyalleşme, konuşma dinleme ve tabii dinlenilme. Sanırım ülkece konuşmayı da seven bir toplum olduğumuz için bu uygulamayı birden benimsedik.

Clubhouse Paul Davison ve Ronan Seth tarafından geçen yıl kuruldu. Uygulamanın şu anki değeri 1 milyar dolara ulaştı. Clubhouse, Son günlerde sosyal medyada her an bu uygulamaya rastlamak mümkün. Dünyanın en ünlüleri de en zenginleri de  Clubhouse kullanıyor. Yazılı yerine sesli iletişimi yeniden gündeme getiren Clubhouse’ta kullanıcılar sohbet odalarına girerek karşılıklı olarak birbirlerine ses kaydı gönderiyor. Sohbet odalarının hepsinin bir konusu var. Sohbet odalarının kurucuları aynı zamanda moderatör oluyor. 

CLUBHOUSE ÖZELLİKLERİ

- Açılan odaya mutlaka ilgi çekici bir konu başlığı bulmak gerekiyor. İnsanlar bu başlıklara göre görüp, katılıyor.

- Clubhouse'da bir konu başlığını açmadan önce takvime eklenebilmesi için event gibi oluşturabiliyorsunuz. Yani bir sohbet etkinliği planlayabilir, plananlan etkinlikleri takvime ekleyebilirsiniz,

- Clubhouse Uygulaması şuan sadece ios yani iPhone’larda kullanılabiliyor.

-   Clubhouse Uygulamasının bir özelliği de arka planda çalışabiliyor olması. Mesela müzik dinlerken bile arka planda konuşmaları dinleyebiliyorsunuz.

- Clubhouse'da Mutlaka birden çok moderatör seçilmeli, burada moderatörlere büyük iş düşüyor. Örneğin herkes söz alıp konuşabildiği için saatlerce konuşan birisini de süresine göre konuşturmalı ve grubun genel dinleyici kitlesini sıkmadan modere edebilmeli.

- Clubhouse'da Gruplara maksimum 5 bin dinleyici katılabiliyor. 5 binden fazla kişi varsa o gruba giremiyorsunuz. Mesela bu sabah Elon Musk grubu çok popülerdi. İnsanlar bir el kaldırıp, Elon Musk ile konuşabilmek için bu gruba girebilmeye çalıştı. Tabii sadece 5 bin kişi bu şanslı guruhta yer alabildi.

-  Podcast’in upgrade olmuş ve canlı hali diyebiliriz özellikle. Psikolojiden, diyete, vegan beslenmeden makyaj ve cilt bakımına kadar bir çok konu başlığı açılabiliyor.

- Üye olurken ilgi alanlarınızı seçerseniz, ilgili menüden o alanlardaki konularla ilgili tüm dünyadaki sohbetlere dahil olup, konuşmacı ya da dinleyici olabiliyorsunuz.

- Clubhouse'da Eğer moderatör sizi konuşmacı olarak konuya aldıysa, mutlaka mikrofonunuzun kapalı olduğuna emin olun çünkü direkt açık şekilde giriyorsunuz. Sonrasında söz almak için mikrofonunuzu açıp kapatabilirsiniz.

- Clubhouse'da Yine konuşmacı olarak yer alıyorsanız, mikrofonunuzu peşi sıra açıp kaparsanız bu alkışlama ya da diğer konuşmacının söylediklerine katılıyorsunuz anlamına geliyor.

- Clubhouse uygulamasındaki herkes birbirine karşı çok saygılı. Kimse birbirinin sözünü kesmiyor ve konuşmasının bitmesini bekliyor.

- Clubhouse uygulamasındaki Club sistemi uygulamanın en büyük artılarından biri oluyor. Yani sadece belirli katılımcılara açık olan sohbet odaları. Bu odaların yanlarında minik kilit işareti beliriyor. İçeri girebilmek için moderatör izni gerekiyor.

- Clubhouse'da Engellediğiniz kişilerin bulundukları odaları göremez, katılamıyorsunuz. Ayrıca sizin içeriye aldığınız biri engellenirse bu durum sizin üyeliğinizi de tehlikeye sokabiliyor.

Clubhouse uygulaması nedir, nasıl kullanılır? Clubhouse’a nasıl üye olunur, davetiye zorunlu mu?

Clubhouse uygulaması, 2020'de Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, sesli sohbet odaları aracılığıyla etkileşim imkanı sunan bir sosyal ağ platformudur. Clubhouse'DA Facebook ve Instagram’dan farklı olarak video ve fotoğraf paylaşımı yapılmayan Clubhouse uygulamasında, kullanıcılar ilgilerini çeken konularda sohbet odalarına dahil olup sesli etkileşim yoluyla tartışmalara katılabiliyor.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Prof. Dr. Tarhan’ın yazısı Harvard Business Review’in En Çok Okunanları Arasında yerini aldı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Bey
  • Randevu Al