Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Saçlarınız dökülüyorsa aslında saçlar gücünü kaybetmiş demektir. Saç dökülmesini önlemek için saçlarınıza en uygun bakım yöntemlerini uygulamalısınız.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi sorunu hayat kalitenizi etkileyebilir. Gücünü kaybeden saçlarınızın yeniden sağlıklı ve güçlü olması için kullanabileceğiniz doğal ürünler var. Erkeklerde ve kadınlarda saç sökülmesi farklı nedenlerden kaynaklanabilir ve farklı bakım yapmak gerekir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Saç dökülmesinin nedenleri;

- Çeşitli hastalıklar
- İlaç Kullanınmaları
- Genetik faktörler
-  Deri problemleri
- Yanlış beslenme alışkanlıkları
- Vitamin ve mineral eksikliği
- Tiroid Hastalıkları
- Hormonal sorunlar
- Dökülmeye sebep olabilecek iç hastalıkları ve ilaç kullanımıo
- Doğum
- Kemoterapi süreci
- Kozmetik etkenler (Saç rengini açma, şampuan, düzleştirme vb.)
- Stres ve depresyon

 

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Erkeklerde saç dökülmesi genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi stres, çevresel koşullar gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu saçları dökülen her erkek için kafa kurcalayan bir sorudur. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için tamamen doğal ürünler kullanabilirsiniz. Saçlarınızın sağlıklı ve yıpranmalara karşı dayanıklı olması için uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri:

Çam Terebentin Yağı: Çam terebentin yağını kullandığınız şampuanın içersine 7-8 damla damlatabilirsiniz.

Avokado Yağı: Avokado yağı saçlara sürülerek iki saat kadar bekletilirse saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Badem Yağı: Badem yağı ile haftada iki kez saç diplerine masaj yapmak saç dökülmesini önler.

Argan Yağı: Argan yağı saç dökülmelerinde çok etkilidir. Bu yağı da haftada birkaç kez kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı: Saçları güçlendiren ve canlılık veren Hindistan cevizi yağı da saç dökülmeleri için kullanılabilir.

Biberiye Yağı: Saçların dökülmesini önlerken saçları güçlendiren bir yağdır. Saç dökülmesine ne iyi gelir erkek kısmında öne çıkan yağlardan biridir.

Aloe Vera: Aloe Vera bitkisi saç dökülmelerine karşı en çok kullanılan bitkilerden biridir.

Sarımsak-Zeytinyağı Karışımı: Bir çay bardağı zeytinyağı ile birkaç diş sarımsak ezilerek karıştırılır. Bu karışım saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Daha sonra saçlar nemli bir havlu ile kapatılır ve beklenir. Bekletilebildiği kadar bekletilir. Son olarak saçlar ılık su ile yıkanır. Eğer sarımsak kokusu rahatsız etmesin istiyorsanız karışıma lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Isırgan Otu: Bir litre suya bir demet ısırgan otu eklenerek beş dakika kaynatılır. On beş dakika demlendikten sonra süzülür. Elde edilen ısırganlı su ile saçlar hafifçe yıkanır. Saçlar havluyla kurutulur. Saç dökülmesine ne iyi gelir kadın için sorulduğunda da ısırgan otu ilk sıralarda yer alır.

Özel Karışım: Isırgan otu, biberiye otu, adaçayı, dulavratotu ve şeftali yaprakları kaynamış suya atılır. Ve on dakika demlenmesi beklenir. Demlenen su soğuduktan sonra saçlar bu suyla yıkanır. Bu karışım haftada iki kez uygulanırsa saç dökülmesi önlenir.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

SAÇ DÖKÜLMESİNE İYİ GELEN BESİNLER

Saç dökülmesini önlemek için demir, vitamin, protein ve mineral barındıran besinleri tüketmelisiniz. Başlıca saç dökülmesine iyi gelen besinler şu şekildedir;

- Ispanak, pazı, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler
- Portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi C vitamini içeren meyveler
- Balık başta olmak üzere deniz ürünleri
- Ceviz, fındık gibi kuru yemişler
- Yoğurt
- Tavuk, hindi gibi protein kaynakları
- Fasulye
- Havuç
- Sarımsak
- Soğan

Saç dökülmesi sorunu erkekler kadar kadar kadınların da çok sık yaşadığı bir sorundur. Yukarıda sıraladığımız saç dökülmesine iyi gelen doğal bitkisel yöntemler kadınlar için de faydalıdır.
Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı gibi tüm yağlar kadınlar için de saç dökülmesini önleyen yağlardır. Bunlara ek olarak kadınların kullanabileceği farklı bitkisel karışımlar da var:

Lavanta: Bir tutam lavantayı 2-3 su bardağı kaynayan suya ekliyoruz. Kısık ateşte beş dakika kaynatıyoruz. Demlendikten sonra süzüyor ve elde edilen suyu saçlarımıza sürüyoruz. Yarım saat beklettikten sonra saçlarımızı duruluyoruz.

