Cevizin Faydaları Nelerdir

Cevizin faydaları say say bitmez... Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı. Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Kolesterolü dengede tutmasıyla öne çıkan cevizin bir çok faydası vardır.

Cevizin Faydaları Nelerdir

CEVİZ HAKKINDA

Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür.  Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin %85'ini karşılar. Ağacından dalına yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının; kalın gövdesi sayesinde mobilyacılıkta kullanılır. Ülkemizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Cevizin içeriğinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece önceden kabukları ile beraber suda bekletip ertesi günden itibaren düzenli tüketildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı. Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür.

Cevizin binlerce yıllık uzun bir geçmişi vardır. Ceviz ağacı, insanoğlunun bildiği en eski ağaç türüdür. Çok eski yıllarda Romalılar tarafından Jüpiter'in kraliyet palamudu olarak adlandırıldı. İngiliz cevizinin ise kraliyet ailesinden geldiği düşünülüyor. Cevizin anavatanının Çin veya İran'ın Ghilan bölgesi olduğu düşünülmektedir. Ancak dünyadaki en büyük doğal yayılış alanına sahip olan ceviz çeşidi Anadolu cevizidir. Göçler sayesinde bu ceviz çeşidi, tropikal bölgeler dışında hemen hemen dünyanın her köşesine yayılmıştır. Amerika'nın kara cevizinden ayırmak amacıyla İngiliz ceviz olarak isimlendirilen ceviz, daha sonra İran ceviz olarak adlandırılmış ve günümüzde batı dünyasında bu isimle anılmıştır. Dünyanın pek çok bölgesinde yetişen ceviz, sert kabuklu yağlı tohumların gen merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Cevizin İçinde Neler Bulunur?

- Manganez
- Bakır
- Magnezyum
- Fosfor
- B6 Vitamini
- Demir
- Enerji: 200 kalori
- Karbonhidrat: 3,89 gram (gr)
- Şeker: 1 gr
- Lif: 2 gr
- Protein: 5 gr
- Yağ: 20 gr
- Kalsiyum: 20 miligram (mg)
- Demir: 0,72 mg
- Sodyum: 0 mg

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR

- Kalp Sağlığı
- Depresyona iiyi gelir
- Enflamasyonu Azaltır
- Prostat ve meme kanseri riskini büyük ölçüde azaltır.
- Çocuklarda zeka gelişimini ve büyümesini destekler.
- Guatr
- Kilo Kontrolü
- Kemik Sağlığı
- Beyin Sağlığı
- Güçlü Antioksidan Etkisi
- Metabolizmayı İyileştirir
- Uykuyu Tetikler
- Anksiyetiyi azaltır
- Bağışıklığı Artırır
- Ömrü uzatır
- Sindirimi kolaylaştırır

CEVİZ NELERDEN KORUYOR

Taze ceviz epresyondan korur

Ceviz Sonbahar aylarında bol bol tüketilmesi gereken taze ceviz, omega 3 ve E vitamini içerdiği için çift etki ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ceviz, balık tüketmeyenler ve vejetaryenler için iyi bir omega 3 ve protein kaynağı. 100g’ı 654 kalori olduğu için kilo vermek veya korumak amacında olanlar günde 3-4 adet cevizi geçmemeli.  Ceviz sonbahar depresyonundan korur.

Hamilelikte Ceviz Tüketimi

Folik asitin en yoğun bulunduğu besinler karaciğer ve diğer organ etleri, kuru baklagiller, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu meyvelerde bulunur. Hamilelikte ceviz tüketini hem anne hem de bebek için çok sağlıklıdır.

UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR

Ceviz uykusuzluğa iyi gelen besinlerin arasında yerini almıştır.

CEVİZ SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELİR

Saç dökülmesini önlemek için demir, vitamin, protein ve mineral barındıran besinleri tüketmelisiniz. Başlıca saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında cevizin çok önemli bir yeri vardır.

CEVİZ NEYE İYİ GELİR?