Isırgan-Lavanta-Adaçayı Karışımı: 300 gram suyun içine birere çorba kaşığı ısırgan, lavanta ve adaçayı ekliyoruz. 8 dakika kaynattıktan sonra ılıyınca süzüyoruz. Elde ettiğimiz bu karışıma 1 çay kaşığı ısırgan yağı, yarım çay kaşığı kekik yağı ve bir tatlı kaşığı saf zeytinyağını ekleyerek blendırdan geçiyoruz. Lapa halindeki bu karışımı saç diplerine güzelce sürüp, streç filmle saçlarımızı kapatıyoruz. 2 saat beklettikten sonra saçlarımızı yıkıyoruz.

Sinameki-Zeytinyağı- Badem Yağı:  Kaynatılmış sinameki otu, zeytinyağı ve badem yağını karıştırılarak saç elde edilen suyla yıkanır. Birkaç saat bekletildikten sonra durulanır. Bu karışım oldukça etkili bir karışımdır. Saçların uzamasına da yardımcı olur. Saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel olarak diyorsanız bu karışımı mutlaka denemelisiniz.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Doğum yaptıktan sonra 80 gün boyunca saçların dökülmesini normaldir. Bu bir geçiş dönemidir. Ve hormonlardan kaynaklanır. Bu dönemdeki saç dökülmelerinden dolayı paniğe kapılmanıza gerek yok. Doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz.

Doğumdan sonra saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu aslında sizi kontrol eden doktorun yanıtlayabileceği bir sorudur. Sağlıklı olan bu olacaktır. Vitamin desteği ve diğer desteklerle bu geçiş dönemini atlatacaksınız.

Stresten Saç Dökülmesine Ne iyi Gelir?

Stres kaynaklı saç dökülmeleri için her şeyden önce stresin azaltılması gerekir. Stresten uzak durmak için kendinizi telkin etmelisiniz. Stresten saç dökülmesine ne iyi gelir diye baktığımızda stresi azaltmak için yapabileceklerinizi sıralayabiliriz:

•    Uykularınıza dikkat edin.
•    Kafeinli içeceklerden uzak durun.
•    Sorunları büyütmeyin.
•    Size iyi gelmeyen ortamlarda bulunmayın.
•    Beslenmenize dikkat edin.
•    Bol su tüketin.
•    Her gün ılık suyla duş alın
•    Yürüyüşlere çıkın.
•    Yeşil çay için.

Stres birçok hastalığın temelini oluşturur. Bu sebeple mümkün olduğunca stresi azaltmak sağlık açısından önemlidir. Saç dökülmesinde sağlıklı beslenmenin artıları bugün araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Uyun beslenme, su içimi ve spor gibi temel alışkanlıklar stresten uzak durmanız vücudunuza ve hatta saçlarınıza iyi gelir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Saç dökülmesinde şampuanın etkisi sandığınız kadar fazla değildir. Tercih edeceğiniz şampuan tamamen doğal olmalı. Şampuan içinde Argan yağı, ısırgan otu gibi doğal bitki özleri olursa daha iyi olur.

Saç dökülmesine ne iyi gelir erkek şampuan açısından bakıldığında biotin içerikli şampuanlar debelendirilebilir. Ancak saç dökülmesi için bir uzmana görünmek ve bir şey kullanmadan önce uzman tavsiyesi almak daha akıllıca olacaktır. Her saç tipi için her şampuan uygun değildir. Saç tipinize göre, bitkisel içerikli şampuan tercih edebilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi gelen Saç Maskesi

Saç dökülmesinde etkili olan kolay ve pratik saç maskeleri de var. Saç dökülmesine ne iyi gelir maske tarifleri de işinize yarayacaktır;

Yumurta Maskesi:  Bir Yumurta, bir bardak süt, iki yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak saça sürülür. Saç havlu ile kapatılarak yirmi dakika beklenir. Sonrasında kurutulur.
Muz maskesi: 2 adet muz, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı hindistancevizi yağı, bir yemek kaşığı bal aynı renk olana kadar karıştırılır. Saç diplerine güzelce sürülür. Beş dakika bekledikten sonra su ile durulanır.

Yoğurt Maskesi: Bir kap yoğurt, bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı bal karıştırılır. Saç diplerinden uçlara doğru sürülür. On beş dakika bekletildikten sonra durulanır.
Avokado Maskesi: Bir avokado, yarım bardak süt, bir yemek kaşığı badem yağı, bir yemek kaşığı zeytinyağı bilendırda karıştırılır. Saçlara sürülür ve on beş dakika bekletilip durulanır.

SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN BİTKİSEL BAKIMLAR, BİTKİSEL REÇETELER

Saç Dökülmesine iyi gelen bitkisel çözümler;

- Sarımsak
- Badem Yağı
- Papatya Yağı
- Lavanta
- Karanfil
- Hindistan Cevizi Yağı
- Kına
- Soğan  

Badem Yağı

Badem yağı saç maskelerinde kullanıldığında, saçınızın kaybettiği gücü yenileyecek ve saçlarınıza hacim verecektir. Ayrıca saç diplerinizi ve uçlarınızı besleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Sağlıklı saçların sonunda ise saç dökülmesi problemi ortadan kalkar. Haftada 1 defa badem yağı ile maske uygulamasını deneyin ve kısa bir süre sonra sonucu gözlerinizle görün.

Karanfil

Yaklaşık 15 tane karanfili bir bardak su içinde kaynatın. Kaynayan suyu ılımaya bırakın. Daha sonra saç derinize bu karanfilli su ile masaj yapın ve yarım saat bekleyin. Karanfil saç diplerinizde olan kaşıntı ve yaraları iyileştirerek, saç dökülmesine son verecektir.

Lavanta

Bir kaşık lavantayı kaynayan suya ilave edin ve karıştırın. Yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateşte bu suyu kaynatın. Sıcaklığı geçen lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın. 30 dakika geçtikten sonra saçlarınızı durulama suyu ile yeniden yıkayın. 10 günde bir olacak şekilde, bu su ile saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesinin çok aza indiğini fark edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağı ezip hafif suyla karıştırıp saçlarınıza sürüp 10 dakika bekletin ve yıkayın...

 

Kına

Çok eskiden gelen bir gelenektir saçlara kına yakmak. Her ne kadar sadece bir saç boyası olarak görülse de kına; içindeki vitaminler sayesinde saçlarınızın dostudur. Tüm saç rahatsızlıklarının önüne geçer. Saçlarınızda son zamanlarda dökülme ve kopma meydana geliyorsa saçınıza kına yakabilirsiniz. Böylece saçları beslemiş olursunuz. Kızıl bir görünüme sahip olurken aynı zamanda saç dökülmesi gibi bir sorunu da yok etmiş olursunuz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç dökülmesine çözüm erkek ve kadın okurlar tarafından aranılan bir sorudur. Çünkü herkeste görülebilecek bir saç problemidir. Bu saç problemini saç derisini besleyerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan ise hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı yapısındaki vitaminler sayesinde saç derisini besler. Böylece saç dökülmesi ve deri hastalığının önüne geçer. Aynı zamanda saçlarınızın hoş bir kokuya sahip olmasını sağlar.

Soğan

Mutfakta sıkça yemeklerde tercih edilen soğan, bu defa saç bakımında karşınıza çıkıyor. Soğanın içinde bulunan kükürt, saç uzamasını destekler. Aynı zamanda saç derisinin daha sağlıklı olması için etkilidir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler soğanı rendeleyip zeytinyağı ile karıştırıp bir kür hazırlamalıdır. Bu kür ise saç derisine masaj yaparak 30 dakika beklemelidir. 30 dakika sonrasında saçlarınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
 • feride yazdı:

  Saç bakımımı yıllardır Zigavus' un ürünleriyle yapıyorum. Çok memnunum. Ben de arkadaşımın tavsiyesiyle almıştım. Herkese tavsiye ederim.


 • Tuğba yazdı:

  dökülme kadar insanı yıpratan bişey yok avuç avuç saçım dökülüyordu sonra bana bi komşum liquid keratini kullan dedi son çare aldım 2 ay falan kullandım ve cidden samimi söylüyorum dökülmem çok çok azaldı psikolojik olarak da inandım sonuç aldım tavsiye ederimm


 • TURHAN BAKİ AKSOY yazdı:

  saçımın üst tarafı çok seyrek kelliğe doğrı gidiyor ben bir yag kullanmaya başladım arkadaşım Gaziantepten gönderdi 2 gün içinde saç dökülmesi durdu ve 20 gün sonra saç çıkmaya başladı berberim dahi farketti yeni saç çıktığını ısrarla kullanıyorum 2 ay veya 3 ay sonra açık olan bölgenin tamamen kapanacağına inanmaya başladım


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
 • Yastığınızda, fırçanızda veya duş suyunuzda çok fazla saç görmeye başladıysanız veya aynada tuhaf küçük kel alanlar fark ettiyseniz, alopesi areata ad
 • Uzmanlar saçkıranın nedeninin yüzde 90 psikolojik etkenlerle oluştuğunu, hastaların yüzde 30'unun bir yıl içinde hiçbir çaba göstermeden normale döneb
 • Randevu Al