Ceviz gerek tadının güzelliği ve gerekse faydalı tesiri sebebi ile uzun yıllardır bireyler tarafından en çok tüketilen besinlerden biri olmuştur. Beyne olan faydaları ile günümüzde her yaş grubundan insana tavsiye edilen ceviz, özellikle beyne benzer görünümüyle her zaman beyin ile ilişkilendirilmiştir. Son yıllarda ceviz üzerinde yapılan birçok çalışma, cevizin sadece beyin için değil birçok farklı organa da etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Beyin Sağlığını Güçlendirir

Ceviz, bellek ve odaklanmanın geliştirilmesine yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri, iyot ve selenyum ile birlikte beynin optimum düzeyde çalışmasını sağlar. Cevizlerin ayrıca bunama ve epilepsi gibi bilişsel bozukluklardan kurtulma sağladıkları bilinmektedir.

Ceviz ve Kalp Sağlığı

Ceviz; kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olduğu gösterilen omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Taze çiğ cevizler amino asit 1-arginin ve oleik asit gibi tekli doymamış yağ asitleri (%72) bakımından zengindir. Ayrıca linoleik asit, alfa-linolenik asit (ALA) ve arakidonik asitler gibi esansiyel yağ asitlerini (EFA’lar) içerir. Cevizin herhangi bir diyete dahil edilmesi, sağlıklı bir lipit kaynağını destekleyerek koroner kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Kilo Kontrolü Sağlar

Ceviz tokluk hissi vererek kilo kontrolüne yardımcı olur.

Kemik Sağlığına iyi gelir

Ceviz, her ikisi de optimal kemik sağlığını korumak için gerekli olan bakır ve fosfor içerir. Cevizlerde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun kemik sağlığını güvence altına alır. Üriner kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikmesini artırabilirler.

Ceviz Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Ceviz, “antioksidan bakımından zengin” gıdalar listesinde böğürtlenden sonra ikinci sırada yer alır. Kinon juglonu, tanen tellimagrandin ve cevizde bulunan flavonol morin gibi nadir bulunan güçlü antioksidanlar, serbest radikal temizleme gücüne sahiptir. Bu antioksidanlar ayrıca kimyasallardan kaynaklanan karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.

Ceviz Metabolizmayı İyileştirir

Ceviz; EFA’larla birlikte, vücuda manganez, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineraller sağlar. Bu mineraller, büyüme ve gelişme, sperm üretimi, sindirim ve nükleik asit sentezi gibi metabolik aktivitelere katkıda bulunur.

Ceviz  Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın kökenindedir ve oksidatif strese neden olabilir. Ceviz içindeki polifenoller bu oksidatif stres ve iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir. Ellagitanninler adı verilen bir polifenol alt grubu özellikle dahil olabilir Bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler, ellagitanneleri, iltihaplanmaya karşı korudukları tespit edilen ürolitinler adı verilen bileşiklere dönüştürür. ALA omega-3 yağ, magnezyum ve ceviz içindeki amino asit arginin de iltihabı azaltabilir.

Ceviz Uyku Sağlığında etkilidir

Ceviz; melatonin denilen, vücuda ışık ve karanlık döngüsü ile ilgili mesajları iletmekten sorumlu olan bir bileşik içerir. Melatonin vücut tarafından hali hazırda sentezlendiğinden, ceviz tüketimi, melatoninin kan seviyelerini yükseltir ve böylece uykuya neden olur. Bu nedenle ceviz yemek uyku iyileştirmek için harika bir yol olabilir.

Ceviz erkeklerde Sperm Kalitesini Artırır

Günde 70 ons ceviz yemek; araştırmacıların söylediğine göre sağlıklı genç erkeklerde sperm kalitesini arttırıyor. Yine bir başka araştırmaya göre de günde 75 gram ceviz yemek, 21 ila 35 yaş arası sağlıklı erkeklerde spermin canlılığını, hareketliliğini ve morfolojisini arttırmaktadır.

Ceviz Cilt Sağlığında etkilidir, cildin Parlamasını Sağlar

Ceviz, cildinizin serbest radikal hasarını önleyen ve kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini önleyen B vitaminleri ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu yüzden uzun süre parlayan cilt istiyorsanız, ceviz yiyin.

Ceviz Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

Haftada üç kez bir avuç ceviz yemek daha uzun bir yaşamın anahtarıdır. Bilim adamları bu yenilebilir tohumların kanserden ölme riskini %40 ve kardiyovasküler hastalıktan en az %55 düşürdüğünü keşfetti.

Kalsiyum emilimini ve birikimini artırır

Ceviz, optimum kemik sağlığını korumak için her ikisi de gerekli olan bakır ve fosfor içerir. Cevizde bulunan esansiyel yağ asitleri vücudun kemik sağlığını sağlar. İdrarla kalsiyum atılımını azaltırken kalsiyum emilimini ve birikimini artırır.

CEVİZ OMEGA 3 KAYNAĞI

Ceviz, hafızayı ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri içerir.

Ceviz, antioksidan yönünden zengin besinler sıralamasında böğürtlenden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Cevizde bulunan güçlü antioksidanlar karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olur.

Ceviz, vücuda ışık ve karanlık döngüsü hakkında mesajlar iletmekten sorumlu olan melatonin adlı bir bileşik içerir. Melatonin zaten vücut tarafından sentezlendiğinden, ceviz yemek kandaki melatonin seviyesini yükseltir ve böylece uykuya neden olur. Bu nedenle ceviz yemek uykuyu iyileştirmenin harika bir yolu olabilir.

Araştırmacılar, günde 70 gram ceviz yemenin sağlıklı genç erkeklerde sperm kalitesini artırdığını söylüyor.

Ceviz; cildinizde yaşlanmayı önleyen, kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran B vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden uzun süre parlak bir cilt istiyorsanız ceviz yiyin.

CEVİZİN Bağırsak sağlığına Faydaları

Ceviz bağırsak sağlığı açısından da çok yararlıdır. 194 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca her gün 43 gram ceviz yenildiğinde, ceviz yenilmeyen döneme kıyasla yararlı bakterilerde artış gözlenmiştir.

CEVİZİN KANSER ÜZERİNDE FAYDALARI

Klinik olmayan hücre kültürü ya da hayvan deneyleri ve insan gözlemsel çalışmaları, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanserlere tutulma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ceviz, polifenol ellagitanninler açısından zengindir. Bağırsakta bulunan bazı yararlı bakteriler, bu maddeleri ürolitinler denen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinler bağırsaklarınızda kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmasının bir yolu olabilecek antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. Ürolitinlerin antienflamatuar etkileri de diğer kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu özellikleri yanı sıra, ürolitinlerin vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke etmelerini sağlayan hormon benzeri özellikleri vardır. Bu da hormonla ilişkili kanserlerden, özellikle meme ve prostat kanserleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Her ne kadar ceviz tüketimi ve kanser riski arasında ters bir bağlantı ortaya konulmuş olsa da bu etkilerin doğrulanması amacıyla daha fazla klinik çalışma yapılmalıdır.

CEVİZİN KİLO VERDİRİCİ ÖZELLİĞİ VAR MI?

Cevizle ilgili bir araştırmada 10 obez birey çalışmaya alınmıştır. Çalışmadaki bireylere, beş gün boyunca yaklaşık 48 gram ceviz ile yapılan bir içecek türü olan smoothie, günde bir kez verilmiş ya da kalori ve besin maddelerine eşit bir plasebo içeceği tükettirilmiştir. Ceviz tüketen gurupta, diğer içeceğe kıyasla iştah ve açlık azalmıştır. Ek olarak, beş gün cevizli smoothie tüketildikten sonra, katılımcılar üzerinde yapılan beyin görüntülemelerinde, belirli bir bölgede, kek ve patates kızartması gibi son derece cazip gıda ipuçlarına direnmelerine yardımcı olan aktivasyonun arttığı gözlenmiştir.

CEVİZİN Tip 2 diyabeti yönetmede faydası vvar mı?

Aşırı kilolu olmak, kan şekeri yükselmesine neden olabilir ve diyabete yakalanma riskini arttırır. Bununla beraber ceviz yemek, kilo kontrolü üzerindeki etkilerinin ötesinde mekanizmalarla kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabeti olan 100 kişiye, 3 ay boyunca günde 1 çorba kaşığı soğuk preslenmiş ceviz yağı ya da plasebo tükettirilmiştir. Ceviz yağı tüketenlerin açlık kan şekerinde %8'lik bir düşüş gözlenmiştir. Ayrıca, ceviz yağı kullanan grup, hemoglobin A1C (3 aylık ortalama kan şekeri) açısından da yaklaşık % 8'lik bir azalma göstermiştir. Kontrol grubu A1C veya açlık kan şekerinde iyileşme belirlenmemiştir.

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Ceviz suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Biir çok faydası bulunan cevizi bir bardak suyun içine bir tam ceviz koyup bir gece bekleterek ceviz suyu elde etmeniz mümkün. Ceviz suyu içmek neye iyi gelir;

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI

Beyin Sağlığını korur ve Alzheimer'ı önlemekte yardımcı olur

İçeriğindeki vitaminler ile beyindeki fonksiyonları güçlendirir. Böylece ileride Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür.

Cilt Sağlığına Olumlu Etkisi Vardır

Ceviz suyu cildi besler, cildin yumuşamasını, sıkılaşmasını ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Sivilce ya da akne gibi cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılır.

CEVİZ SUYU DİYETTE ÇOK ETKİLİDİR

Ceviz suyu diyette ve  kilo vermeye yardımcıdır. İçerdiği protein özleriyle vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve böylece özellikle istenmeyen bölgelerdeki yağ birikimine etki eder. Metabolizmayı da hızlandırdığı için, kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmesi önerilir. Bazı diyet programlarında, ara öğünlerde tüketilebilecek bir içecektir.

CEVİZ SUYU YORGUNLUK VE GERGİNLİĞİ GİDERİR

Ceviz suyu hayat kalitesini yükseltir. Ceviz suyu, Yorgunluk, gerginlik, halsizlik gibi problemleri azaltır. Hayat kalitenizi yükseltir.

CEVİZ SUYU SAÇLATI VE TIRNAKLARI PARLATIR

Ceviz suyu saçları ve tırnakları parlatırken, tırnak ve saç için faydalıdır. Ceviz suyu, Tırnakların ve saçların güçlenmesi için bakım ürünü olarak da kullanılır.

Ceviz Suyu Sİndirim Sİstemini Destekler

Ceviz suyu sindirim sistemini düzenler ve sindirim desteği sağlar. Sindirim sistemi için büyük bir destekçidir. Kabızlığı giderir. Gaz problemleri ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları da önler.

Ceviz Suyunun hormanlara etkiisi

Ceviz suyu hormonlar için faydalıdır. Tiroit değerlerini düzenler. Eğer düşük ve yüksek tiroid probleminiz varsa rahatlıkla ceviz suyu tüketebilirsiniz.

Ceviz Suyu regl ağrı ve sancılarına iyi gelir

Adet dönemi düzensiz olan ve sancılı geçen kadınların, bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlar.

Ceviz Suyu Uykusuzluğa iyi gelir

Ceviz suyu uykuszluğua çok iyi gelir. Ceviz suyu, uyku problemi çekenler için de önemli bir içecektir. Sakinleştirici etkisi ile uyumadan önce içilen ceviz suyu, daha kaliteli bir uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Ceviz Suyu Gebelikte ve lohusalar  için faydalı

Ceviz Suyu Gebelikte ve lohusalar  için faydalıdır. Emziren kadınlar ya da hamileler için de ceviz suyu önerilir. Hamilelik döneminde fazla kilo alımına engeldir. Buna ek olarak, emziren annelerde ceviz suyundaki vitaminler süt yoluyla bebeğe de geçer. Bu dönemde bebek için gerekli olan vitaminler doğal yolla alınmış olur.

Ceviz Suyu Kan şekerini düzenler

Kan şekerini dengeler ve kan akışını hızlandırır. Böylece, kendinizi daha enerjik ve dinç hissedersiniz.

Ceviz Suyu iyi ve kötü Kolesterolü dengeler

Kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalıkları için önemli bir yardımcıdır. İçeriğindeki folik asit, bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminlerle kalp krizi geçirme riskini de düşürür.

Ceviz suyu nasıl tüketilmeli;

Bir bardak suyun içine bir tam ceviz koyup bir gece bekleterek ceviz suyu elde etmeniz mümkün. Ceviz suyu her gün en fazla 1 bardak olacak şekilde tüketilmeli, yan etkilerini görmemek adına 15 günde bir ara vererek tüketmek gerekir.

CEVİZİN ZARARLARI VAR MI?

Ceviz, Fazla miktarda tüketilirse kilo problemlerine neden olabilir. Bazı kişilerin cevizlere alerjik semptomları olması mümkündür. Bu nedenle özellikle kaşıntı olmak üzere bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Aşırı tüketim durumunda ciltte kızarıklık ve şişlik görülebilir. Yine aşırı tüketimi ishal sorunlarına neden olabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al